2 ΣΧΟΛΙΑ

Και στο τέλος... μένουν έξω οι Γερμανοί! (VIDEO)

Τα «πάντσερ» κέρδισαν με 4-2 την Κόστα Ρίκα αλλά έμειναν εκτός Μουντιάλ από τους ομίλους για 2η συνεχόμενη  διοργάνωση

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-5ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ: 2-4

Γήπεδο: Al Bayt Stadium

Απίστευτο κι όμως αληθινό. Η Γερμανία έμεινε εκτός Μουντιάλ παρά τη νίκη της με 4-2 επί της Κόστα Ρίκα. Τα «πάντσερ» επικράτησαν μεν των Κοσταρικανών αλλά έχασαν τη 2η θέση στην ισοβαθμία με την Ισπανία και αποχαιρέτησαν από τους ομίλους για δεύτερη διαδοχική φορά.

Ο αγώνας

Στο 2ο λεπτό ο Μουσιάλα έκανε όμορφη ενέργεια και σουρ έξω από την περιοχή αλλά ο Νάβας έδιωξε ενώ στο 9’ ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά, ο Μίλερ έπιασε την κεφαλιά ψαράκι αλλά αστόχησε και στο επόμενο λεπτό ο Ράουμ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Γκνάμπρι με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στο 14’ ο Μίλερ έβγαλε νέα σέντρα από δεξιά, ο Γκορέτσκα πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Νάβας έσωσε εντυπωσιακά και στο 35’ ο Κίμιχ έκανε το σουτ με τον Νάβας να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο επόμενο λεπτό ο Μουσιάλα μπήκε όμορφα στην περιοχή του Νάβας αλλά από το πέναλτι πλάσαρε άστοχα και στο 40’ ο Γκνάμπρι έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 42ο λεπτό ο Φούλερ κέρδισε την κόντρα από τον Ράουμ, εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Ρίντιγκερ και από κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Νόιερ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο 45’ ο Σανέ βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Η Γερμανία έπαιζε με τη φωτιά και το πλήρωσε στο 59ο λεπτό. Η Κόστα Ρίκα έφυγε στην κόντρα, έγινε το γύρισμα από δεξιά από τον Κάμπελ, ο Γουάστον πήρε την κεφαλιά ψαράκι και ο Νόιερ είπε όχι αλλά ο Τεχέδα πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-1.

Στο 61’ ο Μουσιάλα πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι και στο επόμενο λεπτό ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά και ο Ρίντιγκερ έβαλε την προβολή αλλά έστειλε κι αυτός την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 67 ο Μουσιάλα έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα τράνταξε και πάλι το δοκάρι αλλά στο 70’ ο μετά από εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, οι παίκτες της Κόστα Ρίκα έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή της Γερμανίας και ο Βάργκας με προβολή εξ επαφής έκανε το 2-1!

Ωστόσο στο 73’ μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Χάβερτς που από κοντά πλάσαρε για το 2-2 και στο 76’ η Γερμανία έφυγε στην κόντρα, ο Σανέ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φίλκρουγκ πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Νάβας πραγματοποίησε μια μυθική επέμβαση.

Ωστόσο στο o Γκνάμπρι σέντραρε από δεξιά και ο Χάβερτς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Κόστα Ρίκα και πλάσαρε για το 2-3 ενώ στο 86’ ο Νάβας είπε όχι σε σουτ του Χάβερτς.

Στο 90+1’ μετά από γέμισμα του Κίμιχ ο Σανέ έφυγε οριακά από αριστερά κι έστρωσε με το στήθος στον Φίλκρουγκ που εξ επαφής πλάσαρε για το 2-4. Στο 90+5’ η κεφαλιά του Φίλκρουγκ πέρασε μόλις έξω.

Ο πρωταγωνιστής

Κάι Χάβερτς

Ο άσος της Τσέλσι μπήκε στο ματς στο 67ο λεπτό και πρόλαβε να πετύχει δύο γκολ και να δημιουργήσει όσα δεν κατάφερε ο Μίλερ. Ίσως έπρεπε να μπει πολύ πιο νωρίς στον αγώνα.

Ο «αφανής» ήρωας

Γιόσουα Κίμιχ

Ένας νέος Φίλιπ Λαμ. Τα έκανε όλα, έπαιξε δεξί μπακ, έπαιξε χαφ, είχε άπειρες κάθετες, πολλές σέντρες και ήταν ο κορυφαίος της Γερμανίας. μεγάλο ματς από το πολυεργαλείο της Μπάγερν Μονάχου.

Η απογοήτευση

Η Γερμανία

Τα «πάντσερ» κατέβηκαν σε αυτή τη διοργάνωση με υψηλές φιλοδοξίες αλλά έπαθαν απίστευτο κάζο. Οι Γερμανοί έμειναν εκτός από τους ομίλους, όπως και το 2018 και  δεν έπεισαν μετην εικόνα του σε κανένα ματς.

Οι ενδεκάδες

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Βάργκας, Φούλερ (74’ Μπένετ), Ντουάρτε, Οβιέδο (90+3’ Γουΐλσον), Γουάστον, Μπόρχες, Κάμπελ, Τεχέδα (90+3’ Κοντρέρας), Αγιλέρα (46’ Σάλας), Βενέγας (74’ Ματαρίτα)

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ (66’ Γκέτσε), Ζίλε (90+3’ Μ.Γκίντερ), Κίμιχ, Γκιντογκάν (55’ Φίλκρουγκ), Γκορέτσκα (46’ Κλόστερμαν), Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Μίλερ (67’ Χάβερτς)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (ΓΑΛ). Βοηθοί: Νέουζα Ίνες Μπακ (ΒΡΑ), Κάρεν Ντίαθ Μενδίνα (ΜΕΞ). 4ος: Σαΐντ Μαρτίνες (ΑΡΓ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!