Με «40άρα» ο τρομερός Εμπίντ πλήγωσε τους Τζαζ (VIDEO)

Ο Καμερουνέζος σέντερ οδήγησε τους Σίξερς σε δραματική νίκη, ήττα των Λέικερς χωρίς Λεμπρόν- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Οι πρωτοπόροι της Ανατολικής Περιφέρειας, Σίξερς, αντιμετώπισαν τους πρωτοπόρους Δυτικής Περιφέρειας, τους Γιούτα Τζαζ, με την ομάδα της Φιλαδέλφεια να επικρατεί, στην παράταση, 131-123.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Τζαζ ήταν καλύτεροι, πήραν διψήφια διαφορά, στις αρχές της δεύτερης περιόδου, προηγήθηκαν έως και +13, 33-46, ενώ η λήξη του ημιχρόνου τούς βρήκε στο +9, 52-61. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σίξερς μείωσαν μέχρι τους τρεις πόντους τη διαφορά, ωστόσο, οι Τζαζ εξακολουθούσαν να έχουν το προβάδισμα και, ενόψει τέταρτης περιόδου, ήταν μπροστά με 84-89. Στις αρχές της τέταρτης περιόδου, οι Σίξερς ισοφάρισαν, 92-92, και καμία από τις δυο ομάδες δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των πέντε πόντων, μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Με 21.5 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Μάικ Κόνλεϊ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Τζαζ, 115-118, με τον Τζόελ Εμπίντ να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει το ματς στην παράταση. Οκτώ γρήγοροι πόντοι του Χάρις και μια τεχνική ποινή στον Μίτσελ, έδωσε την ευκαιρία στους Σίξερς να προηγηθούν 128-123, προβάδισμα που αποδείχτηκε καθοριστικό, αφού οι Τζαζ δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν.
Φοβερός και τρομερός ο Τζόελ Εμπίντ, με τον Καμερουνέζο σέντερ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 40 πόντους (14/27 σουτ, 2/5 τρίποντα, 10/13 βολές) και 19 ριμπάουντ. Ο Τομπάιας Χάρις σταμάτησε στους 22 πόντους (9/18 σουτ) και 10 ριμπάουντ.
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 33 πόντους (12/34 σουτ, 5/12 τρίποντα) ήταν ο καλύτερος παίκτης των Τζαζ.

Οι Λος Άντζελες Λέικερς πήγαν στο Σακραμέντο χωρίς Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις, οι Κινγκς δεν έχασαν την ευκαιρία και επικράτησαν των πρωταθλητών με 123-120.
Παρά τις απουσίες, οι Λέικερς ξεκίνησαν με 12/18 σουτ και προηγήθηκαν 23-31, για να πάρουν προβάδισμα δέκα πόντων, 27-37, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι Κινγκς ισορρόπησαν και πέρασαν εκείνοι μπροστά, 63-61, στο φινάλε του ημιχρόνου. Στις αρχες του τρίτου 12λεπτου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 69-61, αλλά οι Λέικερς έβγαλαν αντίδραση, για το 75-80, πριν το 87-88 του 36ου λεπτού. Ακόμα και στο 108-100 των Κινγκς, με 6:08 για το τέλος, οι Λέικερς δεν τα παράτησαν και πέρασαν μπροστά, 119-120 με 42.6 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ακολούθησαν τέσσερις πόντους του Χάρισον Μπαρνς και άστοχα σουτ των Σρόντερ, Χάρελ, με τους Κινγκς να φτάνουν στη νίκη.
Τρεις παίκτες των Κινγκς τελείωσαν το παιχνίδι με 20+ πόντους, με τον Μπάντι Χιλντ να είναι ο πρώτος σκόρερ, σημειώνοντας 29 πόντους (11/15 σουτ, 7/11 τρίποντα). Ακολούθησαν οι Ντ'Αρον Φοξ (23 πόντοι με 9/18 σουτ, 8 ασίστ) και Χάρισον Μπαρνς (20 πόντοι με 6/13 σουτ).
Ο Ντένις Σρόντερ με 28 πόντους (11/20 σουτ) και 9 ασίστ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Λέικερς. Ο Μόντρεζλ Χάρελ ήρθε από τον πάγκο και έκανε νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (13/22 σουτ) και 12 ριμπάουντ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν επέστρεψε στο Χιούστον, ως αντίπαλος αυτή τη φορά, και πέτυχε τριπλ-νταμπλ, απέναντι στην παλιά του ομάδα, οδηγώντας τους Μπρούκλιν Νετς στη νίκη, 132-114.
Μετά από μια ισορροπημένη πρώτη περίοδο, οι Νετς πήραν τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν 54-67 στο ημίχρονο. Η διαφορά εκτινάχθηκε, στη τρίτη περίοδο, 59-82, με τους Ρόκετς να προσπαθούν να επιστρέψουν και να μειώνουν στο -8, 97-105, 7:55 πριν το τέλος, χάρη σε σερί 10-0. Ακολούθησαν δυο τρίποντα του Χάρντεν και οι Νετς πέτυχαν 8 αναπάντητους πόντους, για το 97-113, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.
Στο όγδοο τριπλ-νταμπλ του, τη φετινή σεζόν, ο Χάρντεν είχε 29 πόντους (10/15 σουτ, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές), 10 ριμπάουντ και 14 ασίστ, όντας ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην έβδομη συνεχόμενη, εκτός έδρας, νίκη των Νετς. Ο Καϊρί Ίρβινγκ ακολούθησε, σε απόδοση, με 24 πόντους (9/21 σουτ, 4/9 τριποντα).
Ο Τζον Γουόλ με 36 πόντους (12/30 σουτ, 5/12 τρίποτα) και ο Βίκτορ Ολαντίπο με 33 πόντους (9/25 σουτ, 5/11 τρίποντα) ξεχώρισαν από Ρόκετς, που γνώρισαν 13η συνεχόμενη ήττα.

