Οι Μάβερικς πέρασαν από Νέα Υόρκη με σούπερ Ντόντσιτς (VIDEOS)

Ο Σλοβένος γκαρντ κυριάρχησε στο «Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν» και η ομάδα του Ντάλας επικράτησε των Νιου Γιορκ Νικς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με εξαιρετική απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο και τον Λούκα Ντόντσιτς να βάζει 30 πόντους, οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν, μέσα στο "Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν", 121-100 τους Νιου Γιορκ Νικς.
Στο πρώτο μέρος, οι Νικς ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν 14-5 και σούταραν με 63% στο πρώτο 12λεπτο, με τον Ραντλ να σημειώνει 14 πόντους και την ομάδα της Νέας Υόρκης να προηγείται 32-20 στο 12'. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η διαφορά έφτασε και στο +15, 38-23, με τους Μάβερικς να βελτιώνουν την αμυντική τους λειτουργία, στη συνέχεια, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί, για το 59-52 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντάλας κυριάρχησε στο παρκέ. Στο τρίτο 12λεπτο, ο Ντόντσιτς έβαλε 19 πόντους (8/10 σουτ), οι Μάβερικς έτρεξαν ένα επιμέρους 21-6 και, στο φινάλε της περιόδου, βρίσκονταν στο +19, 74-93, χάρη σε, συνολικό, επιμέρους 41-15. Οι Νικς είχαν καταρρεύσει και, με 6:19 για το τέλος, βρέθηκαν και στο -32, 84-116, για την έκτη τους ήττα, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια.
Ο Λούκα Ντόντσιτς έβαλε 30 πόντους (11/21 σουτ, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 7 ασίστ. Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του και είχε 28 πόντους με 8/13 τρίποντα. Για τους Μάβερικς, αυτή ήταν, μόλις, η δεύτερη νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια.
Ο Τζούλιους Ραντλ (24 πόντοι με 8/15 σουτ) και ο Ιμάνουελ Κουΐκλι (23 πόντοι με 7/11 σουτ) ξεχώρισαν από τους Νικς.

Δεύτερο παιχνίδι, σε διάστημα 24 ωρών, έδωσαν Γουόριορς και Ρόκετς, με τους πρωταθλητές να επικρατούν 120-101 της ομάδας του Χιούστον.
Οι Γουόριορς μπήκαν δυνατά, ξεκίνησαν με 7/7 σουτ, την ίδια στιγμή που οι Ρόκετς ξεκίνησαν με 2/11, με την ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ να προηγείται 22-4, πριν το 39-23 του 12ου λεπτού. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει τη μέγιστη τιμή της, +25 για το 52-27, με τους Κάρι, Ουίγκινς και Πουλ να ευστοχούν, μαζί, σε 10 τρίποντα, στο πρώτο ημίχρονο και τους Γουόριορς να προηγούνται 68-52, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στην επανάληψη, έκαναν τα απολύτως απαραίτητα προκειμένου να σφραγίσουν, με το τελικό 120-101, τη δέκατη συνεχόμενη, εντός έδρας, νίκη τους.
Με 8/10 τρίποντα και 36 πόντους, ο Άντριου Ουίγκινς ήταν ο καλύτερος παίκτης των Γουόριορς, με τον Στεφ Κάρι να σταματά στους 30 πόντους (8/17 τρίποντα), έχοντας μοιράσει και 10 ασίστ.
Για τους Ρόκετς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ με 20 πόντους.

