Δυσκολεύτηκαν αλλά πέρασαν Μίλαν και Τότεναμ, στα πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ (VIDEO)

Στην επόμενη φάση τόσο η Μίλαν όσο και η Τότεναμ που τα βρήκαν όμως σκούρα κόντρα σε Μπόντο Γκλιμτ και Σκεντίγια, αντίστοιχα. ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς

EUROPA LEGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Μίλαν-Μπόντο Γκλιμτ: 3-2

(Τσαλχάνογλου 16’, 50’, Κολόμπο 32’-Γιάνκερ 15’, Χάουγκε 55’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Μίλαν που κέρδισε με 3-2 την Μπόντο Γκλιμτ.

Στο 15ο λεπτό η Μποντο Γκλιμτ άνοιξε το σκορ με γκολ του Γιάνκερ αλλά με τη σέντρα ο Τσαλχάνογλου έφερε στα ίσα το ματς με όμορφο σουτ. Στο 22’ οι «ροσονέρι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπενασέρ, ενώ στο 26’ ο Χαϊκίν είπε όχι σε σουτ του Κολόμπο. Ο φορ της Μίλαν ωστόσο έκανε το 2-1 από κοντά στο 32’ και στο 50’ ο Τσαλχάνογλου μετά από κόρνερ έκανε το 3-1. Όμως στο 55’ ο Χάουγκε μείωσε σε 3-2 με δυνατό σουτ ενώ στο 60’ ο Τσινκερνάγγκελ έχασε μεγάλη ευκαιρία όπως και ο Ερναντές στο 63’ και στο 79’ ο Μοέ έσωσε στη γραμμή μετά από πλασέ του Σελεμέκερς. Στο 90+2’ η Μπόντο Γκλιμτ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σάλτνες.

Σκεντίγια-Τότεναμ: 1-3

(Ναφίου 55’-Λαμέλα 5’, Σον 70’, Κέιν 79')

Έστω κι αν έπαιξε με τη φωτιά, η Τότεναμ δεν κάηκε καθώς κέρδισε με 3-1 τη Σκεντίγια και πήρε την πρόκριση,.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Σον βρήκε πανέμορφα τον Λαμέλα στα δεξιά και ο Αργεντινός με διαγώνιο πλασέ έκανε το 0-1. Η Τότεναμ έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες και τελικά στο 55ο λεπτό ο Ναφίου με ένα φοβερό γκολ έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 70ο λεπτό ο Ζαχόβ έσωσε μετά από σουτ του Λούκας και στην επαναφορά ο Σον έκανε το 1-2. Και στο 79' ο Κέιν διαμόρφωσε το 1-3.

Βασιλεία-Ανόρθωση: 3-2

(Αλντερέτε 4’, Κάμπο 12’, Χαμπαρτσουμιάν 21’ αυτ.-Βργκοτς 45’, Κβιλιτάια 67’ πεν.)

Η Ανόρθωση άργησε να μπει στο γήπεδο για 20 λεπτά βρέθηκε να χάνει με 3-0, ωστόσο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο παιχνίδι. Στο 45′ ο Βργκοτς μείωσε σε 3-1 ενώ η προσπάθεια για ανατροπή δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο, όταν ο Οκριασβίλι αποβλήθηκε στο 50′. Στο 67′ ο Κβιλιτάια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, μείωσε σε 3-2 και έβαλε για τα καλά την Ανόρθωση στο παιχνίδι της πρόκρισης, ωστόσο το 3-2 έμεινε μέχρι τέλους με την Ανόρθωση να αποκλείεται από τη συνέχεια του Europa League.

Η εξέλιξη του παιχνίδιου αφήνει τον κόσμο της Ανόρθωσης με παράπονο, γιατί η «Μεγάλη Κυρία» έδειξε πως μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Αραράτ Αρμένια-Τσέλιε:  1-0 παρ.

(Βακουλένκο 111’)

Πρόκριση στην παράταση για την Αραράτ Αρμένια που επικράτησε με 1-0 της Τσέλιε.

