Η Τσέλσι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Ρεν και κλείδωσε την πρόκριση

CHAMPIONSLEAGUE-5ος ΟΜΙΛΟΣ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΡΕΝ-ΤΣΕΛΣΙ: 1-2

Γήπεδο: Roazhon Park

Μεγάλο διπλό με 2-1 πήρε η Τσέλσι στην έδρα της Ρεν, κλείδωσε την πρόκριση και θα παλέψει με τη Σεβίλλη για την πρωτιά.

Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Χάντσον Οντόι έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Βέρνερ από το ύψος της μικρής περιοχής κατάφερε να στείλει την μπάλα ξέω από το γήπεδο και στο 22’ ο Μάουντ έβγαλε όμορφη μπαλιά στον Χάντσον Οντόι, που έφυγε από το κέντρο και μόνος του με τον Γκομίς, τον πλάσαρε για το 0-1.

Στο 32’ η μπάλα στρώθηκε στον Λεα Σιλικί στην περιοχή της Τσέλσι αλλά το σουτ του παίκτης της Ρεν πέρασε αρκετά έξω και στο 40’ ο Τιάγκο Σίλβα έκανε τραγικό λάθος, ο Ζιρασί πάτησε περιοχή από δεξιά αλλά αντί να σουτάρει, προσπάθησε να γυρίσει στον Μπουριζό και ο Σίλβα έκοψε και διόρθωσε την κατάσταση.

Στο 42’ μετά από κόρνερ του Μπουριζό, ο Ντα Σίλβα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μεντί του είπε όχι και στο 45+1’ ο Μπουριζό εκτέλεσε το φάουλ από ιδανικό σημείο, η μπάλα βρήκε στο τείχος και πέρασε λίγο έξω.

Στο 48ο λεπτό ο Βέρνερ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 54’ το σουτ του Ντοκού κόντραρε στον Σίλβα και πέρασε έξω.

Στο 73ο λεπτό ο Ζιρασί έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά αλλά ο Μεντί έδιωξε σε κόρνερ και από την εκτέλεσή του, ο Νιαμσί πήρε την κεφαλιά αλλά ο Μεντί και πάλι έσωσε με διπλή προσπάθεια.

Και στο 85’ μετά  από κόρνερ του Μπουριζό, ο Ζιρασί με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 88ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ ο Τσίλγουελ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκομίς έσωσε.

Και στο 90+1’ ο Ζιγές άνοιξε αριστερά στον Βέρνερ, που πλάσαρε και είδε τον Γκομίς να σώζει, αλλά στην επαναφορά ο Ζιρού πήρε την κεφαλιά κι έκανε το 1-2.

ΡΕΝ: Γκομίς, Ντα Σίλβα, Τρουφέρ (86’ Μαουασά), Ντοκού (86’ Γκμποό), Νιαμσί, Ενζονζί, Τραορέ, Καμαβινγκά (78’ Γκρενιέ), Λε Σιλικί (63’ Ντελ Καστίγιο), Ζιρασί (86’ Νιάνγκ), Μπουριζό

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Τσίλγουελ, Κόβατσιτς (76’ Χάβερτς), Μάουντ (68’ Καντέ), Ζορζίνιο, Βέρνερ (90+2’ Τζέιμς), Χάντσον Οντόι (75’ Ζιγές), Έιμπραχαμ (69’ Ζιρού)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)