Τη νίκη με 3-0 η Αγγλία και κλειδώνει την πρωτιά Αποκλεισμός για την Ουαλία

Αστόχησε με πλασέ εξ επαφής ο Στόουνς!!! Απίθανη ευκαιρία

H βαθμολογία τώρα

81'

Κόλγουϊλ αντί του Άλεν

77'

Ο Γουόρντ νίκησε τον Μπέλινγκχαμ σε μοναδικό τετ α τετ και στη συνέχει ο Φόντεν δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά

77'

Ο Γουΐλσον αντί του Τζέιμς

76'

Ο Γκρίλις αντί του Ράσφορντ

72'

Ο Μπέλινγκχαμ άνοιξε δεξιά στον Ράσφορντ που πλάσαρε και είδε τον Γουόρντ να σώζει με τα πόδια

68'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 3-0. ο Φίλιπς έβγαλε στον Ράσφορντ που κατέβασε στα δεξιά, συνέκλινε και με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-3

65'

Στη θέση του Σο ο Τρίπιερ

61'

Στον Ράμσεϊ η κάρτα

59'

Στη θέση του Ντέιβις ο Μορέλ. Αναγκαστική αλλαγή

57'

Έξω Γουόκερ, Κέιν και Ράις. Μέσα Άρνολντ, Φίλιπς και Γουΐλσον

56'

Ο Μουρ σούταρε από μακριά, η Μαγκουάιρ άλλαξε την πορεία της μπάλα και ο Πίκφορντ έβγαλε δύσκολα

55'

Ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα σουτ με την μπάλα να περνά μόλις έξω

52'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 2-0 η Αγγλία. Ο Κέιν έκλεψε στα δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Φόντεν σε κενό τέρμα στο πίσω δοκάρι, πλάσαρε για το 0-2

50'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 η Αγγλία! Φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ράσφορντ

46'

Ο Τζόνσον αντί του Μπέιλ

46'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ

Χωρίς πολλά πολλά το πρώτο μέρος. Κρατά η Αγγλία την ισοπαλία

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+5'

Ο Άλεν βρήκε χώρο κι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

38'

Ο Ράσφορντ άφησε όμορφα στον Φόντεν που γύρισε από το πέναλτι και σούταρε αλλά αστόχησε

36'

Στη θέση του ο Ρόμπερτς

35'

Πάει σε αναγκαστική αλλαγή ο Πέιτζ. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Ουίλιαμς

29'

Στον Τζέιμς η κάρτα

26'

Σηκώθηκε ο Ουίλιαμς κι έχουμε συνέχεια

24'

Μικρή διακοπή. Δέχτηκε την μπάλα στο πρόσωπο ο Ουίλιαμς

19'

Με κομπίνα που δεν κατέληξε κάπου εκτελέστηκε το φάουλ

17'

Φάουλ σε ιδανικό σημείο για τα λιοντάρια. Το κέρδισε ο Κέιν από τον Μέπαμ

15'

Μακρινό σουτ του Φόντεν δεν απειλεί

14'

Φάουλ για την Αγγλία στα πλάγια μετά από χέρι του Ουίλιαμς. Θα γεμίσει ο Λου Σο

10'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΦΑΣΗ: Ο Ράις έκλεψε στον άξονα και πέρασε κάθετα στον Ράσφορντ αλλά ο Γουόρντ βγήκε και πρόλαβε σωτήρια τον Άγγλος επιθετικό

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες

Οι αναπληρωματικοί της Ουαλίας: Ντέιβις, Γκάντερ, Γουΐλσον, Τζόνσον, Ρόμπερτς, Μορέλ, Λοκίερ, Τζ.Ουίλιαμς, Χάρις, Τόμας, Λεβίτ, Λαμπανγκό, Σμιθ, Κόλγουϊλ.

Οι αναπληρωματικοί της Αγγλίας: Γκρίλις, Στέρλινγκ, Τρίπιερ, Πόουπ, Φίλιπς, Ντάιερ, Κόαντι, Σακά, Άρνολντ, Μάουντ, Ράμσντεϊλ, Μάντισον, Γκάλαχερ, Γουΐλσον

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Σο, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Ράις, Μπέλινγκχαμ, Χέντερσον, Φόντεν, Ράσφορντ, Κέιν

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Γουόρντ, Ντέιβις, Ροντόν, Μέπαμ, Ουίλιαμς, Αμπαντού, Άλεν, Ράμσεϊ, Τζέιμς, Μπέιλ, Μουρ

Διαιτητής: Σλάβκο Βίντσιτς. Βοηθοί: Τόμαζ Κλάντσνικ, Αντράζ Κόβατσιτς (ΣΛΟ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Ο φορ της Αγγλίας, Χάρι Κέιν, έχει πετύχει μόλις 3 τέρματα σε 10 αγώνες με την εθνική ομάδα κατά το 2022, όλα με πέναλτι!

Η Αγγλία έφτασε τα 12 «0-0» σε Παγκόσμιο Κύπελλο, τα περισσότερα στην ιστορία της διοργάνωσης.

Οι Άγγλοι θα αντιμετωπίσουν για πρώτη φορά ομάδα από τη Μεγάλη Βρετανία σε επίπεδο Μουντιάλ. Δεν έχουν χάσει ποτέ πάντως από Βρετανούς σε EURO (2-1-0).

Η Αγγλία νίκησε και στις 6 τελευταίες αναμετρήσεις με την Ουαλία (με γκολ 11-1) σε όλες τις διοργανώσεις! Η προηγούμενη νίκη των «δράκων» καταγράφηκε το 1984…

Αντίθετα η Ουαλία χρειάζεται μόνο νίκη στο ντέρμπι με την Αγγλία και ισοπαλία στο Ιράν - ΗΠΑ, ώστε να ισοβαθμήσει στους 4 βαθμούς με το Ιράν και να μετρήσει ο συντελεστής της (θα υπερισχύσει στη διαφορά γκολ). Υπάρχει και το σενάριο να βάλει πάνω από τέσσερα γκολ στην Αγγλία και να προκρίνεται ακόμη και με νίκη των ΗΠΑ ή του Ιράν στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Η Αγγλία περνά με νίκη και ισοπαλία αλλά ακόμη και με ήττα. Αν ηττηθεί από την ομάδα του Μπέιλ για να μείνει εκτός πρέπει να δεχθεί πολύ μεγάλο αριθμό γκολ (πάνω από 4), καθώς έχει διαφορά 6 γκολ από Ουαλία, Ιράν και 4 από ΗΠΑ. Οπότε μόνο με πολύ βαριά ήττα μπορεί να μείνει εκτός.

Από την άλλη η Αγγλία κέρδισε το Ιράν με 6-2 αλλά κόλλησε στο 0-0 με τις ΗΠΑ

Ένα βαθμό έχουν οι Ουαλοί από την ισοπαλία τους (1-10 την πρώτη αγωνιστική με τις ΗΠΑ, καθώς στο άλλο παιχνίδι έχασαν με 2-0 από το Ιράν.

Στο Ahmad Bin Ali Stadium της Αρ Ραγιάν το ματς το ματς

Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε το ματς της Ουαλίας με την Αγγλία για την 3η αγωνιστική 2ου ομίλου