Κατέρρευσαν οι Λέικερς, γύρισε από το -26 η Οκλαχόμα (VIDEOS)

Πρώτη νίκη για την Οκλαχόμα, χωρίς Λεμπρόν, για ένα ακόμα παιχνίδι, η ομάδα του Λος Άντζελες- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Η πρώτη νίκη της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς ανέτρεψε διαφορά 26 πόντων και νίκησε 123-115 τους Λος Άντζελες Λέικερς, που, για δεύτερο σερί παιχνίδι, αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Λεμπρόν Τζέιμς. Παρά την απουσία του ηγέτη τους, οι Λέικερς προηγήθηκαν 30-56 στα μισά της δεύτερης περιόδου και ήταν μπροστά με +16, 56-72, στο τέλος του ημιχρόνου. Στη συνέχεια, όμως, κατέρρευσαν, η Θάντερ αντεπιτέθηκε, πέρασε μπροστά και, με το σκορ στο 118-115, οι Λέικερς είχαν τρεις ευκαιρίες να στείλουν το ματς στην παράταση. Όμως, αστόχησαν σε τρία τρίποντα, με το τελευταίο να είναι ένα air-ball του Καρμέλο Άντονι έπειτα από κλέψιμο που έκανε και σούταρε ελεύθερος με 5.7 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Ακολούθησαν δύο βολές του Λου Ντορτ για το 120-115 και το κλέψιμο/κάρφωμα του Μπέιζλι που έφερε τα νεύρα και την αποβολή του Γουέστμπρουκ, με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να διαμορφώνει το τελικό 123-115 με την βολή της τεχνικής ποινής. Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξηάντερ με 27 πόντους έδειξε τον δρόμο στους Θάντερ, με τον Ντάριους Μπέιζλι να προσθέτει 20 πόντους και τον Τζος Γκίντεϊ 18 πόντους και 10 ασίστ. Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 30 πόντους και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 20 πόντους, 14 ριμπάουντ, 13 ασίστ και 10 λάθη.

Πιο ομάδα οι Μαϊάμι Χιτ, πέρασαν νικηφόρα από το Μπρούκλιν, επικρατώντας 106-93 των Νετς. Στο πρώτο ημίχρονο, με πρωταγωνιστές τους Ντουράντ και Χάρντεν, οι Νετς προηγήθηκαν 51-49 στο ημίχρονο. Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι, ξεφεύγοντας με 74-81. Έκτοτε, οι Νετς δεν πλησίασαν ποτέ πιο κοντά από τους 3 πόντους (87-90), με την ομάδα του Μαϊάμι να κυριαρχεί στα ριμπαόυντ (62-42) και στους πόντους από επιθετικά ριμπάουντ (31-4). Ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των Χιτ, με τον Τζίμι Μπάτλερ να προσθέτει 17 πόντους και 14 ριμπάουντ, τον Πι Τζέι Τάκερ 15 πόντους και τους Τάιλερ Χίρο και Ντουέιν Ντέντμον από 14 πόντους. Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 25 πόντους και 11 ριμπαουντ και ο Τζο Χάρις 15 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 14 πόντους με 4/12 σουτ, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με buzzer beater τρίποντο του Χάρισον Μπαρνς, οι Σακραμέντο Κινγκς νικησαν, εκτός έδρας, 110-107 τους Φίνιξ Σανς. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Σανς στο +8, 61-53, με τους Κινγκς να ανακάμπτουν και να προηγούνται 95-105, τρία λεπτά πριν το φινάλε του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν σε 107-107, στα 34.7 δευτερόλεπτα. Τελικά, ο Μπαρνς έδωσε τη λύση στους Κινγκς και με εύστοχο τρίποντο, στα 0.8, χάρισε στην ομάδα του Σακραμέντο τη δεύτερη νίκη στη σεζόν. Ο Μπάντι Χιλντ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπαρνς να προσθέτει 22 πόντους και τον ΝτιΆρον Φοξ 18 πόντους. Για τους Σανς, ο Μπούκερ είχε 31 πόντους και ο ΝτιΆντρε Έιτον 21 πόοντους και 21 ριμπάουντ.