Στο Λος Άντζελες, οι Σακραμέντο Κινγκς είχαν έναν εξαιρετικό Ντομάντας Σαμπόνις και νίκησαν 123-96 τους Κλίπερς.
Ο 26χρονος Λιθουανός φόργουορντ έβαλε 15 πόντους στη πρώτη περίοδο, βοηθώντας τους Κινγκς να πάρουν προβάδισμα 14 πόντων, 24-38, στο 12ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να σουτάρουν με 68%, την ίδια στιγμή που τρεις από τους πέντε βασικούς των γηπεδούχων έμεναν χωρίς πόντο. Στο δεύτερο 12λεπτο, ήρθαν και οι βοήθειες, με τους παίκτες από τον πάγκο, και η ομάδα του Σακραμέντο, με επιμέρους 18-4, έφτασε τη διαφορά και στο +28, 28-56, πριν οι Κλίπερς μειώσουν, με επιμέρους 10-4, για το 38-60 του ημιχρόνου. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Κινγκς πέτυχαν 12 αναπάντητους πόντους, για το 45-74, για να ακολουθήσει ακόμα ένα σερί 12-0, στην έναρξη του τέταρτου 12λεπτου, για το 74-102.
Έτσι, οι Σακραμέντο Κινγκς αξιοποίησαν άριστα το γεγονός πως οι Κλίπερς παρατάχθηκαν χωρίς Πολ Τζορτζ, Καουάι Λέοναρντ, Λούκ Κέναρντ και Νόρμαν Πάουελ.
Με 24 πόντους και 10/11 σουτ, ο Σαμπόνις ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Κίγκαν Μάρεϊ πρόσθεσε 23 πόντους για τη δεύτερη σερί νίκη των Σακραμέντο Κινγκς.
Οι Κλίπερς υπέστησαν τη χειρότερη, εφετινή, ήττα τους, με τον Μπράντον Μπόστον Τζούνιορ να έρχεται από τον πάγκο και να σημειώνει 18 πόντους, για την ομάδα του Λος Άντζελες. Δέκατο νταμπλ-νταμπλ, τη φετινή σεζόν, για τον Ίβιτσα Ζούμπατς, με τον Κροάτη σέντερ να έχει 13 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, ο Άνφερνι Σίμονς έβαλε 45 πόντους, έκανε καθοριστικό μπλοκ, στα 4.6 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, και οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς έφυγαν νικητές από τη Γιούτα, 116-111 τους Τζαζ.
Στην πρώτη περίοδο, ο 23χρονος γκαρντ έβαλε 23 πόντους, με τους Μπλέιζερς να προηγούνται 31-40 στο 12ο λεπτό. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι, έφτασαν τη διαφορά έως και στο +15, 52-67, και, στο φινάλε του ημιχρόνου, οι Μπλέιζερς ήταν μπροστά με 60-69, χάρη, κυρίως, στον Σίμονς, που είχε βάλει 33 πόντους. Στην τρίτη περίοδο, οι Τζαζ ισορρόπησαν το παιχνίδι, πέρασαν μπροστά στο σκορ, αλλά, η ομάδα του Πόρτλαντ ήταν εκείνη που μπήκε με προβάδισμα, στη τέταρτη περίοδο, 90-92. Με 4:12 για το τέλος, οι Μπλέιζερς προηγούνταν 101-107, όταν οι Τζαζ έκαναν επιμέρους 10-3 και πέρασαν μπροστά, 111-110, για να ακολουθήσει, στη συνέχεια, η τάπα του Μαρκάνεν στον Σίμονς, 1 λεπτό πριν το τέλος. Όμως, στα τελευταία 35.7 δευτερόλεπτα, οι Τζαζ έκαναν δυο κρίσιμα λάθη, οι παίκτες των Μπλέιζερς έβαλαν τις βολές και η ομάδα του Πόρτλαντ επικράτησε 111-116.
Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν εκτός, για έβδομο σερί παιχνίδι, λόγω τραυματισμού, αλλά, το κενό του φροντίζει και το καλύπτει ο Σίμονς. Έβαλε 45 πόντους με 15/25 σουτ, 7/12 τρίποντα, 8/8 βολές και, παρότι περιορίστηκε στο τελευταίο 12λεπτο, ήταν εκείνος που έκανε καθοριστικό μπλοκ στον Κλάρκσον, στα 4.6 δευτερόλεπτα, σε προσπάθεια για τρίποντο που θα έφερνε το παιχνίδι στην ισοπαλία. Ο Τζέραμι Γκραντ έβαλε 33 πόντους, τους 13 στη τελευταία περίοδο.
Οι Τζαζ έπαιξαν το τρίτο τους παιχνίδι, μέσα σε τέσσερα βράδια. Ο Τζόρνταν Κλάρκσον έβαλε 24 πόντους και ο Λάουρι Μαρκάνεν σημείωσε 21 πόντους.

