Οι «λατσιάλι» κέρδισαν με 3-1 τη Ζενίτ και βρίσκονται με το ένα πόδι στους «16»

CHAMPIONS LEAGUE-6ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ-ΖΕΝΙΤ: 3-1

Γήπεδο: Ολίμπικο

Μια ανάσα από την επόμενη φάση βρίσκεται πλέον η Λάτσιο, που κέρδισε με 3-1 τη Ζενίτ κι έφτασε στους 8 βαθμούς, την ίδια ώρα που η Μπριζ έχει τέσσερις.

Στο 3ο μόλις λεπτό, ο Ιμόμπιλε πήρε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα έξω από την περιοχή, γύρισε και με απίθανο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 19ο λεπτό ο Λουίς Αλμπέρτο δοκίμασε το σουτ από μακριά, με τον Κερζάκοβ να διώχνει δύσκολα και στο 22’ ο Κορέα έκανε την όμορη ενέργεια από αριστερά έστρωσε στον Κορέα που με συρτό σουτ από τα 25 μέτρα, έκανε το 2-0.

Όμως στο 25ο λεπτό η Ζενίτ μείωσε με όμορφο γκολ του Ντζιούμπα, που πήρε την μπάλα με πλάτη στον Ατσέρμπι, γύρισε από το πέναλτι και σούταρε για το 2-1.

Στο 28’ ο Κορέα έκλεψε από τον Μάλκομ κι έβγαλε στον Λουίς Αλμπέρτο, ο οποίος έκανε τι σουτ αλλά είδε τον Κερζάκοβ να του λέει όχι ενώ στο 40’ ο Κορέα γύρισε όμορφα και πάλι στον Παρόλο, που από ιδανική θέση, πλάσαρε άστοχα.

Στο 45+1’ ο Κορέα και πάλι, έβγαλε στον Λατσάρι, που μόνος με τον Κερζάκοβ δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 54’ ο Ιμόμπιλε πάτησε περιοχή και ανατράπηκε από τον Μπάριος με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι, ο Ιταλός φορ το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 3-1.

Στο 62ο λεπτό η κεφαλιά του Κορέα πέρασε λίγο έξω και στο 85’ ο Αλμπέρτο πέρασε στον Μουρίκι, που έκανε το πλασέ αλλά είδε τον Κερζάκοβ να σώζει εντυπωσιακά και τον Σάμκιν να καθαρίζει τη φάση στη συνέχεια.

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Πάτρικ (60’ Λουίζ Φελίπε), Χουντ, Ατσέρμπι, Λατσάρι (69’ Φαρές), Μάρουσιτς, Παρόλο (60’ Ακπά Ακπρό), Λέιβα (68’ Κατάλντι), Λουίς Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε (81’ Μουρίκι), Κορέα

ΖΕΝΙΤ: Κερζάκοβ, Ζιρκόβ (73’ Αζμούν), Ρακίτσκι, Λόβρεν, Μάλκομ, Μοστοβόι (59’ Μουσάεβ), Μπάριος (59’ Ντριούσι), Κουζιάεβ, Ντόουγκλας Σάντος, Ερόκιν (74’ Σάμκιν), Ντζιούμπα

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!