Έσωσε τον βαθμό η Αϊντχόφεν

Η πρωτοπόρος βρέθηκε να χάνει 2-0 από την Ουτρέχτη, αλλά με δυο γκολ του Ντε Γιονγκ πήρε τον βαθμό και αύξησε στους 6 βαθμούς τη διαφορά της από τον Άγιαξ

EREDIVISIE- 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ουτρέχτη-Αϊντχόφεν 2-2
(7' Φαν Ντερ Στρέεκ, 38' Κερκ/ 57', 86' Ντε Γιονγκ)

Τα χειρότερα γλίτωσε η Αϊντχόφεν, αφού βρέθηκε να χάνει 2-0 στο πρώτο ημίχρονο από την Ουτρέχτη, αλλά στην επανάληψη, ο Λουκ Ντε Γιονγκ πήρε την ομάδα πάνω του και με δυο γκολ χάρισε στην πρωτοπόρο τον βαθμό. Έτσι, πρωτοπόρος Αϊντχόφεν είναι πλέον στο +6 από τον δεύτερο Άγιαξ, που το Σάββατο έχασε 1-0 από την Χέρακλες.
Μόλις στο 7ο λεπτό η Ουτρέχτη άνοιξε το σκορ όταν, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Φαν Ντερ Στρέεκ νίκησε στον αέρα τον Σβάαμπ και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λοζάνο (9'), Ροσάριο (24'), Περέιρο (29') δεν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια και στο 38' η Ουτρέχτη έκανε το 2-0 με τον Γκιράνο Κερκ να αξιοποιεί ασίστ, πίσω από τη σέντρα, του σκόρερ Ντερ Στρέεκ και να σουτάρει από πλάγια θέση σημειώνοντας το δεύτερο γκολ για την ομάδα της Ουτρέχτης.
Στην επανάληψη, ο Λουκ Ντε Γιονγκ ανέλαβε να βγάλει την Αϊντχόφεν από τη δύσκολη θέση. Αρχικά στο 57' μείωσε με αριστερό σουτ, δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα ο γκολκίπερ, στη συνέχεια η Αϊντχόφεν αύξησε την πίεσή της και στο 86' ο Ντάμφρις έκλεψε την μπάλα, έβγαλε τη μπαλιά από τα δεξιά και με την προβολή ο Ντε Γιονγκ ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Φορτούνα Σιτάρντ-Εξέλσιορ 4-1
(13', 34' Λάμπρου, 64' Ντίμερς, 90' Νοβάκοβιτς/ 55' Μεσαούντ)

Με πρωταγωνιστή τον Λάζαρο Λάμπρου, που πέτυχε δυο γκολ, η Φορτούνα Σιτάρντ απομακρύνθηκε ακόμα πιο πολύ από τις τελευταίες θέσεις, με το 4-1 επί της Εξέλσιορ.

Ο 21χρονος φορ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του στο 34ο λεπτό. Η Εξέλσιορ μείωσε με τον Μεσαούντ στο 55ο λεπτό, αλλά η Φορτούνα Σιτάρντ πήρε ξανά προβάδισμα δυο τερμάτων με το γκολ του Ντίμερς στο 64ο λεπτό. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Νοβάκοβιτς.

Γκρόνινγκεν-Φίτεσε 2-1
(13' Σιρχάουζ, 90'+1' Ελ Χανκουρί/ 34' Νταρφάλου)

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Γκρόνινγκεν επικράτησε 2-1 της Φίτεσε, έφτασε τις δυο συνεχόμενες νίκες και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις. Στο 13ο λεπτό ο Κάι Σιρχάουζ έβαλε μπροστά στο σκορ τη Γκρόνινγκεν, 1-0, με την Φίτεσε να απαντάει στο 34' με τον Ουσάμα Νταρφάλου, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια. Στο 52ο λεπτό ο Μο Ελ Χανκουρί μπήκε στο ματς και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε τη νίκη στη Γκρόνινγκεν διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη η Φίτεσε, που παραμένει, πάντως, σε ευρωπαϊκή τροχιά.

Έμεν-Ντεν Χάαγκ 3-2
(6' Μπάνινκ, 24' Μπράκεν, 88' Γιάνσεν/ 71' Γκόοσενς, 77' Νέτσιντ)

Στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού, η Έμεν νίκησε 3-2 τη Ντεν Χάαγκ και είναι στο +2 από τις θέσεις που οδηγούν σε μπαράζ παραμονής.
Πριν το πρώτο μισάωρο, η Έμεν ευτύχησε να σκοράρει δυο φορές με τον Αλεξάντερ Μπάνινκ να ανοίγει το σκορ στο 6ο λεπτό. Στο 24' ο Σβεν Μπράκεν έκανε το 2-0, αλλά η Ντεν Χάαγκ κατάφερε, στο δεύτερο ημίχρονο, να ισοφαρίσει με δυο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών. Στο 71' ο Τζον Γκόοσενς μείωσε σε 2-1 και στο 77ο λεπτό ο Τόμας Νέτσιντ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Η Έμεν πήρε τελικά το τρίποντο με τον Άνκο Γιάνσεν να διαμορφώνει, στο 88ο λεπτό, το τελικό 3-2.