Διπλά πρόκρισης για Βιγιαρεάλ και Μακάμπι

Η Μακάμπι βρέθηκε να χάνει από τη Σίβασπορ μέσα στην Τουρκία αλλά στο τέλος επικράτησε με 2-1, ενώ με 3-1 κι επίσης με ανατροπή, κέρδισε και η Βιγιαρεάλ την Καραμπάχ

EUROPA LEAGUE-9ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΡΑΜΠΑΧ-ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: 1-3

Γήπεδο: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

Μεγάλο διπλό με 3-1 πήρε η Βιγιαρεάλ από την Καραμπάχ επί τουρκικού εδάφους κι έκανε το 2Χ2. Στο απόλυτο μηδέν η Καραμπάχ.

Στο 17’ η κεφαλιά του Μπάκα σταμάτησε στο δοκάρι της Καραμπάχ ενώ στο επόμενο λεπτό η Βιγιαρεάλ είχε κι άλλο δοκάρι με τον Πένια.

Στο 30ο λεπτό το σουτ του Τσουκβουέζε πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 32’ ο Τριγέρος έκανε φοβερό σουτ που κόντραρε και πέρασε κόρνερ και στο 38’ ο Μαγκομενταλίεβ έσωσε μετά από νέο πλασέ του Τσουκβουέζε.

Στο 54’ το σουτ του Τσουκβουέζε πέρασε λίγο έξω ενώ στο 60’ ο Μαγκομενταλίεβ είπε όχι σε σουτ του Κούμπο και στο 66’ ο κίπερ των Αζέρων έσωσε και μετά από κεφαλιά του Φόιθ.

Στο 70’ το σουτ του Κόστα πέρασε ελάχιστα έξω και στο 78’ η άμυνα της Βιγιαρεάλ κοιμήθηκε και ο Οβούσου από κοντά έκανε το 1-0. Όμως με τη σέντρα, ο Γέρεμι κατέβασε στην περιοχή κι έκανε το 1-1.

Και μάλιστα στο 85’ ο Τσουκβουέζε έβγαλε για τον Αλκάθερ που έκανε το 1-2 και μάλιστα στο Αλκάθερ με πέναλτι διαμόρφωσε το 1-3.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μαγκομενταλίεβ, Χουσεΐνοβ, Μαμάντοβ, Μεδίνα, Γκεριέ, Γκαράιεβ, Αντράντε (90+2’ Ιμπραχιμλί), Όζομπιτς (61’ Μάτιτς), Ρομέρο (61’ Εμρελί), Ζουμπέρ (83’ Τζαφαργκουλίεβ), Οβούσου (90+2’ Μπαϊράμοβ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Πεδράθα, Πάου Τόρες, Κόστα (74’ Γέρεμι), Πένια, Φόιθ (90+2’ Φούνες Μόρι), Τσουκβουέζε (86’ Μπαένα), Ιμπόρα, Τριγέρος, Κούμπο (75’ Αλκάσερ), Μπάκα (74’ Πίνο)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 1-2

Γήπεδο:  Yeni Sivas 4 Eylül Stadyumu

Τεράστιο διπλό με ανατροπή για την Μακάμπι, του Γιώργου Δώνη, που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Σιβασπόρ κι έφτασε τους 6 βαθμούς, όσους και η Βιγιαρεάλ.

Στο 8ο λεπτό ο Τένενμπαουμ έσωσε μετά από σουτ του Γιαλτσίν και στο 13’ όπως και στο 26’ τα σουτ των Ρίκαν και Γκραντέλ πέρασαν λίγο έξω.

Η Σίβασπορ πίεσε στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό ο Γιαταμαπρέ άνοιξε αριστερά στον Γκραντέλ, που γύρισε με τη μία στον Καγιοντέ κι εκείνος πλάσαρε για το 1-0.

Στο 67ο λεπτό η Σίβασπορ έχασε με κόκκινη κάρτα τον Καμαρά που έκανε πέναλτι στον Γκολάσα και ο Μπίτον ισοφάρισε σε 1-1 από τα 11 μέτρα.

Στο 71’ η Σίβασπορ είχε δοκάρι με τον Γιαταμπαρέ αλλά στο 74’ ο Πέρετς με διπλή προσπάθεια έκανε το 1-2 και γύρισε το ματς για την Μακάμπι.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Σαμασά, Καμαρά, Τσιτφτσί, Γιαλτσίν, Οσμανπασά, Αρσλάν, Γιαταμπαρέ, Κλαουντεμίρ (81’ Κονέ), Γκραντέλ (78’ Νινγκά), Φαζρ, Καγιοντέ  (75’ Κόφι)

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τένενμπαουμ, Νταβιντζάντα, Ερνάντεθ, Γέινι, Τίμπι, Καντίλ (65’ Γκολάσα), Γκλέιζερ, Ρίκαν (88’ Καρζέβ), Πέρετς 90+1’ Σαμπορίτ), Μπίτον (88’ Κοέν), Σέχτερ (65’ Πέσιτς)