Πρόκριση με επικές ανατροπές για Μίλαν και Λιλ

Η Μίλαν βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Σέλτικ κι όμως κέρδισε με 4-2 ενώ η Λιλ επικράτησε με 2-1 της Σπάρτα Πράγας

EUROPA LEAGUE-8ος ΟΜΙΛΟΣ-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΣΕΛΤΙΚ: 4-2

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Απίθανη ανατροπή για τη Μίλαν, που έχανε με 2-0 από τη Σέλτικ κι όμως κέρδισε με 4-2 και καθάρισε από απόψε την πρόκριση.

Στο 7ο μόλις λεπτό η άμυνα της Μίλαν έκανε τραγικό λάθος και ο Ρόγκιτς έκλεψε και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 0-1. Η Σέλτικ είχε πιάσει τη Μίλαν από το λαιμό και στο 13’ ο Ντοναρούμα αναγκάστηκε σε δύσκολη επέμβαση μετά από σουτ του ΜακΓκρέγκορ ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κρίστι βρήκε κάθετα τον Εντοουάρ κι εκείνος πλάσαρε ιδανικά για το 0-2!

Ωστόσο η Μίλαν μείωσε στο 24ο λεπτό σε 1-2 με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Τσαλχάνογλου και μάλιστα στο 26’ ο Καστιγιέχο με γύρισμα από το πέναλτι, που βρήκε και σε σώμα αμυντικού της Σέλτικ, έγραψε το 2-2.

Οι «ροσονέρι» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 49ο λεπτό ο Χάουγκε έκανε απίστευτη ενέργεια πέρασε όλη την άμυνα της Σέλτικ και με απίθανο πλασέ έγραψε το 3-2.

Στο 62ο λεπτό το σουτ του Φριμπόνγκ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 73’ ο Ντοναρούμα έσωσε μετά από εκτέλεση φάουλ του Κρίστι και στο 83’ ο Χαόυγκε έκανε μαγική ενέργεια και ασίστ στον Ντίας, που από κοντά πλάσαρε για το 4-2.

Στο 90+3’ ο Ντοναρούμα έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Φριμπόνγκ.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ (11’ Ρομανιόλι), Νταλότ, Γκάμπια, Ερναντές, Κεσί (61’ Μπενασέρ), Τσαλχάνογλου (61’ Ντίας), Κρούνιτς (46’ Τονάλι), Καστιγιέχο, Ρέμπιτς (83’ Κολόμπο), Χάουγκε

ΣΕΛΤΙΚ: Μπάρκας, Μπίτον, Ελχαμέντ, Αγέρ, Λασάλτ, Μπράουν (78’ Σόρο), ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι (86’ Κλιμάλα), Ρόγκιτς (67’ Εντσάμ), Φριμπόνγκ, Εντουάρ

ΛΙΛ-ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ: 2-1

Γήπεδο:  Stade Pierre-Mauroy

Στην επόμενη φάση η Λιλ, η οποία κέρδισε με 2-1 τη Σπάρτα, που είχε προηγηθεί.

Κακό ματς στο πρώτο 20λεπτο, με την πρώτη αξιόλογη φάση να έρχεται στο 24’ και να είναι ένα σουτ του Παβέλκα που κόντραρε στον Αντρέ ενώ στο 31’ ο Νίτσα είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Αραούζο μετά από κόρνερ. Μάλιστα στο 35’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε με αριστερό σουτ από κοντά μετά από γύρισμα του Μπαμπά.

Στο 41ο λεπτό ο Νίτσα είπε όχι σε σουτ του Γιαζιτσί από δεξιά και στο 45’ η Λιλ είχε και δοκάρι με τον Αντρέ.

Στο 49ο λεπτό ο Ντέιβιντ πλάσαρε τον Νίτσα αλλά ο Κρέιτσι έσωσε πάνω στη γραμμή και στο 54’ ο Νίτσα είπε όχι σε κεφαλιά του Σέκα. Στο 63’ ο Κρέιτσι έσωσε και πάλι στη γραμμή μετά από σουτ του Μπότμαν, ενώ στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Τσελούστκα με 2η κίτρινη.

Κι όμως στο 72’ Πλάβσιτς σέντραρε από δεξιά και ο Κρέιτσι με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι έκανε το 0-1.

Όμως στο 80’ ο Ικονέ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μπουράκ Γιλμάζ από κοντά πλάσαρε για το 1-1. Και μάλιστα στο 84’ και πάλι ο Μπουράκ Γιλμάζ με πλασέ από κοντά έκανε το 2-1.

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Ντζαλό (77’ Γουεά), Φοντέ, Μπότμαν, Μπράνταριτς (85’ Μανταβά), Αντρέ (85’ Σουμαρέ), Σέκα, Αραούζο (69’ Ικονέ), Μαμπά, Ντέιβιντ, Γιαζιτσί (Μπουράκ Γιλμάζ) ΣΠΑΡΤΑ: Νίτσα, Τσελούστκα, Κρέιτσι, Πλεχάτι, Σούτσεκ (81’ Τράνβικ), Ντότσκαλ (89’ Καραμπέτς), Βιντχάιμ, Κρέιτσι (89’ Μίντσεφ), Παβάλκα, Γιούλις (81’ Χάνουσεκ), Μόμπεργκ Κάρσλον (46’ Πλάβσιτς)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)