ΤΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ

90+3'

Ο Μ.Γκίντερ αντί του Ζίλε. Κοντρερς και Γουίλσον αντί των Τεχέδα και Οβιέδο

90+1'

ΓΚΟΟΟΟΛ: Μετά από γέμισμα του Κίμιχ ο Σανέ έφυγε οριακά από αριστερά κι έστρωσε με το στήθος στον Φίλκρουγκ που εξ επαφής πλάσαρε για το 2-4

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΤΟΥ Φίλκρουγκ

86'

ο Νάβας είπε όχι σε σουτ του Χάβερτς καισε κεφαλιά του Γκέτσε

85'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 3-2 η Γερμανία. Ο Γκνάμπρι σέντραρε από δεξιά και ο Χάβερτς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας της Κόστα Ρίκα και πλάσαρε για το 2-3

77'

Κίτρινη στον Ντουάρτε

76'

ΤΙ ΕΧΑΣΕΕΕΕ. Η Γερμανία έφυγε στην κόντρα, ο Σανέ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φίλκρουγκ πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Νάβας πραγματοποίησε μια μυθική επέμβαση

74'

Ο Ματαρίτα αντί του Βενέγας και ο Μπένετ αντί του Φούλερ

73'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-2 η Γερμανία. Μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Χάβερτς που από κοντά πλάσαρε για το 2-2

Αυτή τη στιγμή προκρίνονται Κόστα Ρίκα και Γερμανία

Μετά από εκτέλεση φάουλ από τον άξονα, οι παίκτες της Κόστα Ρίκα έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή της Γερμανίας και ο Βάργκας με προβολή εξ επαφής έκανε το 2-1

ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕΕΕΕΕ

70'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-1 η Κόστα Ρίκα

67'

ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΟΚΑΡΙ: Ο Μουσιάλα έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα τράνταξε και πάλι το δοκάρι

67'

Χάβερτς και Γκέτσε αντί των Ράουμ και Μίλερ

62'

Ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά και ο Ρίντιγκερ έβαλε την προβολή αλλά έστειλε κι αυτός την μπάλα στο δοκάρι

61'

ΔΟΚΑΡΙΙΙ: Ο Μουσιάλα πάτησε περιοχή από αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι

Η Κόστα Ρίκα έφυγε στην κόντρα, έγινε το γύρισμα από δεξιά από τον Κάμπελ, ο Γουάστον πήρε την κεφαλιά ψαράκι και ο Νόιερ είπε όχι αλλά ο Τεχέδα πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-1

59'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1 η Κόστα Ρίκα

57'

Φεράν και Ασένσιο αντί τον Ουίλαμς και Μοράτα

55'

Πολύ έξω το σουτ του Σανέ. Όλη η Κόστα Ρίκα στην περιοχή της

Πάνω στον Ζίλε το σουτ του Φούλερ

46'

Ο Κλόστερμαν αντί του Γκορέτσκα και ο Σάλας αντί του Αγιλέρα

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Μπροστά στο σκορ η Γερμανία αλλά παίζει με τη φωτιά.

ΤΕΛΟΣ

45'

Ο Σανέ βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε έξω

42'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: Ο Φούλερ κέρδισε την κόντρα από τον Ράουμ, εκμεταλλεύτηκε την γκέλα του Ρίντιγκερ και από κοντά έκανε το σουτ αλλά ο Νόιερ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ

40'

Ο Γκνάμπρι έκανε φοβερή ενέργεια και σουτ από το πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω

36'

Ο Μουσιάλα μπήκε όμορφα στην περιοχή του Νάβας αλλά από το πέναλτι πλάσαρε άστοχα

35'

Ο Κίμιχ έκανε το σουτ με τον Νάβας να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

25'

Απόλυτο έλεγχο έχει η Γερμανία στο ματς

14'

ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Μίλερ έβγαλε νέα σέντρα από δεξιά, ο Γκορέτσκα πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά ο Νάβας έσωσε εντυπωσιακά

10'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Γερμανία. Ο Ράουμ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Γκνάμπρι με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 0-1.

