Αρκούσε το χορταστικό Χ στην Τότεναμ, πρόκριση και για την Αντβέρπ

Η Τότεναμ κόλλησε στο 3-3 με τη Λίντσερ αλλά πέρασε, μαζί με την Αντβέρπ που επικράτησε με 3-1 τη Λουντογκόρετς

EUROPA LEAGUE-10ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΙΝΤΣΕΡ-ΤΟΤΕΝΑΜ: 3-3

Γήπεδο: Linzer Stadion

Η Τότεναμ έμεινε στο 3-3 με τη Λίντσερ μετά από ένα εντυπωσιακά ματς αλλά πέρασε καθώς έχει τους Αυστριακούς στην ισοβαθμία.

Η Τότεναμ βρέθηκε να χάνει στην έδρα της Λίντσερ, όμως κέρδισε με 2-1 και κλείδωσε από απόψε την πρόκρισή της. «Τελικός» με την Αντβέρπ για την πρωτιά την τελευταία αγωνιστική, με τους Βέλγους να έχουν την ισοβαθμία.

Στο 6ο λεπτό το σουτ του Γκόιγκινγκερ κόντραρε στον Σάντσες και στο ίδιο λεπτό η Λίντσερ είχε και δοκάρι με τον Εγκεστιάν ενώ στο 21’ ο Χαρτ έσωσε μετά από σουτ του Ρένερ.

Στο 30ο λεπτό ο Χαρτ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση μετά από νέο σουτ του Ρένερ, αλλά στο 42’ ο Μίχορλ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0. Όμως στο 45+1’ η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι δε χέρι του Αντράντε και ο Μπέιλ ισοφάρισε σε 1-1 από τα 11 μέτρα.

Η Τότεναμ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 56ο λεπτό, ο Εντομπελέ έκλεψε στο κέντρο κι έδωσε κάθετα στον Σον που έφυγε μόνος με τον Σλάγκερ κι έκανε το 1-2.

Στο 64ο λεπτό ο Μπέιλ έκανε τραγικό γύρισμα στον Σον που ήταν μόνος του και στο 84’ ο Εγκεστάιν έκανε υο 2-2 με συρτό σουτ.

Μάλιστα στο 86’ ο Άλι με πέναλτι έκανε το 2-3 αλλά ο Καραμοκό έγραψε το 3-3 στο 90+3’ με όμορφο σουτ.

ΛΙΝΤΣΕΡ: Σλάγκερ, Βαϊζίνγκερ, Χόλαντ, Αντράντε, Ρανφτλ, Μάντσεν, Μίχρολ, Ρένερ, Γκρούμπερ (68’ Ρέιτερ), Εγκεστάιν, Γκόιγκινγκερ (68’ Καραμοκό).

ΤΟΤΕΝΑΜ: Χαρτ, Σάντσες, Τανγκανγκά, Ντέιβις, Ντόχερτι, Εντομπελέ (65’ Σισοκό), Λο Σέλσο (72’ Ντάιερ), Χόιμπιεργκ, Μπέιλ (82’ Οριέ), Σον (82’ Άλι), Λούκας Μόουρα (65’ Μπερχβάιν)

ΑΝΤΒΕΡΠ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: 3-1

Γήπεδο: Bosuilstadion

Πρόκριση από σήμερα για την Αντβέρπ που κέρδισε με 3-1 τη Λουντογκόρετς και θα πάει στο Λονδίνο την 6η αγωνιστική για να διεκδικήσει και την πρωτιά.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μιγιόσι έκανε το γύρισμα για το Γκέρκενς που αστόχησε από ευνοϊκή θέση και στο 14’ το συρτό σουτ του Κιγιόσι πέρασε μόλις έξω,

Τελικά στο 20’ ο Χόνγκλα με απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 1-0. Στο 25’ ο Μπεναβέντ έχασε τεράστια ευκαιρία εξ επαφής, ενώ στο 31’ ο Γκέρκενς έκανε το σουτ από το πέναλτι αλλά αστόχησε. Στο 39 η Αντβέρπ άγγιξε το 2ο γκολ αλλά ο Γκέρκενς σημάδεψε το δοκάρι.

Στο 46’ ο Μπουτέζ έσωσε μετά από σουτ του Ντεσπότοφ, όπως έκανε και στο 47’ σε προσπάθεια του Τσιμπότα και στο 53’ ο φορ της Λουντογκόρετς έκανε το 1-1 με όμορφο πλασέ μετά από ασίστ του Κάουλι.

Όμως στο 72’ ο Ραφαέλοβ εκτέλεσε έξυπνα ένα φάουλ και ο Ντε λαέ με προβολή έκανε το 2-1 και στο 87’ ο Μπένσον διαμόρφωσε το 3-1 από κοντά μετά από νέα ασίστ του Μιγιόσι. Στο 90+1’ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Γκρινγκόρε της Λουντογκόρετς.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Αντβέρπ, Μιγιόσι, Σεκ, Ζέλιν, Ντε λαέ, Γιούκλεροντ (64’ Μπένσον), Χόνγκλα (77’ Μπούτα), Αρούν, Γκέρκενς (83’ Μποκανί), Ρεφαέλοβ (77’ Μπογιά), Μπεναβέντ (64’ Αμπομά)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ: Στογιάνοφ, Γκριγκόρε, Βέρντον, Ικοκό (44’ Τερζίεφ), Νεντιάλκοφ, Αμπέλ, Μπαντζί (83’ σαντάνα), Κάουλι Σόουζα, Ντεσπότοφ (83’ Μίτκοφ), Τσιμπότα (67’ Τεκπετέι), Κεσερού (67’ Μανού)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)