To ματς έληξε χωρίς σκορ στην κανονική του διάρκεια και πήγε στην παράταση, όπου στο 111’ ο Βακουλένκο άνοιξε το σκορ για την Αραράτ και της χάρισε και την πρόκριση εν τέλει.

Κουόπιο-Σούντουβα: 2-0

(Ράνγκελ 31’, Ταράσοβς 72’)

Στην επόμενη φάση η Κουόπιο που κέρδισε με 2-0 τη Σούντουβα.

Η Κουόπιο άνοιξε το σκορ με τον Ράνγκελ στο 31ο λεπτό και ο Ταράσοβς έκανε το 2-0 στο 72’.

Βικτόρια Πλζεν-Σεντέρισκε: 3-0

(Όντρασεκ 35’ πεν., Λουά 41’, Κάτσερ 51’)

Πάρτι πρόκρισης για την Πλζεν που επικράτησε της Σεντέρισκε με 3-0.

Η Πλζεν άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό με το πέναλτι του Όντρασεκ και στο 41’ ο Λουά έκανε το 2-0. Και μάλιστα στο 51ο λεπτό ο Κάτσερ έκανε το 3-0.

Ροστόβ-Μακάμπι Χάιφα: 1-2

(Σομουρόντοβ 9’-Φανί 20’, Χαζίζα 60’)

Απίθανη πρόκριση με ανατροπή για τη Μακάμπι Χάιφα και μάλιστα μέσα στην έδρα της Ροστόβ, την οποία κέρδισε με 2-1.

Η Ροστόβ άνοιξε το σκορ στο 9ο μόλις λεπτό με τον Σομουρόντοβ αλλά στο 20’ ο Φανί ισοφάρισε σε 1-1. Και μάλιστα στο 60ο λεπτό ο Χαζίζα έγραψε το 1-2 ενώ στο 69’ αποβλήθηκε ο Γκλέμποβ της Ροστόβ.

Φέχερβαρ-Ρεμς: 0-0 (4-1 πεν.)

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Φέχερβαρ που επικράτησε με 41 τη Ρεμς.

Στο 0-0 έμειναν Φέχερβαρ και Ρεμς στην κανονική διάρκεια του αγώνα όπως και στην παράταση ενώ στο 115’ αποκλήθηκε ο Φοκέ της Ρεμς. To ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι Ούγγροι κέρδισαν με 4-1. Δύο πέναλτι έπιασε ο Κόβατσικ.

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Β36 Τόρσαβν: 3-1

(Σο 27’, Γιόμοβ 38’, Κεϊτά-Πίνγκελ 61’)

Η ΤΣΣΚΑ Σόφιας κέρδισε με 3-1 τη Β36 Τόρσαβν και πέρασε εύκολα στον επόμενο γύρο.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε στο 27ο λεπτό με τον Σο και στο 38’ ο Γιόμοβ έκανε το 2-0. Ο Πίνγκελ μείωσε σε 1-2 στο 61’ αλλά στο 83’΄ο Κεϊτά διαμόρφωσε το 3-1.

Μάλμε-Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ: 5-0

(Κίσε Τέλιν 5’, 17’, Νάλιτς 32’, Λάρσον 52’, Ρίεκς 72’)

Πλάκα έκανε η Μάλμε στη Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ την οποία διέλυσε με 5-0.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Κίσε Τέλιν άνοιξε το σκορ για τη Μάλμε, ενώ ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 17’. Ο Νάλιτς ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 32’ και στο 52ο λεπτό ο Λάρσον διαμόρφωσε το 4-0. Το τελικό 5-0 έκανε ο Ρίεκς με γκολ στο 72ο λεπτό.

