Φοβερός Ντέιβις διέλυσε τους Γουίζαρντς (VIDEOS)

Ο 29χρονος φόργουορντ έβαλε 55 πόντους στη νίκη των Λέικερς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Λίγες μέρες αφότου έβαλε 44 πόντους στη νίκη επί των Μιλγουόκι Μπακς, ο Άντονι Ντέιβις οργίασε στην Ουάσινγκτον, σημείωσε 55 πόντους και οδήγησε τους Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη, 130-119 επί των Γουίζαρντς.
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι Λέικερς προηγήθηκαν με +21, 47-68, με τους Γουίζαρντς να έχουν χάσει, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, τον τοπ σκόρερ της ομάδας, τον Μπράντλι Μπιλ, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο -18, 50-68, έχοντας 5/25 τρίποντα, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Λέικερς ανέβασαν και άλλο τη διαφορά, 56-85, και στο τέλος του 12λεπτου προηγούνταν 81-105. Στη τελευταία περίοδο, οι Γουίζαρντς πλησίασαν στους εννέα πόντους, 105-114, αλλά, ο Ντέιβις ήταν ασταμάτητος και, με το τελικό 119-130, οι Λέικερς έφτασαν σε τέταρτη συνεχόμενη, εκτός έδρας, νίκη.
Ο 29χρονος φόργουορντ έβαλε 31 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας πετύχει 55 πόντους (22/30 σουτ, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές). Επίσης, μάζεψε και 17 ριμπάουντ.
Ο Λεμπρόν Τζέιμς έβαλε 29 πόντους, με τους Λέικερς να μετράνε οκτώ νίκες, στα δέκα τελευταία παιχνίδια.
Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.

Στη Νέα Υόρκη, οι Μπόστον Σέλτικς έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί των Μπρούκλιν Νετς, επικρατώντας 103-92. Ήταν το πρώτο ραντεβού των δυο ομάδων, για φέτος, μετά το "σκούπισμα" των Σέλτικς στους Νετς, στον περυσινό πρώτο γύρο των playoffs.
Οι Νετς ξεκίνησαν με 5/5 σουτ και προηγήθηκαν 11-2, αλλά, στη συνέχεια είχαν 0/7 σουτ και οι Σέλτικς, έκαναν σερί 14-0, για το 11-16, με τον Τζάιλεν Μπράουν να έχει 5/5 τρίποντα στο πρώτο 12λεπτο και την ομάδα της Βοστώνης να προηγείται 27-35 στο 12'. Με τέσσερα λεπτα να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες, 48-48, για να ακολουθήσει επιμέρους 14-2 των Σέλτικς και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +12, 50-62, στο φινάλε της δεύτερης περιόδου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νετς έμειναν κοντά στο σκορ και μπήκαν στη τελευταία περίοδο, έχοντας να καλύψουν απόσταση έξι πόντων, 69-75. Με 7:22 για το τέλος, οι Σέλτικς προηγούνταν 76-78, όταν ο Αλ Χόρφορντ ευστόχησε σε τρίποντο, μπλόκαρε το σουτ του Ντουράντ, για να ακολουθήσουν δυο καλάθια από τον Μπράουν, για το 76-85, 6:09 πριν το τέλος. Με σερί 11-0, για το 85-101, οι Σέλτικς "καθάρισαν" το παιχνίδι.
Ο Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, με 34 πόντους, ενώ είχε και 10 ριμπάουντ. Στους 29 πόντους και τα 11 ριμπάουντ σταμάτησε ο Τζέισον Τέιτουμ. Με ρεκόρ 19-5, η ομάδα της Βοστώνης έχει το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα και θα δώσει τα επόμενα πέντε παιχνίδια μακριά από την έδρα της.
Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 31 πόντους, αλλά και 8 λάθη. Ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε 18 πόντους με 7/21 σουτ.

Οι πρωτοπόροι της Δυτικής Περιφέρειας, οι Φίνιξ Σανς, πήγαν στο Τέξας και συνέτριψαν 133-95 τους Σαν Αντόνιο Σπερς.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο, 30-35 στο 12', αφού, από το δεύτερο 12λεπτο και έπειτα, οι Σανς πάτησαν γκάζι και... εξαφανίστηκαν. Στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 41-71, αφού, στη δεύτερη περίοδο, οι Σπερς είχαν 5/20 σουτ και 7 λάθη. Με 6:57 για το τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, +44, για το 49-93. Οι Σανς τελείωσαν το παιχνίδι με 38 ασίστ, ρεκόρ ομάδας για τη φετινή σεζόν, σούταραν με 52% και είχαν 19/37 τρίποντα.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο ΝτεΆντρε Έιτον με 25 πόντους, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Ντέβιν Μπούκερ και Μίκαλ Μπρίτζες έβαλαν από 20 πόντους ο καθένας, για την έβδομη νίκη των Σανς, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.
Ενδέκατη σερί ήττα για τους Σπερς, με τον Κέλντον Τζόνσον να σημειώνει 27 πόντους. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, ο κόουτς Γκρεγκ Πόποβιτς δεν βρισκόταν στον πάγκο, για λόγους υγείας.

