Θριαμβεύουν τα αουτσάιντερ στον 11ο όμιλο

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχθηκε η Φέγενορντ που είδε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ να φεύγει με τη νίκη 0-2 από το Ρότερνταμ, κλειδώνοντας την πρόκριση ενώ πλέον η ίδια θέλει μόνο νίκη την επόμενη στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ για να πάρει τη δεύτερη θέση, παράλληλα, συνεχίζει να μοιράζει σφαλιάρες η Βόλφσμπεργκερ που πέρασε με 0-1 από την «VEB Arena» απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την πέταξε εκτός συνέχειας ενώ πλέον παίζει για δύο αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική

EUROPA LEAGUE - 11ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: 0-2

Γήπεδο: Stadion Feijenoord - Rotterdam

Ιδανική αυτόχειρας αποδείχθηκε η Φέγενορντ που είδε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ να φεύγει με τη νίκη 0-2 από το Ρότερνταμ, κλειδώνοντας την πρόκριση ενώ πλέον η ίδια θέλει μόνο νίκη την επόμενη στην έδρα της Βόλφσμπεργκερ για να πάρει τη δεύτερη θέση. Τραγικό παιχνίδι από τη Φέγενορντ με την Ντιναμό να παίρνει μία εύκολη τελικά νίκη.

Τραγικό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν την παραμικρή ευκαιρία παίζοντας κάκιστο ποδόσφαιρο. Στη μία και μοναδική περίπτωση απειλής για την αντίπαλη άμυνα στις καθυστερήσεις, η Ντιναμό κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κόκτσου στον Καστράτι, με τον Πέτκονιβιτς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Η Φέγενορντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με σουτ του Μπάνις που απέκρουσε ο Λιβάκοβιτς. Στο 53' η Ντιναμό πέτυχε και δεύτερο τέρμα μετά από μία εξαιρετική επίθεση με τον Αντέμι να περνά για τον Μάιερ που σκόραρε για το 0-2.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μάρσμαν, Γκεερτουίντα, Σπάχιτς (45' Μποτεγκίν), Σενεσί, Μαλάτσια, Ντίμερς (70' Ζοάο Τεσέιρα), Τούρνστρα, Κόκτσου, Μπεργκίς, Λίνσεν (36' Μπάνις), Νάρισινγκ

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαμαντί, Λάουρτιτσεν, Θεοφίλ-Καθρίν, Γκβαρντιόλ, Αντέμι, Γιάκιτς, Ιβάνουσεκ (72' Όρσιτς), Μάιερ (65' Φράνχιτς), Καστράτι, Πέτκοβιτς

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ - ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: 0-1

Γήπεδο: VEB Arena

Συνεχίζει να μοιράζει σφαλιάρες η Βόλφσμπεργκερ που πέρασε με 0-1 από την «VEB Arena» απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, την πέταξε εκτός συνέχεια ενώ πλέον παίζει για δύο αποτελέσματα την τελευταία αγωνιστική.

Η ΤΣΣΚΑ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 9' με τον Μαραντισβίλι να γυρίζει για τον Κουτσάεφ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 14' σουτ του Ομπλιάκοφ που απέκρουσε ο Κόφλερ. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Βόλφσμπεργκερ απείλησε με σουτ του Πέρετζ που απέκρουσε ο Ακινφέεφ, ενώ δύο λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με απίθανο μακρινό σουτ του Βίζινγκερ που έκανε το 0-1. Στο 24' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τον Ακινφέεφ να σταματά τον Σερζέρ. Στο 36' η ΤΣΣΚΑ είχε καλή στιγμή με τον Σενίκοφ να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Κόφλερ. Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η Βόλφσμπεργκερ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πέρετζ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Ακινφέεφ και δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Κόφλερ ν' αποκρούει σουτ του Τσάλοφ λίγο μέσα από την περιοχή.

Η Βόλφσμπεργκερ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 46' με ωραίο σουτ του Πέρετζ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ακινφέεφ. Στο 51' απείλησε και η ΤΣΣΚΑ με σουτ του Μαραντισβίλι που πέρασε λίγο έξω, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βλάσιτς επιχείρησε ένα βολέ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 69' οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία με τον Ακινφέεφ να σταματά τον Σπράνγκλερ. Πέντε λεπτά αργότερα οι Μοσχοβίτες απείλησαν με σουτ του Μπίστροβιτς λίγο έξω από την περιοχή, που απέκρουσε ο Κόφλερ, ενώ στο 77' ο Βλάσιτς εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ντιβέεφ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα ακόμα μία ευκαιρία για την ΤΣΣΚΑ με μακρινό σουτ του Μπίστροβιτς που απέκρουσε ο Κόφλερ.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: Ακινφέεφ, Ζαϊνουντίνοφ, Ντιβέεφ, Μάγκνουσον, Σενίκοφ (63' Τικνιζιάν), Μαραντισβίλι, Ομπλιάκοφ (76' Σίγκουρντσον), Κουτσάεφ (45' Εχουκέ), Βλάσιτς, Αχμέντοφ (63' Μπίστροβιτς), Τσαλόφ (45' Γκάιτς)

ΒΟΛΦΣΜΠΕΡΓΚΕΡ: Κόφλερ, Νόβακ, Μπαουμγκάρτνερ, Λοτσοσβίλι, Σερζέρ, Λέιτγκεμπ, Τάφερνερ (61' Στράτζινγκ), Λιντλ, Σπράνγκλερ, Πέρετζ, Βίζινγκερ (70' Γιόβελιτς)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)