3 ΣΧΟΛΙΑ

Αλλοίωση αποτελέσματος και στο πρωτάθλημα Κ15!

Ολοκληρώθηκε το φιάσκο των πουλέν Κλάτενμπεργκ και στα… παιδικά - Με πέναλτι ενα μέτρο έξω απο την περιοχή στις καθυστερήσεις ισοφάρισε ο ΟΣΦΠ και πήρε στο πρωτάθλημα στα πέναλτι σε συνέχεια της αδικίας σε βάρος της ΑΕΚ στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ

Από διαιτητικά λάθη στιγματίστηκε και το Final-4 του πρωταθλήματος Κ15 της Super League. Μετά τα όσα έγιναν στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, όπου δεν δόθηκε πέναλτι-μαρς στην ΑΕΚ στο 0-0 για πεντακάθαρο χέρι και μέτρησε αντικανονικά το δεύτερο γκολ της ομάδας της Θεσσαλονίκης με αποτέλεσμα να βρεθεί με σπρώξιμο στον τελικό, τα… πουλέν του Μαρκ Κλάτενμπεργκ χτύπησαν και πάλι. Και αλλοίωσαν και τον νικητή του θεσμού! Το νέο διαιτητικό έγκλημα έχει θύμα αυτή την φορά τον ΠΑΟΚ, καθώς δόθηκε στους Πειραιώτες πέναλτι ένα μέτρο έξω απο την περιοχή (!) στις καθυστερήσεις με αποτέλεσμα το 2-1 υπέρ του ΠΑΟΚ να γίνει 2-2 και να οδηγηθεί ο τελικός στα πέναλτι όπου εκεί η Κ15 του ΟΣΦΠ ήταν νικήτρια της διαδικασίας.

Η Κ-15 του Ολυμπιακού είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα και στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Κωστούλας εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μύθου, ο οποίος δεν κατάφερε να διώξει, έφυγε μπροστά από τον Μπελερή, την κατάλληλη στιγμή έδωσε αριστερά στον Ζουριδάκη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα σε κενή εστία.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν με ευκολία στην αντίπαλη εστία. Ο μοναδικός τρόπος που οι δύο ομάδες δημιουργούσαν απειλητικές καταστάσεις ήταν οι στημένες φάσεις. Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-0 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στον ΠΑΟΚ. Στο 45ο λεπτό του ο Τσιτσίλας έφυγε στην κόντρα, προσπάθησε να αποφύγει τον τερματοφύλακα των ερυθρολεύκων, αλλά τελικά κόπηκε. Ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 50ο λεπτό δικαιώθηκε.

Ο Τσιτσίλας το κέρδισε από τον Φράγκο, ο Τσιότας ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε τον τελικό στα ίσα. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα, η Κ-15 του ΠΑΟΚ απείλησε εκ νέου. Ο Πάνου έκανε το πλασέ, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει με δυσκολία. Στο 67ο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν ξανά. Ο Ελευθεριάδης εκτέλεσε πανέμορφα το φάουλ, με τον Γεωργακόπουλο να διώχνει με δυσκολία.

Τρία λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, οι ερυθρόλευκοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Οσάφι βγήκε σε πολύ καλή θέση για γκολ, αλλά τελικά αστόχησε.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τσοπλάκος το πουλέν του Κλάτενμπεργκ έδωσε πέναλτι μαϊμού. Ο Κωστούλας ανατράπηκε τουλάχιστον 1,5 μέτρο έξω από την περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Δαρβίρας εκτέλεσε εύστοχα και έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι εκεί όπου ο ΟΣΦΠ νίκησε με 4-5.

Ο ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις έφυγε στην αντεπίθεση. Ο Τσιτσίλας έκανε μια ωραία ενέργεια, γύρισε στο πέναλτι με τον Καρακώστα να δίνει το προβάδισμα στην Κ15 του ΠΑΟΚ.

ΠΑΟΚ (Δημήτρης Ορφανός): Μπελερής, Τσιότας, Κοσίδης, Μύθου (76΄ Δριγκάκης), Βυρσωκινός, Ελευθεριάδης, Πάνος, Τουρσουνίδης (74΄ Πέτρος Καρακώστας), Τσίτσιλας (80+7΄ Ρωμανίδης), Ντούνγκα, Θεοφίλου (41΄ Σιδηρόπουλος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάσος Πάντος): Γεωργακόπουλος, Σκουρόπουλος, Σουλανιάκου, Καρακατσάλης, Φράγκος, Ορέστης Καρακώστας (76΄ Φίλης), Μιχαηλίδης (55΄ Οσάφι), Τζώρτζης, Κωστούλας, Δαρβίρας, Ζουριδάκης