Τη νίκη με 2-0 πέτυχαν οι «λατσιάλι» στην έδρα της Κάλιαρι

SERIE A’-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΛΙΑΡΙ-ΛΑΤΣΙΟ: 0-2

Γήπεδο: Sardegna Arena

Ιδανικό ξεκίνημα για τη Λάτσιο, που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Κάλιαρι.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Μάρουσιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Λατσάρι με πλασέ σε κενό τέρμα εξ επαφής άνοιξε το σκορ για τη Λάτσιο ενώ στο 25’ ο Στρακόσια έσωσε μετά από σουτ του Ρογκ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 32ο λεπτό η Λάτσιο έφυγε στην κόντρα αλλά ο Κράνιο πρόλαβε σωτήρια τον Κορέα και στο 42’ ο κίπερ της Κάλιαρι είπε όχι και σερ σουτ του Ιμόμπιλε από αριστερά.

Στο 48ο λεπτό ο Πέδρο έπιασε το σουτ από τα 30 μέτρα, ο Στρακόσια απομάκρυνε και ο Σιμεόνε εξ επαφής έχασε το άχαστο και στο 65’ ο Ιμόμπιλε βρήκε όμορφα τον Σάβιτς αλλά ο Σέρβος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κράνιο.

Στο 67’ ο Λυκογιάννης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Βαλούκιεβιτς έβαλε την προβολή στο πρώτο δοκάρι αλλά αστόχησε για λίγο ενώ στο 74’ ο Μάρουσιτς και πάλι έκανε την κούρσα και το γύρισμα από αριστερά και ο Ιμόμπιλε με πλασέ από το πέναλτι, διαμόρφωσε το 0-2.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Βαλούκιεβιτς, Φαραγκό (79’ Τζάπα), Κλάβαν, Λυκογιάννης (87’ Τριπαλντέλι), Μαρίν (70’ Καλιγκάρα), Νάντες, Ρογκ, Σοτίλ (79’ Παβολέτι), Σιμεόνε (80’ Ντεσπότοβ), Πέδρο

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου (89’ Κατάλντι), Ατσέρμπι, Λατσάρι, Πάτρικ, Λέιβα (63’ Πετσίνι), Μάρουσιτς, Κορέα (71’ Καϊσέδο), Αλμπέρτο (89’ Παρόλο), Σάβιτς (71’ Ακπό), Ιμόμπιλε