Απόλυτη η Μίλαν, το έσωσε η Λιλ

Η Μίλαν κέρδισε με 3-0 τη Σπάρτα κι έκανε το 2Χ2 ενώ η Λιλ βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σέλτικ αλλά στο τέλος πήρε την ισοπαλία 2-2

EUROPA LEAGUE-8ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: 3-0

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Απόλυτη η Μίλαν, που κέρδισε με 3-0 τη Σπάρτα Πράγας και πήρε από νωρίς κεφάλι στον όμιλο.

Κακό ματς στα πρώτα 20 λεπτά αλλά στο 24’ ο Ίμπρα έκλεψε στο κέντρο, έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ντίας πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 31ο λεπτό ο Χέκα έσωσε μετά από λόμπα του Κρούνιτς, ενώ στο 35’ ο Λίστσκα έκανε πέναλτι στον Ιμπραΐμοβιτς ο οποίος όμως αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο 49ο λεπτό ο Χέκα έσωσε μετά από σουτ του Λεάο και στην επαναφορά ο Τονάλι αστόχησε από κοντά ενώ στο 57’ μετά από όμορφο γύρισμα του Νταλότ από αριστερά, ο Λεάο έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Η Μίλαν είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς και στο 66ο λεπτό, ο Μπενασέρ βρήκε πανέμορφα με 30άρα μπαλιά τον Νταλότ, που από κοντά έκανε το 3-0.

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Κίερ, Καλάμπρια (68’ Κόντι), Ρομανιόλι (81’ Ντουάρτε), Νταλότ, Καστιγιέχο, Μπενασέρ (81’ Κεσί), Κρούνιτς (88’ Μαλντίνι), Ντίας, Τονάλι, Ιμπραΐμοβιτς (46’ Λεάο)

ΣΠΑΡΤΑ: Χέκα, Λίστσκα (80’ Πλεχάτι), Χάνουσεκ, Τσελούστκα, Σάτσεκ, Τράβνικ (80’ Κάραμπετς), Βιντχάιμ, Κρέιτσι (64’ Κάρλσον), Ντότσκαλ (90’ Πάτρακ), Παβέλκα, Τζούλις (63’ Κόζακ)

ΛΙΛ-ΣΕΛΤΙΚ: 2-2

Γήπεδο: Stade Pierre-Mauroy

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σέλτικ, η Λιλ πήρε ισοπαλία 2-2 που μπορεί να φανεί εξαιρετικά κρίσιμη στο τέλος.

Στο 14ο λεπτό, μετά από κόρνερ ο Σουμαρέ έκανε το σουτ αλλά ο Μπέιν έσωσε δύσκολα και στο 20 ακυρώθηκε γκολ του Αγέτι για οφσάιντ.

Στο 25’ ο Αλβανός έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ από ιδανικό σημείο και τελικά στο 28΄ο Ελιουνούσι με ξερό σουτ έκανε το 0-1.

Και μάλιστα στο 31’ ο Φριμπόνγκ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ελιουνούσι με παλσέ από το πέναλτι έγραψε το 0-2. Η Λιλ κέρδισε πέναλτι στο 41ο λεπτό αλλά ο Μπέιν απέκρουσε την εκτέλεση του Ντέιβιντ και κράτησε το μηδέν για τη Σέλτικ ενώ στο 44’ οι Γάλλοι είχαν και δοκάρι με τον Μπότμαν.

Στο 52ο λεπτό το μακρινό σουτ του Μπαμπά πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 66’ μετά από κόρνερ του Γιαζιτσί ο Σουμαορό πήρε την κεφαλιά και ο Τσελίκ από κοντά μείωσε σε 1-2.

Με τη σέντρα ο Ελιουνούσι έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 74’ μετά από σουτ του Τσελίκ, η μπάλα στρώθηκε στον Ικονέ κι εκείνος με νέο σουτ έκανε το 2-2.

ΛΙΛ: Μαϊνάν, Τσελίκ, Σμουαορό, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Ικονέ, Αντρέ (63’ Ρενάτο Σάντσες), Σουμαρέ, Μπαμπά (65’ Αραούχο), Γιαζιτσί (83’ Γουεά), Ντέιβιντ (63’ Μπουράκ Γιλμάζ)

ΣΕΛΤΙΚ: Μπέιν, Αγέρ (54’ Μπίτον), Λαξάλτ, Ντάφι, Φριμπόνγκ, ΜακΓκρέγκορ, Μπράουν (81’ Σόρο), Εντσάμ (82’ Γουέλς), Ελιουνούσι, Κρίστι (81’ Ρόγκιτς), Αγέτι (64’ Εντουάρ)