Από πεντάρα σε πεντάρα η Σίτι (VIDEO)

Η Σίτι διέλυσε την Μπράιτον με 5-0, σκορ με το οποίο είχε κερδίσει και τη Νιούκαστλ την περασμένη Τέταρτη. Χατ τρικ ο Ραχίμ Στέρλινγκ

PREMIER LEAGUE-35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ-ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: 0-5

Γήπεδο: AMEX Stadium

Πάρτι έστησε η Σίτι στην έδρα της Μπράιτον, την οποία διέλυσε με 5-0, με τον Ραχίμ Στέρλινγκ να κάνει χατ τρικ!

Στο 7ο λεπτό, η κεφαλιά του Ζέσους έφυγε λίγο έξω ενώ στο 17’ το σουτ του Μεντί κόντραρε και πέρασε έξω. Από το κόρνερ, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 21’ ο Στέρλινγκ με συρτό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1.

Με τη σέντρα, η Σίτι απείλησε και πάλι με τον Μεντί, ενώ στο 26’ το φαλτσαριστό σουτ του Τροσάρ πέρασε μόλις έξω όπως και η κεφαλιά του Ζέσους στο 32’.  Τρία λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος είχε δοκάρι και στο 40’ το σουτ του Τροσάρ κόντραρε και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Έντερσον.

Και τελικά στο 44ο λεπτό, ο Ρόδρι πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ και ο Ζέσους εξ επαφής πλάσαρε για το 0-2.

Στοπ 51ο λεπτό η Σίτι είχε δοκάρι με τον Ντε Μπρόινε και στο 53’ ο Μαχρέζ σέντραρε από δεξιά και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά έγραψε το 0-3.

Μάλιστα στο 56’ ο Μπερνάρντο με διπλή προσπάθεια έκανε το 0-4, ενώ στο 78’ ο Μαχρέζ απέφυγε τον Ράιαν αλλά αστόχησε από πάγια θέση. Στο 81ο λεπτό Στέρλινγκ διεκδίκησε την μπάλα με τον Γουέμπστερ και πέφτοντας εκείνη τον χτύπησε στο κεφάλι και κατέληξε στα δίχτυα της Μπράιτον για το 0-5.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μοντόγια (59’ Στίβενς), Μπερνάρντο, Γκρος (79’ Μπαρν), Πρέπερ (59’ Μοπέ), Μούι, Τροσάρ (69’ Τζαχανμπάκς), Μπισουμά, Κόνολι (59’ Λάμπτεϊ)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί (64’ Ζιντσένκο), Λαπόρτ, Γκαρσία (72’ Στόουνς), Ντερ Μπρόινε (64’ Φόντεν), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (72’ Φερναντίνιο), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Ζέσους (64’ Νταβίντ Σίλβα)