Σπουδαίο διπλό οι Λέικερς και χωρίς Λεμπρόν (VIDEO)

Ο Τζέιμς ήταν τραυματίας, αλλά το δίδυμο Ντέιβις-Γουέστμπρουκ οδήγησε την ομάδα του Λος Άντζελες σε νίκη μέσα στο Σαν Αντόνιο- Αήττητο με ανατροπή για Γουόριορς, όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν νοκ άουτ, λόγω τραυματισμού, αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς κατάφεραν, χάρη στο δίδυμο Ντέιβις-Γουέστμπρουκ, να νικήσουν 125-121 τους Σαν Αντόνιο Σπερς, στην παράταση.

Σε ένα παιχνίδι με 24 εναλλαγές στο σκορ και 8 ισοπαλίες, οι Σπερς προηγήθηκαν 62-61 στο ημίχρονο και, στο τρίτο 12λεπτο, ξέσπασαν, ανεβάζοντας τη διαφορά, 97-85. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Λέικερς έδειξαν χαρακτήρα και με ένα επιμέρους σκορ 29-17 ισοφάρισαν σε 114-114, στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, αφού ο Μάρεϊ αστόχησε σε σουτ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Στην παράταση, οι Λέικερς είχαν πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, φτάνοντας στην νίκη. Για τους Λέικερς, ο Άντονι Ντέιβις κυριάρχησε κοντά στο καλάθι με 35 πόντους και 17 ριμπάουντ και τον Γουέστμπρουκ να θυμίζει... Γουέστμπρουκ (33 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ),με τον Μαλίκ Μονκ να προσθέτει 17 πόντους. Οι Σπερς από την πλευρά τους είχαν για κορυφαίους του Γιακόμπ Πελτλ (27 πόντοι, 14 ριμπάουντ), Ντεζάντε Μάρεϊ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ και 15 ασίστ) και Λόνι Γουόκερ (21 πόντοι), ωστόσο στο τέλος απλώς δεν είχαν αρκετή ενέργεια για να φτάσουν στην νίκη.

"Τέσσερα στα τέσσερα" για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, που χρειάστηκαν να ανατρέψουν διαφορά 15 πόντων για να επικρατήσουν 106-98 της Θάντερ, μέσα στην Οκλαχόμα.

Η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ πέτυχε τους 7 πρώτους πόντους του αγώνα και, στο τέλος της πρώτης περιόδου, ήταν μπροστά 34-29. Στο δεύτερο 12λεπτο, η διαφρά έφτασε στο +15, 46-31 , με τη Θάντερ να προηγείται 59-48 στο ημίχρονο. Για πρώτη φορά, από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Γουόριορς προηγήθηκαν, στα τέλη της τρίτης περιόδου, χάρη σε τρίποντο του Πόρτερ Τζούνιορ, 76-78. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 76-81, ενόψει τέταρτης περιόδου, με τη Θάντερ να μειώνει, αλλά τους Γουόριορς να κάνουν επιμέρους 9-3, να ανεβάζουν τη διαφορά στο +10, 81-91, και να "κλειδώνουν" το αήττητο. Ο Στεφ Κάρι με 23 πόντους, ο Άντριου Γουίγκινς με 21 πόντους και ο Ντάμιον Λι με 20 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Γουόριορς. Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων, με τον Τζερεμάια Ρόμπινσον-Ερλ να προσθέτει 12 πόντους και τον Λου Ντορτ 11 πόντους.

Στο πρώτο, εντός έδρας, παιχνίδι τους στη σεζόν, οι Ντάλας Μάβερικς αποθεώθηκαν από το κοινό τους και επικράτησαν, δύσκολα, των Χιούστον Ρόκετς με 116-106. Στο ημίχρονο, οι Ρόκετς προηγούνταν 57-60, με τους Μάβερικς να κάνουν σερί 13-0, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, για το 70-60. Λίγο αργότερα, η ομάδα του Ντάλας κατέγραψε το μεγαλύτερο προβάδισμά της, στο παιχνίδι, 73-62, για να ακολουθήσουν οκτώ αναπάντητοι πόντοι των Ρόκετς, για το 73-70, πριν το 91-88 του 36ου λεπτού. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μάβερικς ξέσπασαν και έφτασαν στην τελική επικράτηση. Ο Λούκα Ντόντσιτς με 26 πόντους (αλλά 10/25 σουτ) και 14 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στο Ντάλας - που είδε τον Κρίσταπς Πορζίνγκις (9 πόντοι με 2/10 σουτ) να αποχωρεί νωρίς με πρόβλημα στην μέση - με τους Τιμ Χάρνταγουεϊ και Ρέτζι Μπούλοκ να προσθέτουν από 16 πόντους. Για τους Ρόκετς, ο Έρικ Γκόρντον είχε 22 πόντους, ο Κρίστιαν Γουντ 16 πόντους και 17 ριμπάουντ και ο Ντάνιελ Τάις 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μετά από τρία χρόνια και 15 συνεχόμενες ήττες, οι Νιου Γιορκ Νικς νίκησαν τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, 112-99. Η ομάδα της Νέας Υόρκης κυριάρχησε, προηγήθηκε 62-42 στο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά έως και στο +27, 80-53, πριν το τελικό 112-99. Οι Κέμπα Γουόκερ (19 πόντοι), Εβάν Φουρνιέ (18 πόντοι) και Τζούλιους Ραντλ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν οι ηγέτες των Νικς. Για τους Σίξερς, ο Τομπάιας Χάρις είχε 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Τζοέλ Εμπίντ 14 πόντους (αλλά μόλις 2/7 σουτ και 10/11 βολές) και ο Ντάνι Γκριν 12 πόντους.

Με τον Ρούντι Γκομπέρ να κυριαρχει κάτω από τα καλάθια, οι Γιούτα Τζαζ νίκησαν 122-110 τους Ντένβερ Νάγκετς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για σχεδόν τρεις περιόδους, έχοντας συνολικά 30 εναλλαγές στο σκορ και 12 ισοπαλίες. Στη δεύτερη περίοδο, οι Νάγκετς έχασαν τον Νίκολα Γιόκιτς, που αποχώρησε τραυματίας, χτύπησε στο γόνατο και, στην τέταρτη περίοδο, οι Τζαζ μπόρεσαν να ξεμακρύνουν σταδιακά, με την ομάδα του Ντένβερ να μην έχει πλέον αρκετές επιλογές στην επίθεση και μοιραία να λυγίζει. Ο Ρούντι Γκομπέρ με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 22 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Τζόρνταν Κλάρκσον να προσθέτει 19 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Γιόκιτς είχε ήδη 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 15 λεπτά συμμετοχής πριν αποχωρήσει, με τον Γουίλ Μπάρτον να προσθέτει 21 πόντους, τον Άαρον Γκόρντον 20 πόντους και τον Μόντε Μόρις 19 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικα):

Νιου Γιορκ Νικς-Φιλαδέλφεια Σιξερς 112-99

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 98-106

Ντάλας Μάβερικς-Χιούστον Ρόκετς 116-106

Σαν Αντόνιο Σπερς-Λος Άντζελες Λέικερς 121-125 παράταση (114-114 κανονική διάρκεια)

Γιούτα Τζαζ-Ντένβερ Νάγκετς 122-110