Ισοπαλία 2-2 πήρε η Πάρμα από τη Σπέτσια με γκολ από πέναλτι στο 90+3'

SERIE A’-5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΡΜΑ-ΣΠΕΤΣΙΑ: 2-2

Γήπεδο: Ένιο Ταρντίνι

Ισόπαλες 2-2 έμειναν Πάρμα και Σπέτσια, με τους «παρμέντσι» να ισοφαρίζουν με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στο 2ο λεπτό το σουτ του Γκιάσι πέρασε ελάχιστα έξω και στην επόμενη φάση η Πάρμα απείλησε με πλασέ του Ζερβινιό. Τελικά στο 28ο λεπτό μετά από κόρνερ ρου Μπαζτόνι, ο Σαμπό έκανε το 0-1 από κοντά και μάλιστα στο 31’ ο Ενζολά κάλυψε όμορφα στην περιοχή κι έστρωσε στον Αγκούντελο που έγραφε το 0-2 με σουτ. Η Πάρμα απάντησε άμεσα καθώς στο 34’ ο Προβεντέλ έσωσε μετά από κεφαλιά του Κούρτιτς αλλά ο Γκαλιόλο μείωσε σε 1-2 με προβολή.

Στο 42’ το μακρινό σουτ του Μπαζτόνι πέρασε ελάχιστα έξω και στο 45’ ο Μπρούχμαν αστόχησε από κοντά.

Στο 56ο λεπτό ο Εστέβες είχε δοκάρι με το που μπήκε στο ματς και στο 62’ η κεφαλιά του Γκαλιόλο πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 69’ το σουτ του Αγκουμέ βρήκε το δοκάρι της Πάρμα και στο 71’ το σουτ του Γκιάσι πέρασε μόλις έξω.

Στο 75’ το γυριστό του Βέρντε πέρασε μόλις άουτ ενώ στο 80’ ο Καραμό άγγιξε την ισοφάριση kaisto84’ oΠροβεντέλ έσωσε εντυπωσιακά μετά από νέα σουτ του Καραμό. Μάλιστα στο 87ο λεπτό ο Γκράσι έβγαλε όμορφα στον Κούτσκα, που έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι της Σπέτσια.

Και τελικά στο 90+1’ η Πάρμα κέρδισε πέναλτι σε πέσιμο του Κορνέλιους μετά από κόντρα με τον Τέρτσι και ο Κούτσκα έκανε το 2-2 από την άσπρη βούλα.

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Γκράσι, Ιακοπίνι, Γκαλιόλο, Πετσέλα, Ερνάνι (53’ Καραμό), Μπρούχμαν (53’ Σιπριέν), Κούρτιτς (79’ Σομ), Κούτσκα, Κορνέλιους, Ζερβινιό

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεντέλ, Σάλα, Τέρτσι, Σαμπό, Μπαζτόνι (63’ Ντελ Όρκο), Μπαρτολομέι, Αγκουμέ, Πόμπεγκα (54’ Εστέβες), Αγκούντελο (63’ Βέρντε), Ενζολά (82’ Πίκολο), Γκιάσι,