9 ΣΧΟΛΙΑ

Έχασε δικό της ματς η ΑΕΚ Κ19

Κυρίαρχη απέναντι στον ΠΑΟΚ η Β Ομάδα της Ένωσης, είχε όλες τις κλασικές ευκαιρίες του αγώνα, αλλά έχασε από ένα πέναλτι στο 77'

Την ήττα με 0-1 απο τον ΠΑΟΚ γνώρισε για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Υποδομών της Σούπερ Λίγκα η ΑΕΚ Κ19. Κυρίαρχη του ματς η Β Ομάδα της ΑΕΚ, έχασε το ματς απο ενα "χαζό" πέναλτι στο 77' το οποίο έκανε ο νεαρός τερματοφύλακας Αγγελόπουλος.

Η ΑΕΚ Κ19 έβαλε την μπάλα κατω από το πρώτο λεπτό. Προσπάθησε να παίξει στρωτό ποδόσφαιρο, ενώ με σχετική ευκολία κατάφερνε να βγάζει την μπάλα από την περιοχή της "σπάζοντας" το πρέσινγκ ψηλά των φιλοξενούμενων. Μάλιστα στο 21' μετά από ωραία οργανωμένη επίθεση οι κιτρινόμαυροι απείλησαν αλλα η καρφωτή κεφαλιά του Κοσίδη σταμάτησε σε σώμα αντιπάλου και έφυγε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Γεωργέα να απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλα η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε με διπλή ευκαιρία από Κούτσια και Βρακά στο 28' αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν. Αν και η Κ19 της ΑΕΚ χρειάστηκε να αλλάξει τα πλάνα της εξαιτίας του τραυματισμού του Αρβανίτη, συνέχισε να πατάει καλύτερα και είχε την καλύτερη ευκαιρία στο α' μέρος με τον Πάπα Λαέρτ να πιάνει την κεφαλιά ολομόναχος μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά ο Μπαλωμένος έδιωξε.

Ίδια η εικόνα του ματς και στο β μέρος με την ΑΕΚ να είναι καλύτερη, πιεστική και τους παίκτες της να πηγαίνουν πρώτοι στις μονομαχίες. Μάλιστα είχε την πρώτη ευκαιρία στα δεύτερα 45 λεπτά με τον Ματζουρανάκη στο 50' (έδιωξε ο Μπαλωμένος). Με τον Κορομηλά στο 65' ήρθε η επόμενη τελική του ματς - και αυτή για την Ένωση. Μετά το 70ο λεπτό ο ρυθμός έπεσε ελέω και της κούρασης αλλα και των πολλών αλλαγών.

Από ένα λάθος του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Αγγελόπουλου στο 77' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο νεαρός πορτιερο δεν έδιωξε την μπάλα, ο Γκορντεζιάνι του την έκλεψε, ο πρώτος τον ανέτρεψε και ο επιθετικός του ΠΑΟΚ κέρδισε την εσχάτη των ποινών ανοίγοντας το σκορ.

Η ΑΕΚ Κ19 προσπάθησε να βγάλει αντίδραση με ενα σουτ του Χριστόπουλου στο 84' να μην είναι δυνατό ώστε να απειλήσει τον Μπαλωμένο.

Στα τελευταία λεπτά οι κιτρινόμαυροι πάρα τα τρία κολλητά κόρνερ που κέρδισαν, δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στο γκολ, γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους στο Πρωτάθλημα.

ΑΕΚ Κ19 (Η. Καλοπήτας): Αγγελόπουλος, Κάτσικας(82' Κανελλόπουλος), Ματζουρανάκης, Κώτσιος, Αρβανίτης(39' Λαέρτ Πάπα), Ποζατζίδης, Ρουκουνάκης, Κοσίδης, Κορομηλάς(72' Τσαρούχας), Γεωργέας(82' Χριστόπουλος), Τσιαχματιώτης

ΠΑΟΚ Κ19 (Π. Γκαρσία) : Μπαλωμένος, Παναγιώτου, Μανωνιούδης, Τσοπούρογλου, Γιασής, Αβεντισιάν, Κούτσιας(72' Κωσταντέλιας), Κουτεντάκης, Γροσδής(82' Πιπιλιάρης), Βράκας(65' Πανίδης), Γκορντεζιάνι(82' Κιτσάκης)

aggelo21 - 17/10/2020 18:32

Οι ήττες δημιουργούν αίσθημα κατωτερότητας και σμπαραλιάζουν την αυτοπεποίθηση. Για να γαλουχηθούν οι νεαροί ποδοσφαιριστές στην έννοια που λέγεται ΑΕΚ και να αποκτήσουν νοοτροπία νικητή πρέπει να παλεύουν σκυλίσια για τη νίκη ακόμα και στο δίτερμα που γίνεται στην προπόνηση. Τι να το κάνουμε αν απλά έπαιξαν καλά αλλά έχασαν πάλι;

ElCommadante - 17/10/2020 16:10

Ρουκουνάκης Ποζατζίδης αρκετά καλοί, σωματικά και νοητικά στο παιχνίδι

Kostasilioupoli67 - 17/10/2020 16:01

Ένα αφελές πέναλτι τους έδωσε τη νίκη.

Κρίμα.τα παιδιά έπαιξαν καλά παντως

DytikosATHENS37 - 17/10/2020 15:16

Επειδή το παιχνίδι το ειδα πρεπει να μαθει η ομαδα αν δν μπορει να νικησει να μην χάσει εστω. ο παοκ εχει 3 χρόνια αήττητος κ σαφως γίνεται καλύτερη δουλειά στις ακαδημίες του ειτε μ αρεσει ειτε οχι κ το αλλο που παρατηρώ ειναι έχουμε έλλειψη δυναμικής εννοω μυϊκής δεν λεω παιδια 19χρ.αλλα στην ελλαδα κ 25 να ειναι τον λεμε ακομα νεαρο ποδοσφαιριστή δεν ειναι ετσι ομως για να ανέβεις στην μεγαλη κ να πας πιο περα πρεπει να εχεις ενα μυικο σύστημα πολυ δυνατό γιατι σε περιμένουν τα... Συνέχεια θηρια..ΥΓ. πολλυ σωστές οι δηλώσεις του Γκαρσια στο τελος δειτε τες αδερφια σοβαρευτηκε παρα πολλυ κ ωρίμασε κι αυτος τα ειπε καλα.

Chino11 - 17/10/2020 14:27

Ρουκουνακης τρομερος.. 8αρι απ τα λιγα (και αριστεροποδαρος)

the21guy - 17/10/2020 12:29

Πραγματικά πολύ καλύτερη από τον παοκ.Φαινεται να έχει και 1-2 παίκτες που ίσως μπορούν και από τώρα να βοηθήσουν την μεγάλη

marinos - 17/10/2020 14:25

Πολύ καλύτερη θα ήταν άμα κέρδιζε 3-0. Το ότι έχουμε την υπέροχη (όπως και με ολυμπιακό νομίζω) και δε νικάμε είναι μεγάλο μειονέκτημα.

the21guy - 17/10/2020 15:25

Έχεις δίκιο απλά μιλώ σαν γενική εικόνα.Ο παοκ απλά κέρδισε ένα πέναλτι λόγω ενός λάθους του τερματοφύλακα μας.Τα αποτελέσματα ισχύει ότι λείπουν και πρέπει να έρθουν

NAVAJO21 - 17/10/2020 13:57

Πολύ καλή οκ, αλλά έχει ξεχάσει τι σημαίνει νίκη η ομάδα.