Μούρα-Αϊντχόφεν: 1-5

(Κούτερ 21’-Μαλέν 17’, 65’, Μάουρο Ζούνιορ 28’, Γκακπό 55’, 90’)

Εύκολα στα play offs η Αϊντχόφεν που πέρασε με 5-1 από την έδρα της Μούρα.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ με τον Μαλέν στο 17’ αλλά στο 21’ ο Κούτερ ισοφάρισε σε 1-1. Οι Ολλανδοί πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 28ο λεπτό με γκολ του Μάουρο Ζούνιορ και στο 55’ ο Γκακπό έκανε το 1-3. Και στο 65ο λεπτό ο Μαλέν με ακόμη ένα γκολ διαμόρφωσε το 1-4 ενώ ο Γκακπό έκανε το τελικό 1-5 στο 90’

Ρόζενμποργκ-Αλάνιασπορ: 1-0

(Κόνραντσεν 59’)

Εκτός συνέχειας πέταξε την Αλάνιασπορ, η Ρόζενμποργκ καθώς την κέρδισε με 1-0. Βασικός ο Μπακασέτας.

Η Ρόζενμποργκ άνοιξε το σκορ στο 59ο λεπτό με τον Κόνραντσεν ο οποίος αποβλήθηκε όμως στο 66’. Οι Νορβηγοί άντεξαν ως το τέλος ενώ στο 90+3’ αποβλήθηκε ο Μπαμπκάρ της Αλάνιασπορ.

Ρίγα-Σέλτικ: 0-1

(Ελιουνούσι 90’)

Στο 90ο λεπτό ξεκλείδωσε την άμυνα της Ρίγα η Σέλτικ, η οποία κέρδισε με 1-0 και πέρασε στην επόμενη φάση. Βασικός ο Μπάρκας που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Το «χρυσό γκολ» για τη Σέλτικ πέτυχε στο τελευταίο λεπτό ο  Ελιουνούσι με κοντινή προσπάθεια.

Ντζουργκάρντεν-Κλουζ: 0-1

(Ροντόν 56’)

Η Κλουζ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ντζουργκάρντεν και καθάρισε την πρόκριση.

Χρυσός σκόρερ για τη ρουμάνικη ομάδα ο Ροντόν με γκολ στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Χάποελ Μπερ Σεβά-Μάδεργουελ: 3-0

(Μιγκέλ Βίτορ 43’, Ζοσουέ 71’ πεν., Ακολάτσε 83’)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Μπερ Σεβά που κέρδισε με 3-0 τη Μάδεργουελ.

Η Μπερ Σεβά άνοιξε το σκορ με τον Βίτορ στο 43ο λεπτό ενώ στο 70’ ο Γκάλαχερ έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Ζοσουέ έκανε το 2-0 από τα 11 μέτρα. Και στο 83ο λεπτό ο Ακολάτσε έκανε το 3-0.

Στεάουα-Σλόβαν Λίμπερετς: 0-2

(Χελάλ 65’, Ράμπουσιτς 82’)

Η Σλόβαν Λίμπερετς πέρασε με 2-0 από την έδρα της… μισής Στεάουα και καθάρισε την πρόκριση.

Η Στεάουα έμεινε με δέκα παίκτες από το 20ο λεπτό λόγω αποβολής του Τσάνα και στο 65’ ο Χελάλ έκανε το 0-1. Και στο 82’ λεπτό ο Ράμπουσιτς διαμόρφωσε το 0-2.

Σαρλερουά-Παρτιζάν: 2-1 παρ.

(Ντεσολέιλ 10’, καβέ 107’-Σουμά 54’)

Στην παράταση πήρε την πρόκριση η Σαρλερουά που επικράτησε της Παρτιζάν με 2-1.

Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ με τον Ντεσολέιλ στο 10ο λεπτό αλλά ο Σουμά ισοφάρισε στο 54’. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση όπου στο 107’ ο Καβέ έκανε το 2-1.

Φλοριάνα-Φλόρα Ταλίν: 0-0 (2-4 πεν.)

Στα πέναλτι πήρε την πρόκριση η Φλόρα Ταλίν, που κέρδισε με 4-2 τη Φλοριάνα κι ενώ το ματς έμεινε στο 0-0 και στα 120 λεπτά του.