Με ηγέτη τον Ζα Μοράντ, οι Μέμφις Γκρίζλις νίκησαν, μέσα στο Ντιτρόιτ, τους Πίστονς με 122-112.
Η ομάδα του Μέμφις μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 0-7, έφτασε τη διαφορά και στο +19 και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγούνταν 26-40. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Πίστονς προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, με τους Γκρίζλις να προηγούνται 57-69, με τους Μπρουκς και Τζάκσον να έχουν, μαζί, 35 πόντους. Στο τρίτο 12λεπτο, ο Μοράντ ανέβασε στροφές, είχε 8/10 σουτ και 21 πόντους, έδωσε τρεις ασίστ και οι Γκρίζλις μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 18 πόντων, 83-101. Χάρη στο ξέσπασμα του ηγέτη της, η ομάδα του Μέμφις είχε βάλει τις βάσεις για τη τέταρτη νίκη, στα πέντε τελευταία παιχνίδια.
Στο τέταρτο 12λεπτο, η διαφορά έφτασε και τους 22 πόντους, 90-112, με τον Μοράντ να τελειώνει την αναμέτρηση, έχοντας πετύχει 33 πόντους (12/23 σουτ, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές), ενώ μοίρασε και 10 ασίστ. Ντίλον Μπρουκς και Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ έβαλαν από 22 πόντους, με τον Μπράντον Κλαρκ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.
Για τους Ντιτρόιτ Πίστονς, ο Σαντίκ Μπέι έβαλε 20 πόντους.

Ο Χοσέ Αλβαράδο ήρθε από τον πάγκο, έκανε το παιχνίδι της καριέρας του και οδήγησε τους Πέλικανς σε τέταρτη διαδοχική νίκη, με την ομάδα της Νέας Ορλεάνης να επικρατεί 121-106 των Ντένβερ Νάγκετς.
Με 3:06 για το τέλος της πρώτης περιόδου, οι Πέλικανς βρίσκονταν στο -14, 16-30, όταν ο 24χρονος γκαρντ πέρασε στο παρκέ. Έβαλε οκτώ πόντους και συνέβαλε τα μέγιστα στο επιμέρους 11-1 της ομάδας του, για το 27-31 του 12ου λεπτού. Από την άλλη, οι Νάγκετς είχαν τον Γιόκιτς να σημειώνει 21 πόντους, στο πρώτο ημίχρονο, και η ομάδα του Ντένβερ ήταν μπροστά στο σκορ, 59-60, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, ένα επιμέρους 13-2 επέτρεψε στους Πέλικανς να πάρουν διψήφια διαφορά, 88-77, και να πάνε στη τελευταία περίοδο προηγούμενοι 87-81. Εκεί, δεν επέτρεψαν στους Νάγκετς να ελπίζουν στην ανατροπή, έφτασαν τη διαφορά έως και τους 16 πόντους και με το, τελικό, 121-106, έφτασαν τις εννέα νίκες, στα έντεκα τελευταία παιχνίδια.
Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, για λογαριασμό των Πέλικανς, σημείωσαν 62 πόντους. Κορυφαίος όλων ο Αλβαράδο, που σημείωσε 38 πόντους (12/19 σουτ, 8/11 τρίποντα, 6/7 βολές). Ο Ζάιον Γουίλιαμσον πρόσθεσε 25 πόντους.
Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν ο καλύτερος παίκτης των Νάγκετς, έχοντας 32 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Έπειτα από πέντε συνεχόμενες ήττες, στο "Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν", οι Νιου Γιορκ Νικς νίκησαν, ξανά, στην έδρα τους, επικρατώντας 92-81 των Κλίβελαντ Καβαλίερς.
Η ομάδα της Νέας Υόρκης δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ και, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, κράτησε αντίπαλο κάτω από τους 100 πόντους.
Με 7:08 για το τέλος του ημιχρόνου, οι Νικς βρέθηκαν να προηγούνται 37-19, με τους Καβαλίερς, ωστόσο, να κλείνουν τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους 18-7, για το 46-43 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νικς μπήκαν δυνατά, σκόραραν τους πρώτους πέντε πόντους της περιόδου, βρέθηκαν στο +12, οι Καβαλίερς μείωσαν τη διαφορά στο μισό και οι Νικς μπήκαν στη τελευταία περίοδο με προβάδισμα οκτώ πόντων, 71-63. Με 7:42 για το φινάλε του παιχνιδιού, οι Νικς ήταν μπροστά με 82-69, για να μειώσουν οι Καβαλίερς σε 86-81, 2:10 πριν το τέλος. Όμως, μέχρι το φινάλε δεν σκόραραν και οι Νικς πήραν τη πρώτη τους νίκη, με αντίπαλο τους Καβαλίερς, για πρώτη φορά από τον Γενάρη του 2021.
Ο Τζάιλεν Μπράνσον έβαλε 23 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νιου Γιορκ Νικς. Ακολούθησαν, σε απόδοση, ο Τζούλιους Ραντλ με 18 πόντους και ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 15 πόντους.
Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς μετρούσαν τέσσερις σερί νίκες, κόντρα στους Νικς, αλλά, τα ξημερώματα, ηττήθηκαν, αφού σούταραν με 34.9%. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 23 πόντους, αλλά 8/22 σουτ, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Καβαλίερς.

