2 ΣΧΟΛΙΑ

Φτηνά τη γλύτωσε ο Ολυμπιακός

Ανύπαρκτος στο δεύτερο ημίχρονο σώθηκε χάρη στην επιθετική ανικανότητα του ΠΑΟ (1-0) - Ύποπτη υπέρ Ολυμπιακού η διαιτησία του Πορτογάλου διαιτητή Ντίας, χάρισε κόκκινη σε Εμβιλά και Μπουχαλάκη και έπαιξε φουλ έδρα

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: Γ. Καραϊσκάκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρτούρ Σοάρες Ντίας

Την τύχη με το μέρος του είχε ο Ολυμπιακός - και όχι μόνο - κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν νωρίς ένα γκολ με τον Φορτούνη και στη συνέχεια γλίτωσαν από την ισοφάριση και νέα απώλεια βαθμών εξαιτίας της δυστοκίας των "πράσινων" (1-0). Μισή ντουζίνα κλασικές ευκαιρίες μέσα σε ένα ημίχρονο έχασαν οι παίκτες του Μπόλονι που έπρεπε να έπαιζαν και με παίκτη παραπάνω από τα μισά του β' μέρους αφού ο Πορτογάλος διαιτητής Ντίας - που έπαιξε έδρα - δεν έστειλε στα αποδυτήρια τον Εμβιλά με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 88' έκανε... κίτρινη την κόκκινη στον Μπουχαλάκη!

O Oλυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και πίεζε ψηλά τον ΠΑΟ. Οι "πράσινοι" έχαναν πολύ εύκολα την μπάλα από την κατοχή τους. Έτσι, οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που έδιναν ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 13' λίγο έλειψε να εκμεταλλευτεί ο Φορτούνης λάθος του Διούδη και να σκοράρει. Στο 21' πήρε τη προσωπική του... εκδίκηση ο Έλληνας μεσοεπιθετικός. Ο Ραφίνια έφυγε στην πλάτη του Χατζηγιοβάνη, έβγαλε στον Μασούρα που έκανε την προβολή, ο Διούδης έδιωξε και ο αρχηγός του ΟΣΦΠ πήρε το ριμπάουντ από το σημείο του πέναλτι και έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός... κατέβασε ταχύτητα μετά το 1-0. Βρήκε νωρίς το γκολ και στη συνέχεια πήγε σε συντήρηση δυνάμεων. Ο ΠΑΟ πήρε μέτρα στο γήπεδο και με τον Κουρμπέλη στο 33' μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη απείλησε, αλλά η κεφαλιά του Έλληνα χαφ δεν βρήκε στόχο.

Έτσι όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, άρχισε και το δεύτερο. Ο Παναθηναίκός ανέβηκε αρκετά και στο 52' ο Σαβιέρ με τον Χατζηγιοβάνη προσπάθησαν να συνεργαστούν μέσα στην περιοχή, δίχως αποτέλεσμα. Στο διάστημα 55' με 57' οι πράσινοι κέρδισαν και 2 συνεχόμενα κόρνερ, δίχως να τα εκμεταλλευτούν (μία κεφαλιά του Μαουρίτσιο στο πρώτο δοκάρι, πέρασε αουτ). Ενώ, ο Εμβιλά στο 59' δεν είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντίας για νέο σκληρό μαρκάρισμα.

Νέα ευκαιρία του ΠΑΟ στο 59' σε προβολή του Χατζηγιοβάνη, με τον Σα να διώχνει με το πόδι σε κόρνερ! Στο 77' ο Μακέντα έχασε την σπουδαιότερη φάση του ματς. Σέντρα του Ζαγαρίτη, κοντράρει σε κάποιο ερυθρόλευκο κεφάλι, αλλάζει πορεία και φτάνει στο Ιταλό φορ του ΠΑΟ ο οποίος από την μικρή περιοχή κατάφερε να στείλει την μπάλα ψηλά, αουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μαρτίνς έβαλε... φρέσκα πόδια ώστε να μην χαθούν μπάλες όπως αυτή στο 86' με τον Μαουρίτσιο να καθυστερεί και να χάνει μοναδική ευκαιρία. Στο 88' ο διαιτητής δεν έστειλε στα ντους τον Μπουχαλάκη δείχνοντας κίτρινη αντί για κόκκινη σε σκληρό μαράρισμα με τη σχάρα στο γόνατο του Βιγιαφάνες. ! Στις καθυστερήσεις ο Σα σταμάτησε τα σουτ των Ζαγαρίτη και Καρλίτος και έτσι, οι ερυθρόλευκοι κράτησαν το 1-0 και μάζεψαν ακόμα τρεις βαθμούς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά(78' Πέπε), Ραντζέλοβιτς(68' Σουντανί), Μασούρας(86' Λοβέρα), Φορτούνης(86' Ανδρούτσος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ(46' Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίτσιο, Χατζηγιοβάνης(64' Βιγιαφάνιες), Χουάνκαρ(46' Σαβιέρ,90+1' Μολό), Μακέντα, Καρλίτος

polakis21 - 21/11/2020 23:41

Ο γαυρος ειναι ανυπαρκτος και δεν παιζει καθολου μπαλα. Εχει παρει 3 νικες τουλαχιστον κατα λαθος ενω επρεπε να ερθει Χ. Αντιθετα εμεις χασαμε την νικη απο σποντα με παοκ στο 90 και χασαμε στο περιστερι λογω κοκκινης του πετραν. Κι ολα αυτα εχοντας εμεις 9 απουσιες περιπου εδω και 1,5 μηνα και σημερα μας επρηξαν για τις 4 απουσιες του γαυρου που υποτιθεται εχει δυο 11αδες (χαχα)! Το πρωταθλημα αυτο δρν χανεται μαγκες!!! Μπορουμε!!!

Constantinoupoli86 - 21/11/2020 22:05

Μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη τρεις και η κακή μέρα του Μαρτινς. Εγώ πιστεύω ότι αν οργανωθούμε, μέχρι τα Χριστούγεννα θα έχει καταρρεύσει το παραμυθάκι του success story των gay. Αλλά αν κατεβαίνουμε να παίζουμε σαν κότες τους κάνουμε μάγκες.