Χρυσός βαθμός για τον Παναιτωλικό στο Περιστέρι

Όρθιος στην έδρα του Ατρομήτου έμεινε ο Παναιτωλικός, που πήρε ισοπαλία 2-2 και πάει να τα δώσει όλα για όλα στον «τελικό» του Σαββάτου με τον Πανιώνιο

SUPER LEAGUE PLAY OUT-5ηΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: 2-2

Γήπεδο: Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς

Ο Παναιτωλικός έμεινε όρθιος στο Περιστέρι, όπου και πήρε ισοπαλία 2-2 από τον Ατρόμητο και πλέον θα παίξει την τελευταία του ζαριά για την παραμονή, στο ματς με τον Πανιώνιο το ερχόμενο Σάββατο. Ισόβαθμοι παρέμειναν Παναιτωλικός και Ξάνθη με τον Πανιώνιο να βρίσκεται ένα βαθμό πίσω τους.

Το ματς δεν είχε ρυθμό στο πρώτο τέταρτο αλλά στο 18ο λεπτό ο Ατρόμητος βρήκε γκολ από στημένη φάση. Ο Γκάλο εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ λίγο έξω από την πειροχή και νίκησε τον Φερνάντεθ, κάνοντας το 1-0 ενώ δεν πανηγύρισε καθώς έχει περάσει από τον Παναιτωλικό.

Ωστόσο ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια και στο 35ο λεπτό ο Τζανακάκης σέντραρε από δεξιά και ο Μουνιέ με όμορφη κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Μάλιστα στο 37’ ο Ρόσα δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό του Ατρομήτου και να φεύγει μόλις έξω και στο 42’ σε παρόμοια φάση, ο Ρόσα κέρδισε πάλι το κόρνερ.

Στο 45+2’ ο Μπουσούλατζιτς πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Φερνάντεθ είπε όχι.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Ντάλσιο έξω από την περιοχή, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 57’ ο Λιάβας ανέτρεψε τον Ντε Πο στην περιοχή του Παναιτωλικού ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι και ο Μανούσος έκανε το 2-1 από τα 11 μέτρα.

Ωστόσο στο 62’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κωνσταντόπουλος πετάχτηκε στο ύψος της μικρής περιοχής κι έγραψε το 2-2.

Στο 64ο λεπτό το σουτ του Ραμπέγιο πέρασε μόλις έξω και στο 68’ μετά από γύρισμα του Κατράνη, ο Βέλλιος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής, αλλά αστόχησε.

Ο Βέλλιος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 72ο λεπτό, πλασάροντας και πάλι άστοχα από ιδανική θέση και στο  77’ το όμορφο φάουλ του Μπαΐροβιτς πέρασε λίγο έξω.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος (85’ Γιακουμάκης), Μπουσούλατζιτς, Ντεπό, Ραμπέγιο (85’ Ούμπιδες), Ενσικουλού (66’ Βέλλιος), Μανούσος (78’ Ανδρούτσος)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Κέβιν (26’ Παρράς), Ντάλσιο (66’ Ταχάρ), Ντίας (66’ Τσαγγάρας), Μουνιέ, Ρόσα (78’ Άλβαρες), Ντουάρτε, Μπαΐροβιτς (78’ Αριγκίμπι)