Στο Σακραμέντο, οι Σικάγο Μπουλς είχαν τον Ζαχ ΛαΒίν να βάζει 41 πόντους, αλλά, στο τέλος, τη νίκη την πήραν οι Κινγκς, που επικράτησαν με 110-101.
Στο δεύτερο 12λεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν και με +18, 61-43, και, στο φινάλε του ημιχρόνου, ήταν μπροστά με 62-47. Στη τρίτη περίοδο, ο ΛαΒίν σημείωσε 15 πόντους, βοηθώντας τους Μπουλς να... μαζέψουν τη διαφορά, 82-78 στο 36ο λεπτό. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Σικάγο πλησίασε ακόμα περισσότερο, 86-84. Όμως, ενώ ο ΛαΒίν πάλευε μόνος του, οι Κινγκς είχαν περισσότερες λύσεις, επιθετικά, αφού και οι πέντε που ξεκίνησαν το παιχνίδι, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.
Κορυφαίος ο Ντομάντας Σαμπόνις, ο οποίος έγινε ο πρώτος παίκτης των Σακραμέντο Κινγκς, που πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ, μετά τη σεζόν 2018-2019. Ο 26χρονος Λιθουανός φόργουορντ είχε 11 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ο Μαλίκ Μονκ ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με 20 πόντους. Οι Κινγκς έχουν νικήσει έντεκα από τα δέκα έξι τελευταία παιχνίδια τους.
Αντίθετα, οι Μπουλς μετράνε δέκα ήττες, στα δέκα τέσσερα τελευταία παιχνίδια τους. Για την ομάδα του Σικάγο ο ΛαΒίν είχε 16/28 σουτ, 3/9 τρίποντα και 6/7 βολές, για τους 41 πόντους του.

Στην επιστροφή του Ντέμιαν Λίλαρντ στη δράση, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν 116-100 τους Ιντιάνα Πέισερς.
Με τον Ταϊρίς Χάλιμπαρτον νοκ άουτ, για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, οι Πέισερς ξεκίνησαν με 6/10 σουτ και πήραν το προβάδισμα, στα πρώτα λεπτά, αλλά, στη συνέχεια, οι Μπλέιζερς ήλεγξαν το παιχνίδι. Στα τελευταία 2:24 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Λίλαρντ έκατσε στον πάγκο, έχοντας τρία φάουλ, αλλά, οι Μπλέιζερς κατάφεραν, στο διάστημα αυτό, να μεγαλώσουν την, υπέρ τους, διαφορά, για το 54-49 του ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, οι Μπλέιζερς βρέθηκαν στο +16, 69-53, με την απόσταση να μεγαλώνει και άλλο, 89-67, στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Η ομάδα του Πόρτλαντ μπήκε στο τελευταίο 12λεπτο, με προβάδισμα 19 πόντων, 93-74, οι Πέισερς πλησίασαν, αρκετές φορές, στους 11 πόντους, αλλά, δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο, με τους Μπλέιζερς να φτάνουν στο τελικό 116-100.
Ο Τζέραμι Γκραντ έβαλε 28 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Επιστρέφοντας στη δράση, ο Λίλαρντ είχε 21 πόντους και 6 ασίστ. Στους 22 πόντους και τις 6 ασίστ σταμάτησε ο Άνφερνι Σίμονς, για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη των Μπλέιζερς.
Πρώτος σκόρερ των Πέισερς ήταν ο Μάιλς Τέρνερ με 24 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν Κυριακή βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Ντένβερ Νάγκετς 121-106

Σαν Αντόνιο Σπερς-Φίνιξ Σανς 95-133

Μπρούκλιν Νετς-Μπόστον Σέλτικς 92-103

Ντιτρόιτ Πίστονς-Μέμφις Γκρίζλις 112-122

Νιου Γιορκ Νικς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 92-81

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Λος Άντζελες Λέικερς 119-130

Σακραμέντο Κινγκς-Σικάγο Μπουλς 110-101

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ιντιάνα Πέισερς 116-100

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!