Ανουνόμπι και Σιάκαμ έβαλαν, μαζί, 58 πόντους και οι Τορόντο Ράπτορς επιβλήθηκαν 121-108 των Ορλάντο Μάτζικ.
Στο πρώτο 12λεπτο, οι Ράπτορς κατέγραψαν πέντε καρφώματα και 26 πόντους, μέσα από το ζωγραφιστό, με αποτέλεσμα, στο φινάλε της περιόδου, να προηγούνται 36-22. Ο Ανουνόμπι τελείωσε το πρώτο μέρος, έχοντας σημειώσει 23 πόντους, με την ομάδα του Τορόντο να προηγείται 64-48. Με μόλις έναν της αρχικής πεντάδας να έχει διψήφιο αριθμό πόντων, οι Μάτζικ δεν είχαν και πολλές ελπίδες, με την ομάδα του Ορλάντο να βρίσκεται και στο -33, 89-56, 4:22 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.
Τρίτη συνεχόμενη, εντός έδρας, νίκη για τους Ράπτορς, με τον Ο Τζέι Ανουνόμπι να πετυχαίνει 32 πόντους (12/17 σουτ, 2/4 τρίποντα, 6/8 βολές). Ο Πασκάλ Σιάκαμ έβαλε 26 πόντους (9/15 σουτ, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές), μοιράζοντας και 10 ασίστ. Ο Σκότι Μπαρνς μάζεψε 14 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας και 17 πόντους.
Από τους Μάτζικ, που έχουν ρεκόρ 5-19, το χειρότερο στο NBA για φέτος, ο Μπολ Μπολ έβαλε 18 πόντους.

Στην επιστροφή του στη δράση, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλε 33 πόντους και η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ πέρασε νικηφόρα από τη Μινεσότα, 135-128 τους Τίμπεργουλβς.
Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, η Θάντερ είχε προβάδισμα τριών πόντων, 29-32, και, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 12λεπτου, υπήρξε ένταση στο παρκέ, που οδήγησε στην αποβολή του Ρούντι Γκομπέρ των Τίμπεργουλβς. Χωρίς τον σέντερ της και με τον Καρλ-Άντονι Τάουνς νοκ άουτ, λόγω τραυματισμού, η ομάδα της Μινεσότα δεν άντεξε μέχρι το τέλος, παρότι, στο φινάλε του ημιχρόνου, ήταν κοντά στο σκορ, 57-63. Μάλιστα, στη μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης, οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί, πήγαν με προβάδισμα στη τέταρτη περίοδο, 101-97, αλλά, η Θάντερ έκανε επιμέρους 18-3, για το 113-125, και ήλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε. Οι διαιτητές χρειάστηκε να δώσουν, συνολικά, οκτώ τεχνικές ποινές
Επτά παίκτες της Θάντερ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να έχει 33 πόντους, με 10/17 σουτ και 12/12 βολές. Όγδοο νταμπλ-νταμπλ, φέτος, για τον Τζος Γκίντι, που είχε 21 πόντους και 12 ασίστ.
Από τους Τίμπεργουλβς, ξεχώρισε ο Ντ'Άντζελο Ράσελ (27 πόντοι) και ο Άντονι Έντουαρντς (26 πόντοι).

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς, χωρίς τον Αντετοκούνμπο, στη Σάρλοτ

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν το βράδυ του Σαββάτου, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Νιου Γιορκ Νικς-Ντάλας Μάβερικς 100-121

Λος Άντζελες Κλίπερς-Σακραμέντο Κινγκς 96-123

Τορόντο Ράπτορς-Ορλάντο Μάτζικ 121-108

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 128-135

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Χιούστον Ρόκετς 120-101

Γιούτα Τζαζ-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 111-116

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!