Με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ να μιλάει στο τέλος, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν 108-106 τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.
Αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι ήταν οι Γουόριορς, που προηγήθηκαν 2-15, με τους Μπλέιζερς να ισορροπούν, να περνάνε μπροστά, αλλά, στη λήξη του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 55-56. Ακολούθησε μάχη στο δεύτερο ημίχρονο και στη τελευταία περίοδο ο Λίλαρντ ανέλαβε δράση. Πέτυχε 10 πόντους, με το τελευταίο του τρίποντο να κάνει το σκορ 108-106. Στην επόμενη φάση μάλιστα κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Ντρέιμοντ Γκριν με 3.3 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, αφού στάθηκε κάτω από το καλάθι σε διείσδυση του δεύτερου, με τον Ρόμπερτ Κόβινγκτον να αστοχεί στο τέλος σε δύο βολές, αλλά να μην έχει σημασία.
Ο Λίλαρντ τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας σημειώσει 20 πόντους. Ο Καρμέλο Άντονι με 22 πόντους και οι Κόβινγκτον και Γκάρι Τρεντ έχοντας από 15 πόντους πρόσφεραν σημαντικές λύσεις στο Πόρτλαντ.
Για τους Γουόριορς, ο Στεφ Κάρι είχε 35 πόντους και ο Άντριου Γουίγκινς 15 πόντους (αλλά με 6/15 σουτ).

Ο Λούκα Ντόντσιτς έμεινε εκτός, λόγω ενοχλήσεων στη μέση, αλλά οι Ντάλας Μάβερικς κατάφεραν να νικήσουν 87-78 την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.
Οι Μάβερικς αστόχησαν στα 22 από τα 23 πρώτα μακρινά σουτ που επιχείρησαν, πριν ο Χάρνταγουεϊ ευστοχήσει σε τρίποντο και να δώσει προβάδισμα δέκα πόντων, 62-52 στην ομάδα του Ντάλας, στη τρίτη περίοδο. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους, 84-64, με τους Μάβερικς να φτάνουν τις 10 νίκες στα 13 τελευταία παιχνίδια.
Κρίσταπς Πορζίνγκις (19 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Τιμ Χάρνταγουεϊ (19 πόντοι) οδήγησαν τους Μάβερικς στο σκοράρισμα, απόντος του Ντόντσιτς.
Για τη Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 15 πόντους (αλλά με 5/15 σουτ) και ο Τάι Ζερόμ 13 πόντους.

