Πάρτι για Χόφενχαϊμ και Ερυθρό Αστέρα

Μεγάλη εμφάνιση από τη Χόφενχαϊμ που πέρασε με 1-4 από την «GHELAMCO-arena» απέναντι στη Γάνδη με το τελικό σκορ να μοιάζει πολύ μικρό για όσα δημιούργησε στον αγωνιστικό χώρο και τεράστια εμφάνιση για τον Ερυθρό Αστέρα που διέλυσε με 5-1 τη Σλόβαν Λίμπερετς στο «Rajko Mitić»

EUROPA LEAGUE - 12ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΑΝΔΗ - ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: 1-4

Γήπεδο: GHELAMCO-arena

Μεγάλη εμφάνιση από τη Χόφενχαϊμ που πέρασε με 1-4 από την «GHELAMCO-arena» απέναντι στη Γάνδη με το τελικό σκορ να μοιάζει πολύ μικρό για όσα δημιούργησε στον αγωνιστικό χώρο. Οι Γερμανοί ήταν πραγματικά καταιγιστικοί, έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο έχοντας δημιουργήσει συνολικά 15 τελικές εντός εστίας κι έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 11' με σουτ του Πος που απέκρουσε ο Ρεφ. Δύο λεπτά αργότερα η Γάνδη κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Πος στον Γιάρεμτσουκ, με τον ίδιο παίκτη ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Μπάουμαν ν' αποκρούει! Στο 23' οι γηπεδούχοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σκοφ που πέρασε λίγο έξω, ενώ ένα λεπτό αργότερα σουτ του Σεσενιόν, μετά από πάσα του Γκρίλιτς, που απέκρουσε ο Ρεφ. Στο 28' νέα καλή στιγμή για τη Χόφενχαϊμ με τον Ρεφ ν' αποκρούει σουτ του Σκοφ αρχικά και του Μπεμπού στη συνέχεια. Στο 36' οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Ενγκαντέου-Ενγκαντί, με τον Μπελφοντίλ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1, ενώ στο 43' είχαν νέα ευκαιρία με τον Ρεφ να λέει ''όχι'' σε κοντινή προσπάθεια του Σαμασέκου.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με τον Ρούντι να γυρίζει για τον Γκρίλιτς που έπιασε ένα βολέ αλλά ο Ρεφ απέκρουσε. Στο 52' οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Πος να βγάζει ωραία μπαλιά για τον Μπεμπού που γύρισε, ο Πος άφησε την μπάλα να περάσει και να φτάσει στον Γκρίλιτς που έκανε το 0-2. Στο 63' νέα καλή στιγμή για τη Χόφενχαϊμ με τον Μπελφοντίλ, μετά από κόρνερ του Σκοφ, αλλά ο Ρεφ απέκρουσε. Δέκα λεπτά αργότερα οι Γερμανοί τελείωσαν το παιχνίδι με την μπάλα να στρώνεται στον Γκατσίνοβιτς που με απίθανο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-3. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γάνδη μείωσε με τον Κλέιντιστ μετά από ασίστ του Μποτακά, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Μπαουμγκάρτνερ έκανε το 1-4 για τους φιλοξενούμενους.

ΓΑΝΔΗ: Ρεφ, Όλσεν, Ενγκαντέου-Ενγκαντί, Φουρτούνα, Κάστρο-Μόντες, Ντορς, Μπεζούς (56' Οτζίτζα), Κουμς (69' Κλάιντιεστ), Μοχαμαντί, Μπουκαρί, Γιάρεμτσουκ (69' Νιαγκμπό)

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Σκοφ, Πος (82' Νταμπούρ), Βογκτ, Ακπογκούμα, Σεσενιόν, Ρούντι (67' Γκατσίνοβιτς), Σαμασέκου (68' Ανταμιάν), Γκρίλιτς (78' Μπαουμγκάρτνερ), Μπεμπού, Μπελφοντίλ

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ - ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ: 5-1

Γήπεδο: Stadion Rajko Mitić

Τεράστια εμφάνιση για τον Ερυθρό Αστέρα που διέλυσε με 5-1 τη Σλόβαν Λίμπερετς στο «Rajko Mitić». Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά, έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο και δεν άφησαν κανένα απολύτως περιθώριο στη Σλόβαν να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 7' με τον Μπεν, μετά από ασίστ του Ρόντιτς, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία με μακρινό σουτ του Κάταϊ που απέκρουσε ο Ενγκουϊέν. Στο 17' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Ενγκουϊέν να λέει όχι τον Ίβανιτς. Στο 22' ο Αστέρας πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Μπεν να σκοράρει για δεύτερη φορά κάνοντας το 2-0, μετά από ασίστ του Ίβανιτς. Στο 37' οι Σέρβοι έχασαν νέα τεράστια ευκαιρία με τον Κάταϊ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Ενγκουϊέν. Στο 41' και την πρώτη καλή της ευκαιρία, η Σλόβαν άνοιξε το σκορ με τον Μάτουσεκ, μετά από ασίστ του Σάντιλεκ.

Στο 50' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ο Αστέρας πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Γκάχιτς να κάνει το 3-1 με κοντινό σουτ παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από κακό κοντρόλ του Μπεν. Στο 62' η Σλόβαν απείλησε με τον Μάρα αλλά ο Μπόριαν απέκρουσε, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχε ευκαιρία και ο Αστέρας με τον Ενγκουϊέν να σταματά τον Κάταϊ. Στο 67' οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι με τον Κάταϊ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ για το 4-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μπεν εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Φαλτσινέλι με κεφαλιά έκανε το 5-1!

ΕΡΥΥΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπόριαν, Γκάχιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Ρόντιτς (75' Γκόμπελιτς), Νίκολιτς, Σανόγκο, Κάταϊ, Ίβανιτς (83' Γκάβριτς), Μπεν (83' Πέτροβιτς), Φαλτσινέλι

ΣΛΟΒΑΝ ΛΙΜΠΕΡΕΤΣ: Ενγκουϊέν, Μίκουλα, Γκαλούς, Τιχάνι, Σάντιλεκ, Κοσέλνκ, Χρομαντά, Μάρα, Μοσκέρα, Μάτουσεκ (75' Μπεράν), Χελάλ (75' Ράντουσιτς)