Η Μίλαν έστειλε τον τίτλο στη Γιουβέντους (VIDEO)

Οι «ροσονέρι» κέρδισαν με 3-0 τη Λάτσιο, βλέπουν Ευρώπη και ουσιαστικά έστειλαν οριστικά το Σκουντέτο στη Γιουβέντους

SERIE A’-30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ-ΜΙΛΑΝ: 0-3

Γήπεδο: Ολίμπικο

Η Μίλαν έκανε άλμα για το Europa, καθώς κέρδισε με 2-0 τη Λάτσιο και την άφησε στο -7 από τη Γιουβέντους και ουσιαστικά κι εκτός τίτλου.

Στο 20ο λεπτό ο Ντοναρούμα έσωσε μετά από σουτ του Κορέα και στο 23’ ο Τσαλχάνογλου με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 31ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Ίμπρα, αλλά στο 34’ οι «ρορονέρι» κέρδισαν πέναλτι και ο Σουηδός σταρ έκανε το 0-2.

Στο 45+1’ το σουτ του Αλμπέρτο δεν ανησύχησε τον Ντοναρούμα και στο 50’ ο Στρακόσια έσωσε μετά από σουτ του Κεσί.

Στο 54’ ακυρώθηκε γκολ του Λατσάρι και στο 56’ ο Στρακόσια είπε όχι σε σουτ του Μποναβεντούρα.

Όμως στο 59ο λεπτό ο Μποναβεντούρα έδωσε κάθετα στον Ρέμπιτς που από κοντά έκανε το 0-3. Στο 68ο λεπτό ο Στρακόσια είπε όχι σε τετ α τετ με τον Ερναντές ο οποίος στο 80΄έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία και στο 89’ ο Βάβρο αστόχησε για λίγο από κοντά.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Πάτρικ, Ατσέρμπι, Ράντου (55’ Βάβρο), Λέιβα (46’ Αντεκάνιε), Παρόλο, Κορέα (64’ Κατάλντι), Αλμπέρτο, Γιόνι (55’ Λουκάκου), Λατσάρι, Σάβιτς (67’ Άντερσον)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Κίερ, Κόντι (72’ Καλάμπρια), Ρομανιόλι, Ερναντές, Σελεμέκερς, Μποναβεντούρα (71’ Κρούνιτς), Κεσί (86’ Μπίλια), Τσαλχάνογλου, Μπενασέρ, Ιμπραΐμοβιτς (46’ Ρέμπιτς)