Με σούπερ Ρόις ελπίζει η Ντόρτμουντ (VIDEO)

Ο αρχηγός είχε ένα γκολ και δυο ασίστ στο εύκολο 4-0 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, στην έδρα της Φράιμπουργκ- Παραμένει το -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν, τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε

BUNDESLIGA- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

ΓΗΠΕΔΟ: SCHWARZWALD STADION

Με το διπλό στην έδρα της Φράιμπουργκ, η Μπορούσια Ντόρτμουντ εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή της στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ και εξακολουθεί να ελπίζει για κατάκτηση του πρωταθλήματος, παραμένοντας στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου. Με πρωταγωνιστή τον Ρόις, ένα γκολ και δυο ασίστ η ομάδα του Φαβρ επικράτησε εύκολα με 4-0 και θα τα δώσει όλα στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν για τη σαλατιέρα.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ έψαξε το γρήγορο γκολ και το βρήκε στο 12ο λεπτό, Ρόις και Γκέτσε συνδυάστηκαν πολύ ωραία στα δεξιά, ο Ρόις έκανε το γύρισμα, ο Σάντσο πετάχτηκε και, με το 11ο γκολ του στο πρωτάθλημα, έκανε το 0-1. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 19' με σουτ του Ρόις, που έβγαλε ο γκολκίπερ Σβόλοφ. Από εκείνο το σημείο, η Φράιμπουργκ κράτησε την μπάλα στα πόδια της, απομόνωσε Ρόις και Γκέτσε, αλλά η μοναδική αξιόλογη στιγμή των γηπεδούχων, στο πρώτο ημίχρονο, ήταν η κεφαλιά του Γκρίφο, στο 24', με την μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.
Ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, η Φράιμπουργκ μπορούσε να βγει γρήγορα από την άμυνα στην επίθεση και στο 54' η Ντόρτμουντ έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ. Ο Γκερέιρο έβγαλε εξαιρετική κάθετη στον Ρόις και ο αρχηγός πλάσαρε για το 0-2. Μετά από αρκετή ώρα, η Φράιμπουργκ απείλησε, στο 71', με τον Βάλντσμιντ, αλλά γενικότερα έμοιαζε ανήμπορη να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπούρκι. Τελικά, στο 79' η Ντόρτμουντ "καθάρισε" το ματς με μια υποδειγματική επίθεση, που ξεκίνησε ο Σάντσο, ο Άγγλος έδωσε στον Ρόις, εκείνος από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Γκέτσε έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία για το 0-3.
Πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Πούλισιτς σημάδεψε δοκάρι και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε στο χέρι του Στένζελ και έτσι ο διαιτητής έδειξε άσπρη βούλα. Ο Αλκάθερ ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και με το 17ο τέρμα του στο πρωτάθλημα έκανε το 0-4 στο 87ο λεπτό.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοφ, Στένζελ, Σλότερμπεκ, Χάιντς, Γκούντερ, Χάμπερερ (87' Τερατσίνο), Χόφλερ, Φραντς (70' Γκόντορφ), Γκρίφο, Βάλντσμιντ, Νιντερλέχνερ (66' Νταφέρνερ)

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Βολφ (56' Τοπράκ), Βάιγκλ, Ακάντζι, Ντιαλό, Βίτσελ, Ντιλέινι, Σάντσο, Ρόις, Γκερέιρο (71' Πούλισιτς), Γκέτσε (80' Αλκάθερ)