Μπεσίκτας-Ρίο Άβε: 1-1 (2-4 πεν.)

(Γιαλτσίν 15’-Μορέιρα 85’)

Πρόκριση μέσα στην Πόλη για τη Ρίο Άβε που κέρδισε στα πέναλτι την Μπεσίκτας με 4-2 (1-1 το σκορ).

Η Μπεσίκτας άνοιξε το σκορ με τον Γιαλτσίν στο 15ο λεπτό αλλά στο 85’ ο Μορέιρα ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί δεν υπήρξε γκολ και στα πέναλτι η Ρίο Άβε κέρδισε με 4-2.

Κοπεγχάγη-Πίαστ Γκλίβιτσε: 3-0

(Βίλτσεκ 14’, Βιντ 58’, Μπίελ 90+5’)

Πρόκριση για την Κοπεγχάγη που επικράτησε με 2-0 της Πίαστ Γκλίβιτσε.

Η Κοπεγχάγη άνοιξε το σκορ με τον Βίλτσεκ στο 14ο λεπτό και στο 58’ ο Βιντ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπίελ στο 90+5’.

Γαλατασαράι-Χάιντουκ: 2-0

(Μπελχαντά 77’, Μπάμπελ 86’)

Στην επόμενη φάση η Γαλατασαράι που επικράτησε της Χάιντουκ με 2-0.

Ο Μπελχαντά άνοιξε το σκορ στο 77ο λεπτό και στο 86’ ο Μπάμπελ έκανε το 2-0.

Γρανάδα-Λοκομοτίβι Τιφλίδας: 2-0

(Ματσίς 49’, Μολίνα 90+1’)

Δύσκολη πρόκριση για τη Γρανάδα που κέρδισε με 2-0 τη Λοκομοτιβι Τιφλίδας.

Η Γρανάδα άνοιξε το σκορ με τον Ματσίς στο 49’ και δέκα λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Γκαμπάντζε της Λοκομοτίβι. Κι έτσι στο 90+1’ ο Μολίνα διαμόρφωσε το 2-0.

Σαράγεβο-Μπουντούτσνοστ: 2-1

(Τάταρ 4’, Φανίμο 67’- Μωραΐτης 44’)

Παλικαρίσια πρόκριση για τη Σαράγεβο που κέρδισε με 2-1 την Μπουντούτσνοστ.

Η Σαράγιεβο άνοιξε το σκορ με τον Τάταρ στο 4ο μόλις λεπτό αλλά ο Μωραΐτης έκανε το 1-1 στο 44’ και στο 67’ ο Φανίμο διαμόρφωσε το 2-1. Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ραχμάνοβιτς των  γηπεδούχων που άντεξαν ως το τέλος.

Κλάκσβικ-Ντιναμό Τιφλίδας: 6-1

(Πάβλοβιτς 22’, Γιόχανσεν 58’, 85’, Κλέτσκαρντ 60’, 69’, 73’)

Η Κλάκσβικ διέλυσε την Ντιναμό Τιφλίδας με 6-1 και πήρε μια ιστορική πρόκριση.

Ο Πάβλοβιτς άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό και ο Γιόχανσεν έκανε το 2-0 στο 58’ ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κλέτσκαρντ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο ίδιος έκανε και το 4-0 στο 69’ πριν μειώσει ο Περμαμπούκο στο 71’ σε 4-1. Όμως στο 73’ ο Κλέτσκαρντ έκανε το 5-1 και στο 85’ ο Γιόχανσεν διαμόρφωσε το 6-1.

Λίντσερ-Ντουνάισκα: 7-0

(Ραγκούζ 6’, 16’, Φιλίποβιτς 47’, Μίχορλ 51’, Γκρούμεπρ 53’, Μπάλιτς 55’, Ζάμπιτσερ 77’)

Η Λίντσερ διέλυσε με 7-0 την Ντουνάισκα και καθάρισε την πρόκριση.

