Στο 1-1 κόλλησαν Ουνιόν και Μάιντς και η Φορτούνα τις πλησίασε

BUNDESLIGA-28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΜΑΪΝΤΣ: 1-1

Γήπεδο: Stadion An der Alten Försterei

Στο 1-1 κόλλησαν Ουνιόν και Μάιντς και η Φορτούνα τις πλησίασε στη μάχη για την παραμονή.

Η Μάιντς πίεσε από τα πρώτα λεπτά και στο 13’ ο Μπαρέιρο έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μπακού με πλασέ από το πέναλτι έγραψε το 0-1 αλλά στο 33’ ο Ίνγκβαρτσεν με εκτέλεση φάουλ στη γωνία του Μίλερ, ο οποίος είχε τραγική αντίδραση, έγραψε το 1-1.  Μάλιστα στο 42ο λεπτό η Ουνιόν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άντριχ με 2η κίτρινη.

Στο 52’ και στο 54’ η Μάιντς απείλησε με διαδοχικά σουτ του Ματετά και στο 70’ ο Γκίκιεβιτς έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Μποέτιους. Στο 89ο λεπτό ο Μίλερ έσωσε μετά από σουτ του Πρέμελ όπως έκανε και στο 90’ μετά από κεφαλιά του Άντσερσον.

ΟΥΝΙΟΝ: Γκίκιεβιτς, Φρίντριχ, Σούμποτιτς, Τρίμελ, Γκέντνερ, Σλότερμπακ, Άντριχ, Ριέρσον, Μπίλτερ (65’ Πρέμελ), Άντερσον, Ίνγκβαρτσεν (74’ Μες)

ΜΑΪΝΤΣ: Μίλερ, Χακ, Μπρούμα, Νιακατέ, Μαλόνγκ Κουντέ (82’ Λάτσα), Μπακού, Μπαρέιρο, Μποέτιους, Κουεσόν (73’ Γι), Αβονίγι (62’ Ονίσιουο), Ματετά (82’ Σζαλάι).