«Ατσάλινο» Μαρόκο σόκαρε την Ισπανία στα πέναλτι (VIDEO)

Το Μαρόκο κέρδισε την Ισπανία με 3-0 στα πέναλτι (0-0) κι έγραψε ιστορία

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

ΜΑΡΟΚΟ- ΙΣΠΑΝΙΑ: 0-0 (3-0 πεν.)

Γήπεδο: Education City Stadium

Το πρώτο μεγάλο μπαμ στα νοκ άουτ αυτού του Μουντιάλ έκανε το απίθανο Μαρόκο. Η ομάδα του Βαλίντ Ρεγκραγκί κέρδισε την Ισπανία στα πέναλτι με 3-0 (0-0 τα 120 λεπτά) και θα βρεθεί στα προημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ο αγώνας

Η Ισπανία από το πρώτο λεπτό πήρε την κατοχή, με το Μαρόκο να περιμένει ουσιαστικά στο 1/3 του γηπέδου και να κυνηγά την κόντρα. Στο 12’ ο Χακίμι εκτέλεσε απ' ευθείας ένα φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω και στο 26’ μετά από κάθετη μπαλιά του Άλμπα, ο Ασένσιο κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Μαρόκου και σούταρε από πλάγια αριστερά, με την μπάλα να σταματά στο πλαϊνό δίχτυ.

Στο 33ο λεπτό ο Μαζραουί έκλεψε λίγο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ με τη μία αλλά ο Σιμόν είπε όχι ενώ στο 42’ ο Μπουφάλ έκανε μαγική προσποίηση και σέντρα από αριστερά, ο Αγκέρ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.

Στο 55ο λεπτό ο Όλμο έκανε το σουτ από πλάγια αριστερά αλλά ο Μπόνο έβγαλε σταθερά με τις γροθιές ενώ στο 79’ ο Ουίλιαμς έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Αγκέρ πρόλαβε τον Όλμο. Στο 86ο λεπτό το γύρισμα του Σεντίρα από το πέναλτι κατέληξε στην αγκαλιά του Σιμόν και  στο 89’ ο Μοράτα από δεξιά γύρισε την μπάλα τον Ουίλιαμς που σούταρε στα σώματα.

Στο 90+5’ ο Όλμο εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έσκασε στην περιοχή και ο Μπόνο έβγαλε σε κόρνερ κι αυτή ήταν και η τελευταία φάση του 90λέπτου.

Στο ματς πήγε στην παράταση κι εκεί στο 100’ το σουτ του Μπαλντέ μέσα από την περιοχή, κόντραρε σε σώματα ενώ στο 104’ ο Ουναχί πέρασε κάθετα στον Σεντίρα που βρέθηκε φάτσα με τον Σιμόν αλλά πλάσαρε πάνω του. Ο Σεντίρα καθυστέρησε και στο 115’ και κόπηκε και στο 120+3’ ο Ρόδρι σέντραρε από αριστερά και ο Σαράμπια πλάσαρε από δύσκολη γωνία στο πίσω δοκάρι, με την μπάλα να βρίσκει στο απέναντι δοκάρι.

Το ματς πήγε στα πέναλτι όπου ο Σαμπίρι έκανε το 1-0 ενώ ο Σαράμπια έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Ζιγές εκτέλεσε στο κέντρο για το 2-0 αλλά Σολέρ και Μπενούν νικήθηκαν από Μπόνο και Σιμόν αντίστοιχα. Ο Μπόνο είπε όχι και στον Μπούσκετς και ο Χακίμι με εκτέλεσε αλά Πανένκα έγραψε το 3-0 κι έστειλε το Μαρόκο στην οκτάδα.

Ο πρωταγωνιστής

Γιασίν Μπόνο

Ο γκολκίπερ του Μαρόκου αναδείχθηκε σε ήρωα της ομάδας του στη «ρώσικη ρουλέτα» Ο Μπόνο έπιασε τις εκτελέσεις τον Μπούσκετς και Σολέρ και χάρισε μια ιστορική πρόκριση στην ομάδα του.

Ο «αφανής» ήρωας

Σοφιάν Άμραμπατ

Ο αδερφός του Νορντίν, είναι το Α και το Ω αυτής της Εθνικής του Μαρόκου. Αγωνίζεται σε μια νευραλγική θέση ανάμεσα στα στόπερ και τους μέσους και κόντρα στην Ισπανία έκανε ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Πολύ τρέξιμο, άριστες τοποθετήσεις και φουλ πάθος από τον άσος της Φιορεντίνα που δεν άφησε μπαλιά που να μην κόψει. Φοβερός.

Η απογοήτευση

H Ισπανία

Οι Ισπανοί εμφανίστηκαν μπλαζέ και φλύαροι κόντρα στο Μαρόκο και το πλήρωσαν. Πολλές πάσες, λίγη ουσία και  στο τέλος αποκλεισμός από νωρίς σε 3ο διαδοχικό Μουντιάλ.

Οι ενδεκάδες

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Μαζραουί (82’ Σαμπίρι), Αγκέρ (84’ Ελ Γιαμίκ), Σάις, Άμραμπατ, Ουναχί (120’ Μπενούν), Αμαλά (82’ Σεντίρα), Ζιγές, Μπουφάλ (66’ Εζαλζουλί), Εν Νεσιρί (82’ Ατιάτ Αλάχ)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Άλμπα (98’ Μπαλντέ), Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Μπούσκετς, Πέδρι, Γκάβι (63’ Σολέρ), Όλμο (98’ Φάτι), Φεράν Τόρες (76’ Νίκο Ουίλιαμς, 119’ Σαράμπια), Ασένσιο (63’ Μοράτα)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Φερνάντο  Αντρές Ραπαλίν. Βοηθοί: Χουάν Πάμπλο Μπελάτι, Ντιέγκο Γιαμίλ Μπονφά (ΑΡΓ). 4ος: Ράφαελ Κλάους (ΒΡΑ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!