Με τον Τι Τζέι ΜακΚόνελ να κάνει ένα μυθικό triple-double με 16 πόντους, 13 ασίστ και 10 (!) κλεψίματα (9 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο, επίδοση-ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ), οι Ιντιάνα Πέισερς έφεραν τα πάνω-κάτω στο Κλίβελαντ επέστρεψαν από το -19 και πήραν την νίκη, κόντρα στους Καβαλίερς, με 111-114.
Ο ΜακΚόνελ έκλεβε... ό,τι κυκλοφορούσε και σημάδεψε τον αγώνα με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο, δίνοντας σημαντική βοήθεια στους Μάλκολμ Μπρόγκντον (29 πόντοι) και Ντομάντας Σαμπόνις (18 πόντοι).
Για τους Καβαλίερς, ο Κόλιν Σέξτον είχε 32 πόντους και 10 ασίστ και οι Τζάρετ Άλεν και Ντιν Γουέιντ από 17 πόντους, ενώ ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 16 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής πριν αποχωρήσει με τραυματισμό.

Οι Σικάγο Μπουλς απώλεσαν διαφορά 19 πόντων (στην 4η περίοδο ήταν στο +18), αλλά στο τέλος αποδείχθηκε ότι θα γλίτωναν το χαρακίρι, παίρνοντας μία οριακή νίκη με 124-128 επί των Πέλικανς, μέσα στη Νέα Ορλεάνη.
Ο Ζακ ΛαΒίν με 36 πόντους (και 4 κρίσιμες βολές στο τέλος) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Κόμπι Γουάιτ να προσθέτει 25 πόντους.
Για τους Πέλικανς, ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 28 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 22 πόντους και ο Μπράντον Ίνγκραμ 21 πόντους.

Οι Ατλάντα Χοκς έδιναν την εντύπωση πως όδευαν προς την ήττα από τους Ορλάντο Μάτζικ. Αποδείχθηκε ότι απλώς χρειάζονταν λίγο παραπάνω κίνητρο και ανατρέποντας διαφορά 19 πόντων (61-42 στο ημίχρονο) πήραν την νίκη με 112-115 στο Ορλάντο.
Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη των Χοκς από τότε που απολύθηκε ο Λόιντ Πιρς και αντικαταστάθηκε (προσωρινά) από τον Νέιτ ΜακΜίλαν. Και έχουν να ευχαριστούν τον Τρε Γιανγκ (32 πόντοι) και τον Ντανίλο Γκαλινάρι (23 πόντοι) για αυτό.
Για τους Μάτζικ, οι οποίοι με το σκορ στο 112-113 είδαν τον Τέρενς Ρος να αστοχεί σε σουτ που θα τους έδινε προβάδισμα με 1.3 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε πριν διαμορφώσει το τελικό 112-115 ο Γιανγκ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 29 πόντους, ο Ρος 28 πόντους και ο Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς 20 πόντους.

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζεράμι Γκραντ στην Τάμπα, αλλά οι Τορόντο Ράπτορς δεν είχαν τους Φρεντ ΒανΒλίτ και Πασκάλ Σιάκαμ. Οι απουσίες των δεύτερων αποδείχθηκαν πιο σημαντικές, με το Ντιτρόιτ να κάνει πάρτι, διαλύοντας με 105-129 το Τορόντο.
Ο Γουέιν Έλινγκτον με 25 πόντους με 8/11 τρίποντα πήρε από το χέρι του Ντιτρόιτ, που είδε δύο παίκτες του να κάνουν triple-double. Ο λόγος για τους Μέισον Πλάμλι (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ) και Ντένις Σμιθ (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ).
Για τους Ράπτορς, ο Νόρμαν Πάουελ είχε 36 πόντους και ο Κάιλ Λάουρι 21 πόντους.

Καταιγιστικοί οι Σάρλοτ Χόρνετς στην Μινεσότα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους Τίμπεργουλβς, συντρίβοντάς τους με 102-135, τελειώνοντας το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.
Ο Τέρι Ροζίερ με 31 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 23 πόντους και τον ΛαΜέλο Μπολ 19 πόντους.
Για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 20 πόντους, ο Άντονι Έντουαρντς 19 πόντους και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ιντιάνα Πέισερς 111-114

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Γιούτα Τζαζ 131-123 παράταση (118-118 κανονική διάρκεια)

Τορόντο Ράπτορς-Ντιτρόιτ Πίστονς 105-129

Χιούστον Ρόκετς-Μπρούκλιν Νετς 114-132

Ορλάντο Μάτζικ-Ατλάντα Χοκς 112-115

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Σάρλοτ Χόρνετς 102-135

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Σικάγο Μπουλς 124-128

Ντάλας Μάβερικς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 87-78