Σοκ για Τότεναμ, πήρε τη ματσάρα η Λίντσερ

Η Τότεναμ γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Αντβέρπ ενώ η Λίντσερ κέρδισε με 4-3 τη Λουντογκόρετς

EUROPA LEAGUE-10ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΝΤΣΕΡ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: 4-3

Γήπεδο:  Linzer Stadion

Απίθανη ματσάρα στην Αυστρία όπου η Λίντσερ κέρδισε με 4-3 τη Λουντογκόρετς και πήρε τους πρώτους της βαθμούς

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ραγκούτς έδωσε κάθετα στον Μπάλιτς ο οποίος με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τη Λίντσερ.

Μάλιστα στο 11’ μετά από πανέξυπνο κόρνερ, ο Γκρούμπερ με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 2-0 ενώ στο 15’ ο Σαντάνα πέρασε κάθετα στον Μανού που πλάσαρε για το 2-1.

Στο 24ο λεπτό μετά από κόρνερ του Μίχορλ, ο Φιλίποβιτς πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, όπως και ο Σαντάνα στο 29’ αλλά στο 35’ ο Αντράντε σέντραρε από αριστερά και ο Ραγκούτς με γυριστό από το πέναλτι έκανε το 3-1.

Οι Αυστριακοί μπήκαν πολύ δυνατά και στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό ο Μπάλιτς με διπλή προσπάθεια έκανε το 4-1 αλλά στο 66’ ο Ίλιεφ έσωσε μετά από σουτ του Γκργκιτς και στην επαναφορά ο Σαντάνα βρήκε τον Μανού που μείωσε σε 4-2.

Μάλιστα στο 74’ η Λουντογκόρετς κέρδισε πέναλτι και ο Μανού μείωσε σε 4-3 από την άσπρη βούλα ενώ στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Γκργκιτς της Λίντσερ.

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Βίζινγκερ, Τράουνερ, Φιλίποβιτς, Γκργκιτς, Ρανφτλ, Μίχορλ, Αντράντε, Γκρούμπερ (62’ Γκόιγκινγκερ), Ραγκούτς, Μπάλιτς (62’ Εγκεστάιν)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Ίλιεφ, Νεντιάλκοφ, Βερντόν, Μότσι, Σισίνιο, Σαντάνα, Μπαντζί (52’ Καουλί), Γιάνκοφ (80’ Τσιμπότα), Τεκπετέι (88’ Ικοκό), Μανού, Αμπέλ.

ΑΝΤΒΕΡΠ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 1-0

Γήπεδο: Bosuilstadion

Η Αντβέρπ σόκαρε την Τότεναμ καθώς την κέρδισε με 1-0 και έκανε το 2Χ2.

Στο 13ο λεπτό η κεφαλιά του Γκέρκενς πέρασε λίγο έξω και στο 23’ την ίδια τύχη είχε και το βολέ του Ρεφαέλοβ. Όμως στο 29’ μετά από τραγικό λάθος του Ντέιβις, ο Μποκανί έκλεψε κι έδωσε στον Ρεφαέλοβ που με γυριστό έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 43ο λεπτό ο Μιγιόσι έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Μποκανί αστόχησε μέσα από την περιοχή.

Στο 48’ το σουτ του Μποκανί πέρασε λίγο έξω και στο 52’ ο ίδιος έχασε το άχαστο εξ επαφής ενώ στο 61’ το σουτ του Λούκας κόντρα στον Ζελίν κι έξυσε το δοκάρι της Αντβέρπ.

Στο 73ο λεπτό ο Γιούκλερεντ από ιδανικό σημείο αστόχησε.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Μπουτέζ, Ντε Λαέ, Ζελίν, Σεκ, Μιγιόσι, Χόνγκλα, Αρούν, Γιούκλερεντ, Γκέρκενς, Ρεφαέλοβ, Μποκανί

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ντέιβις, Ρεγκιλόν, Σάντσες, Οριέ (46’ Σον), Γουίνκς, Λο Σέλσο (46’ Χέιμπιεργκ), Άλι (46’ Λαμέλα), Μπέιλ (57’ Κέιν), Μπερχβάιν (46’ Λούκας Μόουρα), Βινίσιους