Επική ανατροπή της Μπενεβέντο μέσα στη Γένοβα

Μία ψυχομένη και γεμάτη ενέργεια νεοφώτιστη Μπενεβέντο, πέτυχε επική ανατροπή μέσα στο «Luigi Ferraris» απέναντι στη Σαμπντόρια παίρνοντας τη νίκη με 2-3, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0!

SERIE A - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ - ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: 2-3

Γήπεδο: Luigi Ferraris - Genova

Μία ψυχομένη και γεμάτη ενέργεια νεοφώτιστη Μπενεβέντο, πέτυχε επική ανατροπή μέσα στο «Luigi Ferraris» απέναντι στη Σαμπντόρια παίρνοντας τη νίκη με 2-3, ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0! Οι Γενοβέζοι του Κλαούντιο Ρανιέρι μπήκαν πολυ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μέχρι το εικοστό λεπτό είχαν ήδη πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Η Μπενεβέντο από την πλευρά της έδειξε χαρακτήρα, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Σαμπντόρια δεν εμφανίστηκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν χώρους από παντού και να κάθε τρόπο για να απειλήσουν φτάνοντας τελικά στην ανατροπή.

Η Σαμπντόρια άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με τον Μπονατσόλι να εκμεταλλεύεται το τραγικό διώξιμο του Μοντιπό και να περνά για τον Κουαλιαρέλα που από κοντά έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα οι Γενοβέζοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Καντρέβα να κάνει ωραία ενέργεια και σέντρα για τον Κόλεϊ που με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0. Στο 33' η Μπενεβέντο έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ του Νταμπό που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Οντέρο, ωστόσο μετά την εκτέλεση, ο Λετίτσια έβγαλε σέντρα, οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν μπόρεσαν να διώξουν και η μπάλα στρώθηκε στον Καλντιρόλα που με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

Η Μπενεβέντο είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με τον Ινσίνιε να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κόλεϊ και να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 71' ο Ιμπρότα έβγαλε σέντρα από αριστερά με την μπάλα να φτάνει στον Μοντσίνι που από πολύ κοντά σούταρε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Καλντιρόλα να κάνει το 2-2 με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Καπράρι. Στο 84' η Σαμπντόρια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Αγουδέλο να βγάζει σέντρα για τον Γκαμπιαντίνι που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γιάνκτο σκόραρε μετά από προσπάθεια του Ντεπάολι αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 88' και μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, η Μπενεβέντο πέτυχε την ολική ανατροπή με τον Σάου να στρώνει για τον Λετίτσια που με τρομερό σουτ έκανε το 2-3.

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Οντέρο, Μπερεζίνσκι, Κόλει, Αγουδέλο, Καντρέβα (59' Ντεπάολι), Τονέλι, Βέρε (59' Θόρσμπι), Έκνταλ, Γιάνκτο, Μπονατσόλι (63' Ραμίρες), Κουαλιαρέλα (83' Γκαμπιαντίνι)

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Λετίτσια, Γκλικ, Καλντιρόλα, Φουλόν (81' Τούια), Νταμπό (59' Ιμπρότα), Στσιαταρέλα, Ιονίτα, Ινσίνιε (81' Χετεμάι), Καπράρι (75' Σάου), Μοντσίνι (75' Λαπαντούλα)