9'

Ο Κίμιχ σέντραρε από δεξιά, ο Μίλερ έπιασε την κεφαλιά ψαράκι αλλά αστόχησε

7'

Ο Μουσιάλα έκανε μαγική ενέργεια στην περιοχή της Κόστα Ρίκα αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει

2'

Ο Μουσιάλα έκανε όμορφη ενέργεια και σουρ έξω από την περιοχή αλλά ο Νάβας έδιωξε

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Γερμανίας: Τερ Στέγκεν, Τραπ, Μ.Γκίντερ, Κέρερ, Χάβερτς, Φίλκρουγκ, Γκέτσε, Κλόστερμαν, Μπραντ, Χόφμαν, Κ.Γκίντερ, Σλότερμπεκ, Αντεγέμι, Μπάλα Κόσταπ, Μουκόκό

Οι αναπληρωματικοί της Κόστα Ρίκα: Αλβαράδο, Τσακόν, Σεκέιρα, Κοντρέρας, Μπένετ, Ρουίθ, Τόρες, Μαρτίνες, Σάλας, Λόπες, Ματαρίτα, Γουΐλσον, Ερνάντες , Σαμόρα

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Βάργκας, Φούλερ, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γουάστον, Μπόρχες, Κάμπελ, Τεχέδα, Αγιλέρα, Βενέγας

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Ρίντιγκερ, Ράουμ, Ζίλε, Κίμιχ, Γκιντογκάν, Γκορέτσκα, Σανέ, Μουσιάλα, Γκνάμπρι, Μίλερ

Διαιτητής: Στεφανί Φραπάρ (ΓΑΛ). Βοηθοί: Νέουζα Ίνες Μπακ (ΒΡΑ), Κάρεν Ντίαθ Μενδίνα (ΜΕΞ). 4ος: Σαΐντ Μαρτίνες (ΑΡΓ)

Η Στεφανί Φραπάρ (Γαλλία) θα γίνει η πρώτη γυναίκα που διευθύνει αγώνα σε τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανδρών.

Μετά από την ήττα με 2-1 από την Ιαπωνία και το 1-1 με την Ισπανία και σε περίπτωση που η Γερμανία δεν νικήσει την Κόστα Ρίκα, ο Χάνζι Φλικ θα γίνει ο πρώτος προπονητής της «νατσιονάλμανσαφτ» χωρίς νίκη σε φάση ομίλων.

Η Γερμανία επικράτησε στους 6 από τους 8 αγώνες κόντρα σε ομάδες της Βόρειας και της Κεντρικής Αμερικής (6-1-1). Μοναδική ήττα, αυτή από το Μεξικό το 2018.

Εδώ και 46 παιχνίδια στα τελικά της διοργάνωσης η Γερμανία δεν έχει δεχτεί γκολ στο 90λεπτο από εκτέλεση πέναλτι. Το τελευταίο το δέχτηκε το 1990 στο ραντεβού που είχε τότε με την Ολλανδία.

Πέρασαν 52 αγώνες και 36 χρόνια από το τελευταίο 0-0 της Γερμανίας (με το Μεξικό το 1986) σε Μουντιάλ.

Στον μοναδικό αγώνα που συναντήθηκαν σε Μουντιάλ, η Γερμανία νίκησε 4-2 ως διοργανώτρια το 2006.

Για τη Γερμανία, η νίκη επί της Κόστα Ρίκα είναι το μοναδικό αποτέλεσμα που την κρατάει ζωντανή, ωστόσο χρειάζεται και κατάλληλο αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της Ισπανίας με την Ιαπωνία. Αν νικήσει η Ισπανία, οι Γερμανοί προσπερνούν την Ιαπωνία. Αν έρθει ισόπαλο το παιχνίδι στην Αλ Ραγιάν, η Γερμανία θέλει νίκη με διαφορά δύο γκολ και πάνω ή με ένα γκολ, αλλά να ολοκληρώσει τον όμιλο με καλύτερη επίθεση από την Ιαπωνία (με ίδια επίθεση προκρίνονται οι Ιάπωνες λόγω της νίκης στο μεταξύ τους παιχνίδι). Αν η Ιαπωνία επικρατήσει των Ισπανών, τότε η Γερμανία θέλει νίκη κόντρα στην Κόστα Ρίκα και να καλύψει τη διαφορά τερμάτων που έχει με την Ισπανία (8 γκολ αυτήν τη στιγμή).