ΤΕΛΟΟΟΟΟΣ.. Νίκη με 2-1 για το Μαρόκο και πρωτιά

Ζαμπράν αντί Χακίμι

76'

O Γόδερσπουν αντί του Χόιλετς. Μέσα και οι Χαμνταλάχ και Ελ Γιαμίκ αντί των Ζιγές και Ουναχί

71'

ΑΠΙΘΑΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Μετά από κόρνερ ο Χάτσινσον πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι, πάνω στη γραμμή της εστίας και στη συνέχεια ο Τζόνστον αστόχησε εκ επαφής με νέα κεφαλιά

65'

Αμπουκλάλ αντί Μπουφάλ και και ο Αμαλάχ αντί του Σαμπίρι. Και ο Λαριέα αντί του Οσόριο

Το Μαρόκο αν να μην έχει βγει στην επανάληψη αλλά ο Καναδάς έχει ανέβει φουλ μπροστά κι έχει αφήσει πολλούς χώρους

61'

Μέσα Χάτσινσον, Κονέ και Ντέιβιντ. Έξω Καγέ και Αντεκούγκμπε και Λαρίν

58'

Αρκετά έξω η προβολή του Ντέιβις

56'

Ο Ντέιβις εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους κι έφυγε μόλις έξω

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ

Το Μαρόκο έχει πετύχει 3 γκολ, μέτρησαν τα 2 και αυτή τη στιγμή με το 2-1 περνά στους 16

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+3'

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιγές η μπάλα έφτασε στον Εν Νεσιρί που σκόραρε με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ

45+2'

Κίτρινη στον Αντεκούγκμπε

40'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-1 ο Καναδάς. Ο Αντεκούγκμπε έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Αγκέρ και κατέληξε στα δίχτυα του Μπόνο για το 1-2

33'

ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Ζιγές έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπουφάλ κοντρόλαρε και άφησε στον Σαμπίρι που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά η μπάλα σταμάτησε στα σώματα

26'

Κίτρινη στον Οσόριο

23'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-0 το Μαρόκο. Ο Χακίμι έβγαλε κάθετα στον Εν Νεσιρί που κατέβασε στην περιοχή και με όμορφο σουτ έκανε το 0-2

15'

Ο Λαρίν έκανε όμορφη ενέργεια και σέντρα από δεξιά αλλά ο Μπιουκάναν δε βρήκε καλά την μπάλα στο πίσω δοκάρι

7'

Στον Χόιλετ για μαρκάρισμα στον Ουναχί

4'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 το Μαρόκο. Ο Μπόριαν βγήκε μακριά από την εστία του κι έδιωξε πάνω στον Ζιγές, ο οποίος πλάσαρε σχεδόν από το κέντρο κι έγραψε το 0-1

2'

Γέμισμα του Ζιγές από δεξιά, πρόλαβε τον Μπουφάλ ο Τζόνστον

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

ΚΑΝΑΔΑΣ (Tζον Χέρτντμαν): Μπόριαν, Αντεκούγκμπε, Μίλερ, Τζόνστον, Βιτόρια, Χόιλετ, Ντέιβις, Μπιουκάναν, Καγέ, Λαρίν, Οσόριο

Οι αναπληρωματικοί του Μαρόκου: Χαμνταλάχ, Ζαρουρί, Ελ Καζουί, Ζαμπράν, Αμαλάχ, Μπενούν, Εζαλζουλί, Ελ Γιαμίκ, Ντάρι, Σεντίρα, Σαΐρ, Ταγκναουτί, Ελ Κανούς, Αμπουκάλ, Ατιγιάτ Αλάχ

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Μαζραουί, Αγκέρ, Σάις, Άμραμπατ, Ουναχί, Σαμπίρι, Μπουφάλ, Ζιγές, Εν Νεσιρί

Διαιτητής: Ράφαελ Κλάους. Βοηθοί: Ροδρίγο Φιγεϊράδο Ενρίκε Κορέα, Ντανίλο Σιμόν (ΒΡΑ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Και οι τρεις νίκες σε τελική φάση για το Μαρόκο (3-6-9) ήρθαν επί ευρωπαϊκών ομάδων: Σκωτία 3-0, Πορτογαλία 3-1 και Βέλγιο 2-0.

Ο Καναδάς είναι ο πέμπτος μη Ευρωπαίος αντίπαλος για το Μαρόκο, που έχει χάσει και τους τέσσερις προηγούμενους αγώνες: από Ιράν 1-0, Βραζιλία 3-0, Σαουδική Αραβία 2-1 και Περού 3-0.

Από την ημέρα που ανέλαβε την ομάδα ο προπονητής, Βαλίντ Ρεγκραγκί, το Μαρόκο δεν δέχθηκε γκολ (σε 622 λεπτά).

Το Μαρόκο δεν ηττήθηκε στις τρεις συναντήσεις του (2-1-0) με τον Καναδά. Στον τελευταίο φιλικό αγώνα επικράτησε 4-0 τον Οκτώβριο του 2016, με δυο γκολ του Ζίγιες.

Ο Καναδάς έχει ρεκόρ 0-0-5 με 1-9 γκολ στις εμφανίσεις του στην τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου. Σε περίπτωση ήττας θα γίνει η δεύτερη ομάδα που χάνει και τους έξι αγώνες σε όμιλο μετά το Ελ Σαλβαδόρ.

Ακόμη και με ήττα το Μαρόκο έχει ελπίδες. Συγκεκριμένα περνάει ως δεύτερο με νίκη της Κροατίας επί του Βελγίου. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο Κροατία-Βέλγιο το Μαρόκο θα ισοβαθμήσει με το Βέλγιο και θα περάσει η ομάδα με τον καλύτερη διαφορά τερμάτων (Μαρόκο +2, Βέλγιο -1). Σε περίπτωση νίκης Βελγίου, τότε το Μαρόκο θέλει να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων από την Κροατία με την οποία θα είναι ισόβαθμη (Κροατία +3, Μαρόκο +2).

Με νίκη ή ισοπαλία κόντρα στον Καναδά, το Μαρόκο περνάει στην επόμενη φάση, χωρίς να το απασχολεί το άλλο παιχνίδι.