1 ΣΧΟΛΙΑ

Νίκη με ανατροπή στην παράταση για την Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα με τον Αθηναίου σε ρόλο εκτελεστή έκανε την ανατροπή στην παράταση και πήρε τη νίκη με 78-84 (κ.δ. 71-71) απέναντι στην Βουλγαρία

Με επική αντεπίθεση και πρωταγωνιστή τον Αθηναίου, η Εθνική «λύγισε» τη Βουλγαρία στην παράταση με 78-84 (κ.δ. 71-71) και είναι κοντά στην πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ.

Ενάμισι λεπτό πήρε για την Εθνική μας να ανοίξει το σκορ με τον Γιάννη Αγραβάνη, για να απαντήσουν με ένα 5-0 σερί οι Βούλγαροι (5-2). Οι αντίπαλος της Ελλάδας κατάφερε να πάριε αέρα 7 πόντων λίγο πριν την συμπλήρωση 4 λεπτών, με τον Αγραβάνη να μειώνει με το πρώτο του τρίποντο (11-7). Οι Βούλγαροι συνέχισαν να φτάνουν πολύ εύκολα στο καλάθι με αποτέλεσμα η διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα, με τον Μαρίνοφ να κάνει το 18-10 για την ομάδα του. Μάλιστα η Εθνική μας βρέθηκε να χάνει και με διψήφια διαφορά λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, ωστόσο ο Γιάννης Αθηναίου με το πρώτο του τρίποντο μείωσε στους 8 (25-17).

Η Ελλάδα κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο παιχνίδι χάρη στην σημαντική βοήθεια του Κακλαμανάκη που ήταν πολύ καλός κάτω από την ρακέτα. Μάλιστα, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους 6 πόντους εξίμισι λεπτά πριν το ημίχρονο (29-23).

Η Εθνική επιστράτευσε την άμυνά της στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και έχοντας υπομονή στην επίθεση μείωσε με τον Καββαδά (41-36, 23'). Ο Καββαδάς παρέμενε σημείο αναφοράς στην επίθεση και με την άμυνα αποτελεσματική η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο (41-38, 25'). Το σερί της Εθνικής συνεχίστηκε και με τον Αγραβάνη το προβάδισμα άλλαξε χέρια (41-42, 26') με τους Βούλγαρους να συνεχίζουν να είναι άστοχοι. Από εκείνο το σημείο ο Ντι Μποστ ανέβασε την απόδοσή του. Και σαν αποτέλεσμα αυτού ήταν η Βουλγαρία να «τρέξει» επί μέρους 11-0 για νέο +10 (52-42, 28'). Η Εθνική επιστράτευσε πάλι την άμυνά της και μείωσε σε 52-46 με τον Αθηναίου.

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Εθνική και χάρη σε Μαργαρίτη και Αθηναίυο η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή της (57-56, 32'). Ο Τσερνοκόζεφ ανέλαβε δράση και η Βουλγαρία κράτησε το προβάδισμα (63-56, 35'). Ο Ιβάνοφ φώναξε παρών, ανεβάζοντας τη διαφορά (68-60, 36'). Η Εθνική είχε ευκαιρίες να πλησιάσει σε απόσταση βολής, αλλά Αθηναίου και Μάντζαρης ήταν άστοχοι (68-63, 45'' για το τέλος). Ο Αθηναίου μείωσε με τρίποντο από τα 7,5 μέτρα, αλλά ο Κοστόφ απάντησε αμέσως (70-66, 21'' για το τέλος).Ξανά ο Αθηναίου μείωσε με τρίποντο σε 70-69, 18'' για το τέλος. Ο Κοστόφ με 1/2 βολές έγραψε το 71-69 και ο Κατσίβελης με κάρφωμα ισοφάρισε (71-71). Ο Κοστόφ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Εθνική μας είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τέσσερις πόντους (73-77) , με τους Βούλγαρους να απαντούν μειώνοντας στον πόντο (76-77). Η Εθνική κράτησε τα ηνία του αγώνα παίζοντας εξαιρετική άμυνα ενώ είχε λύσεις και στην επίθεση, με τον Αθηναίου να δίνει την χαριστική βολή για τους Βούλγαρους διαμορφώνοντάς τοι τελικό 84-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-31, 52-46, 71-71 κ.α., 78-84.

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)

aekofron - 29/11/2020 22:16

Καλά! Δεν χωράει ο Ρογκα σε αυτή την Εθνική????