Εύκολο απόγευμα για τον Ατρόμητο απέναντι στην ΑΕΛ, την οποία νίκησε με 3-0

SUPER LEAGUE PLAY OUT-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΕΛ: 3-0
Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Περιστερίου
Διαιτητής: Αριστείδης Βάτσιος

Ο Ατρόμητος νίκησε με 3-0 την ΑΕΛ για την 4η αγωνιστική των πλέι άουτ της Σούπερ Λίγκα. Έτσι, η ομάδα του Περιστερίου πήρε την πρώτη της νίκη στο «μίνι» πρωτάθλημα και παράλληλα προσπέρασε τον Αστέρα Τρίπολης στην κορυφή, φτάνοντας τους 37 βαθμούς. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι έμειναν «άσφαιροι» για έκτο σερί ματς εκτός έδρας και παρέμειναν στους 33 πόντους και την τρίτη θέση των πλέι άουτ.

Ο Ατρόμητος απείλησε μόλις στο 5ο λεπτό, με το μακρινό σουτ του Γκάλο να αιφνιδιάζει τον Γκέργκελι, ο οποίος έδιωξε λανθασμένα, αλλά ο επερχόμενος Ραμπέγιο πλάσαρε άστοχα από πλάγια θέση. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να βρουν το γκολ στο 9ο λεπτό με αυτογκολ. Συγκεκριμένα, ο Ντε Πο έκανε σέντρα από δεξιά, ο Μανούσος δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Μπέρτος στέλνει τελικά με προβολή στα δίχτυα του Γκέργκελι, προ του Ενσικουλού. Ο Ατρόμητος συνέχισε να δείχνει απειλητικός, ωστόσο η Λάρισα απείλησε για πρώτη φορά στο 40' με την αντεπίθεση και το σουτ του Μιλοσάβλιεβιτς, το οποίο μπλόκαρε ο Μέγερι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος ξεκίνησε με γκολ, αφού έκανε το 2-0 στο 52ο λεπτό. Ο Ντε Πο έκανε την προσπάθεια από το γέμισμα του Νάτσου, ο Γκέργκελι απέκρουσε σε πρώτη φάση και ο αμαρκάριστος Μανούσος από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να πετύχουν κι άλλο τέρμα, αλλά το σουτ του αμαρκάριστου Ενσικουλού από το ύψος της μικρής περιοχής σταμάτησε στο δοκάρι. Η ΑΕΛ είχε μια καλή ευκαιρία στο 60' με τη σέντρα του Στελιάνο από αριστερά και την κεφαλιά του Παπάζογλου, αλλά ο Μέγερι μπλόκαρε. Ο Ατρόμητος στο 72ο λεπτό ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Πολύ ωραίο τέρμα από τον Ανδρούτσο, ο οποίος έπιασε ένα απίθανο πλασέ από πλάγια αριστερά και έστειλε την μπάλα στο αριστερό γάμα του Γκέργκελι για το 3-0. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Παντελίδης): Μέγερι, Γκάλο (82’ Κιβρακίδης), Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Νάτσος, Μπουσούλατζιτς (82’ Μάντσον), Ντε Πο, Ραμπέγιο (77’ Νταβιώτης), Ενσικουλού (55’ Ανδρούτσος), Μανούσος (76’ Βέλλιος).

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Γκέργκελι, Μπέρτος, Ηλιάδης (46’ Μπούστος), Μιχαήλ, Μούζεκ (46’ Στελιάνο), Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (82’ Μάρκοβιτς), Βινίσιους (46’ Παπάζογλου), Τόρζε, Ασούμπρε (71’ Πινάκας), Ζίζιτς.