Άνετα την πρώτη θέση η Αγγλία (VIDEO)

Τα «τρία λιοντάρια» κέρδισαν την Ουαλία με 3-0, πήραν την πρωτιά στον όμιλο και στους «16» θα βρουν στ δρόμο τους τη Σενεγάλη

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-2ος ΟΜΙΛΟΣ-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΥΑΛΙΑ- ΑΓΓΛΙΑ: 0-3

Γήπεδο: Ahmad Bin Ali Stadium

Η Αγγλία σοβαρεύτηκε στο 2ο ημίχρονο κόντρα στην Ουαλία, την κέρδισε με 3-0 και πήρε πανεύκολα την πρωτιά στον όμιλο. Με τη Σενεγάλη στη φάση των «16» οι Άγγλοι έμεινε εκτός οριστικά η Ουαλία.

Ο αγώνας

Στο 10ο λεπτό ο Ράις έκλεψε στον άξονα και  πέρασε κάθετα στον Ράσφορντ αλλά ο Γουόρντ βγήκε και πρόλαβε σωτήρια τον Άγγλος επιθετικό ενώ στο 38’ ο Ράσφορντ άφησε όμορφα στον Φόντεν που γύρισε από το πέναλτι και σούταρε αλλά αστόχησε και στο 45+5’ ο Άλεν βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η Αγγλία μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το ματς στην επανάληψη και το έκανε ουσιαστικά σε δύο λεπτά. Αρχικά στο 50’ ο Ράσφορντ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ και στο 52’ ο Κέιν έκλεψε στα δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Φόντεν σε κενό τέρμα στο πίσω δοκάρι, πλάσαρε για το 0-2.

Στο 55’ ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω και στο επόμενο λεπτό ο Μουρ σούταρε από μακριά, η Μαγκουάιρ άλλαξε την πορεία της μπάλα και ο Πίκφορντ έβγαλε δύσκολα.

Ωστόσο στο 68’ ο Φίλιπς έβγαλε στον Ράσφορντ που κατέβασε στα δεξιά, συνέκλινε και με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-3. Στο 72’ ο Μπέλινγκχαμ άνοιξε δεξιά στον Ράσφορντ που πλάσαρε και είδε τον Γουόρντ να σώζει με τα πόδια

Στο 77’ ο Γουόρντ νίκησε τον Μπέλινγκχαμ σε μοναδικό τετ α τετ και στη συνέχει ο Φόντεν δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά ενώ στο 90+1' ο Στόουνς αστόχησε με πλασέ εξ επαφής.

Ο πρωταγωνιστής

Μάρκους Ράσφορντ

Ο άσος της Γιουνάιτεντ μπήκε βασικός στο ματς αντί του Στέρλινγκ και δικαίωσε απόλυτα τον Σαουθγκέιτ. Πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ, είχε και μια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος και ήταν ο κορυφαίος.

Ο «αφανής» ήρωας

Ντέκλαν Ράις

Ο μέσος της Γουέστ Χαμ έκανε μεγάλο παιχνίδι. Φοβερή δουλειά στον άξονα, πολλά τρεξίματα και έβγαλε μια-δυο απίθανες κάθετες. Βγήκε στο 57ο λεπτό για να πάρει ανάσες μιας και το σκορ ήταν ήδη στο 2-0.

Η απογοήτευση

Γκάρεθ Μπέιλ

Ο σταρ της Ουαλίας ήταν άφαντος! Αγωνίστηκε για 45 λεπτά κι έγινε αλλαγή στο ημίχρονο καθώς δεν ακούμπησε την μπάλα ούτε ία φορά. Πολύ κακός πραγματικά.

Οι ενδεκάδες

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Ντέιβις (59’ Μορέλ), Ροντόν, Μέπαμ, Ουίλιαμς (36’ Ρόμπερτς), Αμπαντού, Άλεν (81’ Κόλγουϊλ), Ράμσεϊ, Τζέιμς, Μπέιλ (46’ Τζόνσον), Μουρ

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (57’ Άρνολντ), Σο (65’ Τρίπιερ), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Ράις (57’ Φίλιπς), Μπέλινγκχαμ, Χέντερσον, Φόντεν, Ράσφορντ, Κέιν (57’ Γουΐλσον)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς. Βοηθοί: Τόμαζ Κλάντσνικ, Αντράζ Κόβατσιτς (ΣΛΟ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!