Επιτέλους νίκη για τη Χοφενχάιμ (VIDEO)

Η Χοφενχάιμ κέρδισε με 3-1 την Κολωνία κι επέστρεψε στα τρίποντα μετά από 7 αγώνες

BUNDESLIGA-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΚΟΛΩΝΙΑ: 3-1

Γήπεδο: PreZero Arena

Σήκωσε κεφάλι μετά από τέσσερις μήνες η Χοφενχάιμ, που επικράτησε με 3-1 της Κολωνίας κι επέστρεψε στις νίκες μετά από 7 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα.

H Χοφενχάιμ μπήκε δυνατά στο ματς και στο 11ο λεπτό ο Λάρσεν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπαουμγκάρτνερ με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 1-0. Μάλιστα στο 26ο λεπτό ο Μπριχ έδειξε απ’ ευθείας κόκκινη στον Μπορνόβ για δολοφονικό μαρκάρισμα κι έτσι η Κολωνία είχε να ανέβει ένα Γολγοθά.

Παρόλα αυτά στο 37’ το σουτ του Ρετζμπετσάι βρήκε λίγο στον Πος κι έξυσε το δοκάρι του Μπάουμαν και στο 38’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Χοφενχάιμ, ο Γιάκομπς πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Καντεράμπεκ έσωσε στη γραμμή.

Στο 42ο λεπτό η Χοφενχάιμ σκόραρε με τον Μπαουμγκάρτνερ και πάλι αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, ενώ στο 45+1’ ο Χορν έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Νταμπούρ.

Η Χοφενχάιμ πίεσε και στην επανάληψη και στο 46’ ο Μπαουμγκάρτνερ με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Και μάλιστα στο 49’ ο Μπαουμγκάρτνερ έβγαλε μαγική ασίστ με τακουνάκι στον Τσούμπερ που πλάσαρε από κοντά για το 3-0.

Στο 50ο λεπτό αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία καθώς αποβλήθηκε ο Χίμπνερ με 2η κίτρινη κάρτα και στο 55’ ο Μπάουμαν μπλόκαρε το σουτ του Ρετζμπετσάι από καλή θέση.

Στο 60ο λεπτό ο Κάιντς πάτησε περιοχή από δεξιά και με όμορφο σουτ, μείωσε σε 3-1 ενώ με τη σέντρα η Χοφενχάιμ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία.

Στο 75ο λεπτό, ο Μπριχ έδωσε πέναλτι στην Κολωνία για χέρι του Νορντβάιτ αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε την εκτέλεση του Ουθ. Στο 89ο λεπτό ο Ρετζμπετσάι αστόχησε από ιδανικό σημείο, όντας μόνος με τον Μπάουμαν.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Χίμπνερ, Καντεράμπεκ, Τσούμπερ, Πος, Μπαουμγκάρτνερ (77’ Γκάιγκερ), Σκοβ, Σαμασεκού, Γκρίλιτς (46’ Ρούντι), Λάρσεν (52’ Νορντβάιτ), Νταμπούρ (58’ Μπεμπού)

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σμιτς (82’ Έκτορ), Λάιζτνερ, Σκιρί, Γιάκομπς, Μπορνόβ, Εχιζίμπουε (32’ Μερέ), Ντρέξλερ (56’ Κάιντς), Ρετζμπετσάι, Κόρδοβα (82’ Μοντέστ), Ουθ(82’ Τερόντε)