«Μαύρο βράδυ» για τις ομάδες του Λος Άντζελες (VIDEO)

Οι πρωταθλητές Λέικερς ηττήθηκαν από τους φορμαρισμένους Σανς, ενώ οι Κλίπερς έχασαν στη Βοστώνη- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στο Staples Center, οι Λος Άντζελες Λέικερς δέχτηκαν σφαλιάρα από τους φορμαρισμένους Φίνιξ Σανς, οι οποίοι επικράτησαν 114-104, φτάνοντας τις 15 νίκες στα 18 τελευταία παιχνίδια τους.
Οι Σανς είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν επέτρεψαν στους πρωταθλητές να προηγηθούν με διαφορά μεγαλύτερη των δυο πόντων και, στο ημίχρονο, ήταν μπροστά με 53-60. Αμφίρροπη ήταν και η τρίτη περίοδος, με τους Σανς να προηγούνται 83-86, αλλά στο τέταρτο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές, ξέφυγαν με 88-98 και 93-104, άντεξαν στην πίεση των Λέικερς και έφτασαν στη νίκη. Μάλιστα, τα κατάφεραν παρά το γεγονός πως ο Ντέβιν Μπούκερ, στις αρχές της τρίτης περιόδου, αποβλήθηκε με διπλή τεχνική ποινή.
Ο Ντάριο Σάριτς ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, πετυχαίνοντας 21 πόντους (7/17 σουτ, 2/5 τρίποντα). Ακολούθησε, σε απόδοση, ο Μίκαλ Μπρίτζες με 19 πόντους (6/10 σουτ, 3/6 τρίποντα), με τον Κρις Πολ να μοιράζει 10 ασίστ. Όσο πρόλαβε να αγωνιστεί, ο Μπούκερ σημείωσε 17 πόντους.
Αυτή τη φορά, ο επιθετικός οίστρος του Λεμπρόν Τζέιμς (38 πόντοι με 16/24 σουτ, 3/8 τρίποντα) δεν αρκούσε στους Λέικερς, με τους πρωταθλητές να αντιμετωπίζουν προβλήματα με τραυματισμούς και να μετράνε πέντε ήττες στα επτά τελευταία παιχνίδια.

Για πρώτη φορά, από τον Ιανουάριο, οι Μπόστον Σέλτικς συμπλήρωσαν τρεις συνεχόμενες νίκες, αφού, επικράτησαν 117-112 των Κλίπερς, με την ομάδα του Λος Άντζελες να αγωνίζεται χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ.
Οι Σέλτικς ξεκίνησαν με 9/10 σουτ και προηγήθηκαν 20-13, για να ακολουθήσει η αντίδραση, από μεριάς Κλίπερς, με τον Πολ Τζορτζ να πετυχαίνει 21 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα, 62-63, στη λήξη του ημιχρόνου. Σε ένα παιχνίδι όπου, συνολικά, σημειώθηκαν 16 αλλαγές στο προβάδισμα, οι Σέλτικς προηγήθηκαν 91-89, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, διαφορά που ανέβηκε στο +11, 111-100, με 4:23 να απομένουν για το φινάλε. Οι Κλίπερς έφτασαν σε απόσταση διπόντου, 114-112, στα 11.5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά η ψυχραιμία του Τάις στις βολές, έδωσε τη νίκη στους Σέλτικς.
Ο Κέμπα Γουόκερ με 25 πόντους (8/19 σουτ, 6/12 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζάιλεν Μπράουν να ακολουθεί, αφού σημείωσε 18 πόντους (8/14 σουτ, 2/3 τρίποντα).
Απόντος του Λέοναρντ, λόγω σπασμών στη πλάτη, ο Πολ Τζορτζ έβαλε 32 πόντους (12/26 σουτ, 5/15 τρίποντα), με τον Ρέτζι Τζάκσον να πετυχαίνει 25 πόντους (10/14 σουτ, 5/6 τρίποντα) και να μοιράζει 7 ασίστ.

