Καμερούν-Σερβία: Ματσάρα με δυο… χαμένους (VIDEO)

Στο 3-3 έμειναν Καμερούν και Σερβία σε ένα απίθανο παιχνίδι αλλά η ισοπαλία αυτή είναι πιθανό να τους στείλει σπίτι και τους δύο

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-7ος ΟΜΙΛΟΣ-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΜΕΡΟΥΝ- ΣΕΡΒΙΑ: 3-3

Γήπεδο Al Janoub Stadium

Το καλύτερο ματς ως τώρα στο Μουντιάλ του Κατάρ είχε δύο… χαμένους! Καμερούν και Σερβία έμειναν στο 3-3, πήραν από έναν βαθμό και είναι πιθανό να αποκλειστούν αμφότερες. Με Βραζιλία την τελευταία αγωνιστική το Καμερούν, «τελικό» με τους Ελβετούς θα δώσουν οι «πλάβι».

Ο αγώνας

Στο 10ο λεπτό ο Μίτροβιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά την περιοχή, έκανε την προσποίηση, την έφερε στο αριστερό και πλάσαρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο απέναντι δοκάρι ενώ στο 17’ μετά από γύρισμα από αριστερά, οι Καμερουνέζοι έκαναν διαδοχικά λάθη, η μπάλα στρώθηκε στον Μίτροβιτς που είχε πιάτο το τέρμα κι όμως πλάσαρε άστοχα.

Στο 19’ το Καμερούν απάντησε στις ευκαιρίες καθώς ο Κούντε έκανε όμορφη ενέργεια και σουτ από πλάγια δεξιά αλλά ο Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς έβγαλε σε κόρνερ και στο 29’ ο Κούντε εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Ενκουλού πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Καστελέτο με πλασέ σε κενό τέρμα στο πίσω δοκάρι έγραψε το 1-0.

Στο 43’ ο Κούντε έκλεψε στο κέντρο, έφτασε ως την περιοχή κι έκανε το σουτ, ο Μιλίνκοβιτς Σάβιτς του είπε όχι και στην επαναφορά ο παίκτης του Ολυμπιακού πλάσαρε άστοχα και στο 45+1’ ο Τάντιτς εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα και ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Πριν προλάβει να συνέλθει το Καμερούν, στο 45+3’ ο Ζίβκοβιτς από δεξιά έστρωσε στον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς που με όμορφο πλασέ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 1-2 και μάλιστα στο 45+6’ η Σερβία άγγιξε και το 3ο γκολ καθώς ο Μίτροβιτς έκανε την προσποίηση και το πλασέ από τα όρια της περιοχή αλλά η μπάλα βρήκε λίγο στον Τολόι κι έφυγε μόλις έξω.

Στο 53ο λεπτό οι Σέρβοι έκρυψαν την μπάλα έξω από την περιοχή του Καμερούν, ο Κόστιτς γύρισε στον Σάβιτς, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Ζίβκοβιτς που με τη σειρά του βρήκε τον Μίτροβιτς και ο τελευταίος πλάσαρε από κοντά για το 1-3

Στο 56’ ο Εμπεουμό εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά αλλά ο Τσούπο Μοτίνγκ δεν έπιασε την κεφαλιά για εκατοστά και στο 63’ ο Ενκουλού έκανε τραγικό λάθος, ο Σάβιτς προσπάθησε να κρεμάσει τον Επασί αλλά αστόχησε.

Ωστόσο στο 64ο λεπτό ο Καστελέτο έβγαλε κάθετα στον Αμπουμπακάρ κι εκείνος άδειασε τον Βελίκοβιτς και με μαγική λόμπα νίκησε τον Βάνια Μιλίνκοβιτς Σάβιτς για το 2-3. Μάλιστα στο 66’ σε φάση καρμπόν ο Αμπουμπακάρ έφυγε οριακά από δεξιά, έστρωσε στον Τσούπο Μοτίνγκ που εξ επαφής πλάσαρε για το 3-3.

Η μπάλα  πήγαινε πάνω κάτω και στο 76’ ο Μίτροβιτς έφυγε μόνος του από δεξιά, βρέθηκε μόνος με τον Επασί αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει ενώ στο επόμενο λεπτό το σουτ του Σάβιτς πέρασε έξω και στ 87’ ο Κόστιτς έκανε όμορφη ενέργεια και πλασέ από αριστερά αλλά ο Επασί μπλόκαρε. Στο 89ο λεπτό ο Τάντιτς έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μίτροβιτς πλάσαρε από το πέναλτι αλλά αστόχησε για εκατοστά.

Ο πρωταγωνιστής

Βίνσεντ Αμπουμπακάρ

Ο φορ της Αλ Νασρ μπήκε στο ματς στο ημίχρονο και άλλαξε όλη την εικόνα του Καμερούν. Ο πολύπειρος άσος πέτυχε το 2ο γκολ της ομάδας του κι έβγαλε την ασίστ στο 3ο.

Ο «αφανής» ήρωας

Σεργκέι Μιλίνκοβιτς Σάβιτς

Ο μέσος της Λάτσιο έκανε φοβερό ματς. Τόσο αμυντικά όσο κι επιθετικά. Ο Σάβιτς πέτυχε το 2ο γκολ των Σέρβων και από αυτών ξεκινούσαν και τέλειωναν όλα. Όταν ανέβασε την απόδοσή του, ανέβηκε και όλη η Σερβία. Τα έδωσε όλα και αντικαταστάθηκε στο 80ο λεπτό.

Η απογοήτευση

Η αμυντικές λειτουργίες των ομάδων

Πολλά τα κενά στα μετόπισθεν τόσο για Καμερούν όσο και για Σερβία. Δεν είναι μόνο τα 6 γκολ, είναι και οι πάμπολλες φάσεις που δημιουργήθηκαν αλλά και η ασυνεννοησία στις γραμμές των ομάδων.

Οι ενδεκάδες

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ρίγκομπερτ Σονγκ): Επασί, Ενκουλού, Φάι, Καστελέτο, Τολό, Ανγκισά (81’ Γκουέ), Κούντε (67’ Οντούα), Χόνγκλα (55’ Αμπουμπακάρ), Τσούπο Μοτίνγκ, Τοκό Εκαμπί (67’ Μπασογκόγκ), Εμπεουμό (81’ Ενκουντού)

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Β.Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, Πάβλοβιτς (56’ Σ.Μίτροβιτς), Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς (78’ Γκρούιτς), Μακσίμοβιτς, Ζίβκοβιτς 78’ Μπάμπιτς), Σ.Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (78’ Μπάμπιτς), Κόστιτς (90+2’ Ντζούριτσιτς), Λούκιτς, Τάντιτς, Α.Μίτροβιτς

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αμπντουλά. Βοηθοί: Μοχάμεντ Αλ Χαμαντί, Χασάν Αλ Μαχρί (ΗΑΕ). 4ος: Νινγκ Μα (ΚΙΝ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!