Στη Βοστώνη, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς επιβλήθηκαν των Σέλτικς με 116-107, φτάνοντας τις τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν με +14, 24-38, και με 42-52 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 15 πόντων, 64-79, με τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση και να φτάνουν σε απόσταση τριπόντου, 105-108. Στο τέλος, οι Γουίζαρντς ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη. Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Σπένσερ Ντίνγουϊντι να προσθέτει 22 πόντους και τον Μπράντλι Μπιλ 17 πόντους. Μελανό σημείο, για τους Γουίζαρντς, ο τραυματισμός του βασικού σέντερ, του Ντάνιελ Γκάφορντ. Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 23 πόντους, ο Ντένις Σρούντερ 22 πόντους καιο Αλ Χόρφορντ 16 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με 21 επιθετικά ριμπάουντ και τον Τράε Γιανγκ να βάζει 31 πόντους, οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν τους Πέλικανς, μέσα στη Νέα Ορλεάνη, με 102-99. Στη πρώτη περίοδο, οι Πέλικανς προηγήθηκαν 33-17, στη πρώτη περίοδο, με τους Χοκς να μειώνουν σε 43-41, πριν το 59-53 του ημιχρόνου. Τα πέντε λάθη και τα 8/18 των γηπεδούχων, στη τρίτη περίοδο, επέτρεψαν στους Χοκς να κάνουν επιμέρους 12-2, για το 77-84 του 36ου λεπτού. Οι Πέλικανς είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη με το σκορ στο 99-100, αλλά αρχικά ο Ντιβόντε Γκράχαμ και ο Μπράντον Ίνγκραμ αστόχησαν σε προσπάθειές τους, με τον Τρέι Γιανγκ να διαμορφώνσει το τελικό σκορ από την γραμμή των βολών. Ο Γιανγκ με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζον Κόλινς να προσθέτει 16 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Πέλικανς, ο Γκράχαμ είχε 21 πόντους και ο Ίνγκραμ 20 πόντους (αλλά με 8/21 σουτ).

Με σπουδαίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν 116-96 τους Μέμφις Γκρίζλις. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 51-57 στο πρώτο μέρος, αλλά, στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι, με επιμέρους 55-39, επικράτησαν, εύκολα, με 116-96. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντέιμιεν Λίλαρντ να προσθέτει 20 πόντους (αλλά με 6/22 σουτ) και τους Γιουσούφ Νούρκιτς και Άνφερνι Σάιμονς από 17 πόντους. Για τους Γκρίζλις, ο Ντέσμοντ Μπέιν είχε 19 πόντους και ο Τζα Μοράντ 17 πόντους.

Τέσσερις νίκες, σε πέντε παιχνίδια, μετράνε οι Σάρλοτ Χόρνετς, που επικράτησαν 120-111 των Ορλάντο Μάτζικ. Μετά από τρεις περιόδους, οι Μάτζικ προηγούνταν 93-91, αλλά, στη τελευταία περίοδο, οι Χόρνετς, με επιμέρους 29-18, έφτασαν στην επικράτηση. Ο ανεβασμένος Μάιλς Μπρίτζες με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος της Σάρλοτ για ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να προσθέτει 24 πόντους και τον Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς 16 πόντους. Για τους Μάτζικ, ο Κόουλ Άντονι είχε 24 πόντους, ο Γουέντελ Κάρτερ 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τέρενς Ρος 18 πόντους.

Πρώτη νίκη στο Τορόντο, μετά από 20 μήνες, για τους Ράπτορς, που επικράτησαν 118-100 των Ιντιάνα Πέισερς. Ο Φρεντ ΒανΒλίτ με 26 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Ότζι Ανουνόμπι να ακολουθεί με 25 πόντους και τον Σκότι Μπαρνς να προσθέτει 17 πόντους. Για τους Πέισερς, ο Μπρόγκντον είχε 18 πόντους πριν αποχωρήσει από το παρκέ, λόγω τραυματισμού, με τον Κρις Ντουάρτε να προσθέτει 14 πόντους και τον Τζέρεμι Λαμπ 12 πόντους.

Στο Λος Άντζελες, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς νίκησαν 92-79 τους Κλίπερς. Η ομάδα του Κλίβελαντ δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, προηγήθηκε και με +16 και νίκησε τους Κλίπερς, μέσα στο Λος Άντζελες, για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2016. Ο Κόλιν Σέξτον με 26 πόντους και ο Ντάριους Γκάρλαντ με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Ρίκι Ρούμπιο να προσθέτει 15 πόντους. Για τους Κλίπερς, οι Ρέτζι Τζάκσον και Νικολά Μπατούμ είχαν από 16 πόντους, ενώ ο Πολ Τζορτζ έμεινε στους 12 πόντους με 6/20 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για να διαβάσετε στατιστικά):

Ορλάντο Μάτζικ-Σάρλοτ Χόρνετς 111-120

Μπόστον Σέλτικς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 107-116

Μπρούκλιν Νετς-Μαϊάμι Χιτ 93-106

Τορόντο Ράπτορς-Ιντιάνα Πέισερς 118-100

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Ατλάντα Χοκς 99-102

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Λος Άντζελες Λέικερς 123-115

Φίνιξ Σανς-Σακραμέντο Κινγκς 107-110

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Μέμφις Γκρίζλις 116-96