Οι τραυματισμοί και ο κοροναϊός έχουν πλήξει, τη φετινή σεζόν, τους Σαν Αντόνιο Σπερς, αλλά, η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς καταφέρνει και παραμένει ανταγωνιστική, αφού τα ξημερώματα νίκησε 119-93 τους Νιου Γιορκ Νικς.
Οι Νικς ξεκίνησαν με τέσσερα λάθη, στα έξι πρώτα λεπτά, αλλά το παιχνίδι παρέμενε κλειστό, όσο οι Σπερς δυσκολεύονταν να βρουν καλάθια σε ανοιχτό γήπεδο. Τελικά, η ομάδα του Σαν Αντόνιο βρήκε ρυθμό, έχοντας επτά παίκτες, οι οποίοι πέτυχαν, ο καθένας, από ένα τρίποντο, τουλάχιστον, προηγήθηκε 51-47 στο ημίχρονο, ανεβάζοντας στροφές στη τρίτη περίοδο, 84-65, με τη διαφορά να φτάνει και στο +27, 100-73, στα επτά λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.
Με οκτώ παίκτες να σημειώνουν, τουλάχιστον οκτώ πόντους, οι Σπερς πέτυχαν έβδομη, εντός έδρας, νίκη επί των Νικς. Ο Τρέι Λάιλς με 18 πόντους (7/13 σουτ, 4/6 τρίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, που είχαν 18/42 τρίποντα.
Ο Ιμάνουελ Κουίκλι ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο καλύτερος παίκτης των Νιου Γιορκ Νικς, σημειώνοντας 26 πόντους (8/21 σουτ, 6/13 τρίποντα).

Δύο μέρες μετά την απομάκρυνση του Λόιντ Πιρς, από τη τεχνική ηγεσία, οι Ατλάντα Χοκς πήγαν στο Μαϊάμι και νίκησαν 94-80 τους Χιτ.
Για τρεις περιόδους, οι Χοκς έμειναν κοντά στο σκορ, 37-44 σκορ ημιχρόνου, και, στη τέταρτη περίοδο, έκαναν σερί 10-0, προηγήθηκαν 74-88 και "κλείδωσαν" τη νίκη.
Ο Τρε Γιανγκ με 18 πόντους (13 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) και 10 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Χοκς, με τον Τζον Κόλινς να προσθέτει 17 πόντους.
Για τους Χιτ, που ηττήθηκαν μετά από έξι συνεχόμενες νίκες, οι Γκόραν Ντράγκιτς και Ντάνκαν Ρόμπινσον είχαν από 14 πόντους.

Δεύτερη συνεχόμενη, εκτός έδρας, νίκη για τους Μέμφις Γκρίζλις, αφού επικράτησαν 125-111 των Γουίζαρντς, μέσα στην Ουάσινγκτον.
Οι Γκρίζλις στηρίχθηκαν σε ένα ξέσπασμα στην δεύτερη περίοδο και ένα επιμέρους σκορ 27-6 για να ξεφύγουν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 56-71, κάνοντας ακολούθως τα απαραίτητα στο δεύτερο ημίχρονο για να φτάσουν στην νίκη.
Ο Ζα Μοράντ με 35 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Γουίζαρντς, με τους Ντίλον Μπρουκς και ΝτιΆντονι Μέλτον να προσθέτουν από 20 πόντους.
Για τους Γουίζαρντς, οι Μπράντλι Μπιλ και Ράσελ Γουέστμπρουκ είχαν από 23 πόντους.

Το Τορόντο Ράπτορς-Ντιτρόιτ Πίστονς αναβλήθηκε, λόγω κοροναϊού.

Διαβάστε εδώ για την ήττα των Μπακς από τους Νάγκετς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Λος Άντζελες Λέικερς-Φίνιξ Σανς 104-114

Σαν Αντόνιο Σπερς-Νιου Γιορκ Νικς 119-93

Μαϊάμι Χιτ-Ατλάντα Χοκς 80-94

Μπόστον Σέλτικς-Λος Άντζελες Κλίπερς 117-112

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μέμφις Γκρίζλις 111-125

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!