Πήρε φόρα η Κάλιαρι (VIDEO)

Η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο έφτασε σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, 4-2 την Κροτόνε- Σκόραρε ο Λυκογιάννης

SERIE A- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΚΡΟΤΟΝΕ 4-2

ΓΗΠΕΔΟ: SARDEGNA ARENA

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Κάλιαρι, αφού μετά την επικράτηση στην έδρα της Τορίνο, σήμερα νίκησε 4-2 την Κροτόνε και ανέβηκε, βαθμολογικά. Αντιθέτως, η Κροτόνε παραμένει στην τελευταία θέση

Συναρπαστικό το πρώτο ημίχρονο, με πέντε γκολ από το 21ο λεπτό μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής για την ανάπαυλα. Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στην Κροτόνε με τον Μεσάιας να πιάνει το σουτ και τον Κράνιο να μπλοκάρει. Όμως, στο 21', ο Βραζιλιάνος ακραίος επιθετικός ήταν πιο εύστοχος, ανοίγοντας το σκορ για την Κροτόνε. Από τα αριστερά ο Ρέκα έκανε τη σέντρα και ο Μεσάιας, ανάμεσα από δυο αμυντικούς, έπιασε με τη μια το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Κάλιαρι ισοφάρισε, έπειτα από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χαράλαμπου Λυκογιάννη και στο 35' οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ολική ανατροπή. Ο Ζοάο Πέδρο έβγαλε τον Τζιοβάνι Σιμεόνε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, ο Αργεντινός φορ πλάσαρε τον Κορντάζ και έκανε το 2-1. Στο 39' η Κροτόνε έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Σίμι βρέθηκε απέναντι από τον Κράνιο, αλλά ο γκολκίπερ της Κάλιαρι τον νίκησε. Τελικά, στο 43ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Σαλβατόρε Μολίνα, στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκείνος σούταρε αμέσως και ισοφάρισε σε 2-2 για την Κροτόνε. Το ρεσιτάλ γκολ του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε στις καθυστερήσεις, με τη Κάλιαρι να παίρνει, ξανά, το προβάδισμα. Ο Ζάπα έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Σότιλ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έκανε το 3-2.
Όπως άσχημα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, για την Κροτόνε, έτσι άσχημα ξεκίνησε το δεύτερο, αφού στο 48' έμεινε με δέκα παίκτες, όταν ο Τσιγκαρίνι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στο 53' ο Νάντεζ εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο της άμυνας, έπιασε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ της Κροτόνε απέκρουσε εντυπωσιακά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Ρισπόλι στο 73', αλλά και στο 80' με τον Σίμι, ωστόσο, δεν έφτασαν στην ισοφάριση. Αντίθετα, στο 85ο λεπτό, η Κάλιαρι έφτασε και σε τέταρτο γκολ, με τον Ζοάο Πέδρο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και τον διαιτητή να δείχνει σέντρα, αφού, προηγουμένως, είχε συμβουλευτεί το VAR. Το 4-2 δεν άλλαξε, αφού στις καθυστερήσεις ο Παβολέτι, απο πλεονεκτική θέση, έπιασε τη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Ζάπα (89' Φαράγκο), Βαλούκιεβιτς, Γοδίν, Λυκογιάννης (81' Κλαβάν), Μάριν (88' Ολίβα), Ρογκ, Νάντεζ, Ζοάο Πέδρο, Σότιλ (74' Ουνάς), Σιμεόνε (81' Παβολέτι)

ΚΡΟΤΟΝΕ: Κορντάζ, Μαγκαλιάν, Γκόλεμιτς, Λουπέρτο, Περέιρα (77' Κροτσιάτα), Μολίνα (62' Βούλιτς), Τσιγκαρίνι, Μπενάλι, Ρέκα (61' Ρισπόλι), Σίμι (90' Ριβιέρε), Μεσάιας