Σώθηκε από τη... βούλα η Παρί

Μεγάλη και δύσκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν που πήρε ''χρυσό'' τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Λειψία στο «Parc des Princes» κι έπιασε τους «ταύρους» στη δεύτερη θέση του ομίλου

CHAMPIONS LEAGUE - 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΛΕΙΨΙΑ: 1-0

Γήπεδο: Parc des Princes - Paris

Μεγάλη και δύσκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν που πήρε ''χρυσό'' τρίποντο με 1-0 απέναντι στη Λειψία στο «Parc des Princes» κι έπιασε τους «ταύρους» στη δεύτερη θέση του ομίλου. Οι Παριζιάνοι του Τόμας Τούχελ δεν κατάφεραν στιγμή να παίξουν ποδόσφαιρο, είχαν τραγική εικόνα στον αγωνιστικό χώρο ωστόσο μπόρεσαν να παίξουν άμυνα και να κρατήσουν το υπέρ τους γκολ που πέτυχαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νεϊμάρ, μόλις στο 10'. Από την άλλη, η Λειψία παρά το γεγονός ότι έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, προσπάθησε να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Οι «ταύροι» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν και δημιούργησαν κάποιες καλές ευκαιρίες ωστόσο σε μεγάλο βαθμό πλήρωσαν την αστοχία τους.

Η Παρί ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο το παιχνίδι καθώς στο 10' κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Σάμπιτσερ στον Ντι Μαρία, με τον Νεϊμάρ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα η Λειψία απείλησε με σουτ του Σάμπιτσερ που έκοψε τελευταία στιγμή ο Μαρκίνιος παραχωρώντας κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Ενκουκού, ο Μουκιέλε πήρε την κεφαλιά αλλά ο Νάβας απέκρουσε. Στο 22' οι Παριζιάνοι απείλησαν με σουτ του Ντι Μαρία που απέκρουσε ο Γκουλάστσι. Στο 36' η Λειψία απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Πόουλσεν να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Νάβας, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα απέκρουσε μακρινό σουτ του Χαϊντάρα.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 49' με τον Ενκουκού να γυρίζει από τα πλάγια και τον Φόρσμπεργκ με γυριστό στην κίνηση να στέλνει την μπάλα ελάχιστα έξω, όπως και δύο λεπτά αργότερα ο Σάμπιτσερ με σουτ εκτός περιοχής. Στο 66' νέα ευκαιρία για τους «ταύρους» με τον Ενκουκού να βγάζει σέντρα για τον Φόρσμπεργκ που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Νάβας απέκρουσε.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Φλορέντσι, Ντιαλό, Μαρκίνιος, Μπάκερ, Ερέρα (83' Βεράτι), Ντανίλο Περέιρα, Παρέδες, Ντι Μαρία (63' Ραφίνια), Νεϊμάρ (90' Σαράμπια), Εμπαπέ (90' Κεν)

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Μουκιέλε (63' Όρμπαν), Ουπαμεκανό, Κονατέ, Ανχελίνιο, Σάμπιτσερ, Χαϊντάρα, Φόρσμπεργκ (74' Σόρλοθ), Ενκουκού, Πόουλσεν, Όλμο (63' Κλάιφερτ)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!