''Διάβολοι'' για ένα ημίχρονο

Με ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου σκόραρε τρείς φορές, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθάρισε εύκολα με 4-1 την Μπασακσεχίρ στο «Old Trafford» και πλέον κρατά την τύχη για πρόκριση στους «16» του Champions League στα χέρια της όντας μόνη στην πρώτη θέση του ομίλου

CHAMPIONS LEAGUE - 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ - ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: 4-1

Γήπεδο: Old Trafford - Manchester

Με ένα σούπερ πρώτο ημίχρονο κατά τη διάρκεια του οποίου σκόραρε τρείς φορές, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθάρισε εύκολα με 4-1 την Μπασακσεχίρ στο «Old Trafford» και πλέον κρατά την τύχη για πρόκριση στους «16» του Champions League στα χέρια της όντας μόνη στην πρώτη θέση του ομίλου. Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν πραγματικά ''διάβολοι'' για ένα και μόνο ημίχρονο, το πρώτο, καθαρίζοντας εύκολα τη νίκη απέναντι σε μία Μπασακσεχίρ που προσπάθησε στο δεύτερο μέρος αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μπήκε πολυ δυνατά στην αναμέτρηση, έκανεν άνω-κάτω την άμυνα της Μπασακσεχίρ και με τους Μπρούνο Φερνάντες και Μάρκους Ράσφορντ ν'αναλαμβάνουν δράση, σκόραρε τρείς φορές ενώ είχε τις ευκαιρίες και για πολλά περισσότερα τέρματα.

Η Γιουνάιτεντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με τον Ράαφορντ να πατά περιοχή, κάνοντας εξαιρετική ενέργεια απέναντι σε δύο αμυντικούς και να σουτάρει αλλά ο Γκιουνόκ απέκρουσε. Πέντε λεπτά αργότερα οι «κόκκινοι διάβολοι» άνοιξαν το σκορ με τον Άλεξ Τέλες να εκτελεί ένα κόρνερ, τους αμυνόμενους να απομακρύνουν και την μπάλα να φτάνει στο Μπρούνο Φερνάντες που με τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-0.

Στο 12' ο Ράαφορντ σκόραρε αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ δύο λεπτά αργότερα μακρινό σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, μετά από συνεργασία Φαν Ντε Μπέεκ και Καβάνι, με την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 19' η Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μαρσιάλ να ανοίγει για τον Άλεξ Τέλες που έβγαλε σέντρα, ο Γκιουνόκ έκανε τραγική έξοδο χάνοντας την μπάλα μέσα από τα χέρια του η οποία κατέληξε στον Μπρούνο Φερνάντες που από κοντά έκανε-και το 2-0. Στο 31' η Μπασακσεχίρ απείλησε με σουτ του Μπα που απέκρουσε ο Ντε Χέα, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπαλινόλι στον Ράσφορντ, με τον Άγγλο στράικερ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 3-0.

Στο 39' ακόμα μία ευκαιρία για τους «κόκκινους διαβόλους» που βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Μαρσιάλ να περνά για τον Μπρούνο Φερνάντες αλλά ο Γκιουνόκ του αρνήθηκε το χατ-τρικ, όπως και στο 43' σε ακόμα μία προσπάθεια του Πορτογάλου μέσου. Στο 44' η Μπασακσεχίρ είχε καλή στιγμή με πλασέ του Ντεμπά Μπα από το ύψος του πέναλτι που έκοψε τελευταία στιγμή ο Μαγκουάιρ.

Η Μπασακσεχίρ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με μακρινό σουτ του Βίστσα που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα. Στο 62' η Γιουνάιτεντ είχε καλή στιγμή με κεφαλιά του Μαγκουάιρ, μετά από κόρνερ του Άλεξ Τέλες, που πέρασε λίγο έξω. Στο 75' η Μπασακσεχίρ μείωσε σε 3-1 με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουρούτς, ενώ πέντε λεπτά αργότερα σουτ του Βίστσα κατέληξε στο δοκάρι του Ντε Χέα. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Γιουνάιτεντ πέτυχε ακόμα ένα τέρμα βγαίνοντας στην αντεπίθεση, με τον Γκρίνγουντ να περνά για τον Ντάνιλν Τζέιμς που από κοντά έκανε το 4-1.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα (59' Μπράντον Γουίλιαμς), Λίντελεφ (45' Τουανζέμπε), Μαγκουάιρ, Άλεξ Τέλες, Φρεντ, Φαν Ντε Μπέεκ, Μαρσιάλ (82' Μάτιτς), Μπρούνο Φερνάντες (59' Γκρίνγουντ), Ράαφορντ (59' Ντάνιελ Τζέιμς), Καβάνι

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Ραφαέλ, Σκρτελ, Επουρεάνου, Μπαλινόλι (74' Καλντιμίρ), Οζκάν (74' Γκουιλάνο), Βίστσα, Τουρούτς, Καχβετσί (45' Τεκντεμίρ), Τσαντλί (61' Γκούλντμπραντσεν), Μπα

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)