Η Λίντσερ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ραγκούζ στο 6ο μόλις λεπτό και ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 16’ ενώ ο Φιλίποβιτς έγραψε το 32-0 στο 47’. Στο αμέσως επόμενο λεπτό αποβλήθηκε ο Μπλάκμαν της Ντουνάισκα και στο 51’ ο Μίχορλ έγραψε το 4-0 ενώ ο Γκρούμπερ έκανε τοπ 5-0 στο 53’. Στο 55’ ο Μπάλιτς έκανε το 6-0 και ο Ζάμπιτσερ διαμόρφωσε το 7-0 στο 77’.

Λέγκια Βαρσοβίας-Ντρίτα: 2-0

(Βζόλεκ 24’, Πέκχαρτ 43’)

Νίκη με 2-0 πέτυχε η Λέγκια επί της Ντρίτα και καθάρισε την πρόκριση.

Η Λέγκια άνοιξε το σκορ με τον Βζόλεκ στο 24ο λεπτό και ο Τόμας Πέκχαρτ έκανε το 2-0 στο 43’.

Σταντάρ Λιέγης-Βοϊβοντίνα: 2-1 παρ.

(Αβενάτι 47’ πεν., Αμαλά 91’-Μπόιτς 75’)

Καθάρισε στην παράταση η Σταντάρ Λιέγης που κέρδισε με 2-1 τη Βοϊβοντίνα.

Η Σταντάρ προηγήθηκε στο 47ο λεπτό με πέναλτι του Αβενάτι και στο 75’ο Μπόιτς έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 91’ ο Αμαλά έκανε το 2-1.

Σερίφ Τιρασπόλ-Ντάνταλκ: 1-1 (3-5 πεν.)

(Πόσματς 8’-Μάρεϊ 45+1’)

Πρόκριση στα πέναλτι για την Ντάνταλκ που κέρδισε με 5-3 τη Σερίφ.

Η Σερίφ άνοιξε το σκορ με τον Πόσματς στο 8ο μόλις λεπτό αλλά στο 45+1’ ο Μάρεϊ έκανε το 1-1. Το ματς πήγε στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι όπου η Ντάνταλκ επικράτησε με 5-3.

Σπόρτινγκ Λ.-Αμπερντίν: 1-0

(Τιάγκο Τομάς 8’)

Δύσκολα στην επόμενη φάση η Σπόρτινγκ που κέρδισε με 1-0 την Αμπερντίν.

Το χρυσό γκολ ο Τιάγκο Τόμας στο 8ο μόλις λεπτό.

Βίλεμ-Ρέιντζερς: 0-4

(Ταβερνιέ 22’ πεν. Άρφιλντ 25’, Ελάντερ 55’, 71’)

Πάρτι πρόκρισης για τη Ρέιντζερς μέσα στην Ολλανδία όπου κέρδισε με 4-0 τη Βίλεμ.

Στο 22ο λεπτό ο Ταβερνιέ άνοιξε το σκορ με πέναλτι και στο 25’ ο Άρφιλντ έκανε το 0-2. Στο 55ο λεπτό ο Ελάντερ έκανε το 0-3 και ο ίδιος διαμόρφωσες και το 0-4 στο 71’.

ΑΠΟΕΛ-Ζρινίσκι: 2-2 (4-2 πεν.)

(Ατζιλί 14’, Νουχίου 26’-Ίβανσιτς 11’, Μπιμπία 69’)

Πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ζρίνσκι.

Οι Βόσνιοι πήραν το προβάδισμα στο 11΄για να απαντήσει το ΑΠΟΕΛ με δύο γκολ στο 14΄και 21΄. Στο 69΄η Ζρίνσκι ισοφάρισε σε 2-2, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος.

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με σκορ 4-2 και στα playoffs θα αντιμετωπίσει την Σλόβαν Λίμπερετς.

Ριέκα-Κόλος Κοβαλίβκα: 2-0 παρ.