Διπλό με ανατροπή για τη Νάπολι (VIDEO)

Έστω και δύσκολα η Νάπολι πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπενεβέντο κι έπιασε τη Μίλαν στην κορυφή

SERIE A’-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ-ΝΑΠΟΛΙ: 1-2

Γήπεδο: Τσίρο Βιγκορίτο

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Νάπολι κέρδισε με 2-1 την Μπενεβέντο κι έπιασε τη Μίλαν (ένα ματς λιγότερο) στην κορυφή.

Στο 17ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ της Νάπολι για οφσάιντ στον Οσιμέν ενώ στο 30’ ο Λαπαντούλα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ρομπέρτο Ινσίνιε με σουτ από κοντά, έγραψε το 1-0.

Στο 41’ το σουτ του Λορέντζο Ινσίνιε ανάγκασε τον Μοντιπό σε δύσκολη επέμβαση και στο 44’ μετά από κόρνερ ο Μανωλάς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι «παρτενοπέι» πίεσαν στην επανάληψη, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μέρτενς στο 47’ και στο 48’ ακυρώθηκε γκολ του Λορέντζο Ινσίνιε.

Στο 60’ μετά από κόρνερ ο Ινσίνιε πλάσαρε αλλά ο Μοντιπό έσωσε και στο ίδιο λεπτό ο επιθετικός της Νάπολι έκανε το 1-1 με όμορφο σουτ. Στο 66’ ο Ινσίνιε έχασε κι άλλη ευκαιρία και στο 67’ ο Πολιτάνο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Πετάνια έγραψε το 1-2 από το ύψος του πέναλτι.

Στο 84ο λεπτό ο Ρουί έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Μάτζιο και στο 90+4’ η Νάπολι είχε δοκάρι με τον Πολιτάνο μετά από γύρισμα του Οσιμέν ενώ στο 90+6' ο Μερέτ έσωσε μετά από σουτ του Σάου.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Φούλον (64’ Μάτζιο), Γκλικ, Καλντιρόλα, Λετίτσια, Ιονίτσα, Σκιαταρέλα, Νταμπό (64’ Ιμπρότα), Λαπαντούλα (64’ Σάου), Καπράρι (53’ Τούια), Ινσίνιε (77’ Ντι Σέριο)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Μανωλάς, Μπακαγιόκο (74’ Ντέμε), Ντι Λορέντζο, Ρουί, Κουλιμπαλί, Ρουίθ (88’ Λομπότκα), Ινσίνιε (88’ Γκουλαμ), Μέρτενς (58’ Πετάνια), Λοσάνο (58’ Πολιτάνο), Οσιμέν