Το δίδυμο Τέιτουμ-Μπράουν λύγισε τον εξαιρετικό Ντόντσιτς (VIDEOS)

Οι 42 πόντοι του Σλοβένου δεν έφτασαν στους Μάβερικς, αφού οι Σέλτικς πήραν τη νίκη χάρη στον Τέιτουμ και τον Μπράουν- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στο "TD Garden", ο Λούκα Ντόντσιτς βρήκε απέναντι του ένα φοβερό δίδυμο, Τέιτουμ-Μπράουν, με τον Σλοβένο να βάζει 42 πόντους, αλλά στο τέλος να λυγίζει και τους Μπόστον Σέλτικς να επικρατούν 125-112 των Ντάλας Μάβερικς.
Με σερί 9-0, οι Σέλτικς προηγήθηκαν 26-14, λίγο πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου, ενώ, στο δεύτερο 12λεπτο, ο Τέιτουμ έβαλε 16 πόντους, δίνοντας προβάδισμα, με +13, 55-42 στην ομάδα της Βοστώνης, η οποία, στη συνέχεια, έβαλε τους 13 από τους επόμενους 14 πόντους του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει διαφορά 25 πόντων, 70-45, πριν από το 70-49 του ημιχρόνου. Με 4:14 για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Σέλτικς έφτασαν και στο +27, 96-69, με τους Μάβερικς να σκοράρουν τους 13 από τους 15 επόμενους πόντους της αναμέτρησης και να μειώνουν για το 101-85 του 36ου λεπτού. Η ομάδα του Ντάλας πλησίασε ακόμα περισσότερο, 104-95, 3:30 λεπτά για το τέλος, για να έρθει ο Τέιτουμ να βάλει τη σφραγίδα του. Αρχικά, πήρε επιθετικό φάουλ από τον Ντόντσιτς, ενώ, στην επόμενη φάση, ο Σλοβένος έκανε ξανά φάουλ στον γκαρντ, ο οποίος έβαλε τις βολές, για το 121-107. Στη συνέχεια, ο Τέιτουμ μπλόκαρε σουτ του Ντόντσιτς και ο Μπράουν, με σουτ τριών πόντων για το 124-107, υπέγραψε τη νίκη των Σέλτικς.
Ο Τέιτουμ είχε 37 πόντους και 13 ριμπάουντ για τους νικητές, δείχνοντας τον δρόμο στην ομάδα του, με τον Μπράουν να προσθέτει 31 πόντους και τον Αλ Χόρφορντ 14 πόντους, σε μία βραδιά που οι γηπεδούχοι είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.
Για τους Μάβερικς, ο Ντόντσιτς ήταν συγκλονιστικός με 42 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, με τον Κρίστιαν Γουντ να προσθέτει 26 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς πήγαν στην έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς χωρίς τους Πολ Τζορτζ και Καουάι Λέοναρντ, με τους πρωταθλητές να μην χάνουν την ευκαιρία και να επικρατούν με 124-107.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Γουόριορς σούταραν με 56.5%, οι Κλίπερς είχαν 5/13 τρίποντα και, έτσι, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ ήταν μπροστά με 66-47. Στο τέταρτο 12λεπτο, με σερί 11-0, οι Γουόριορς έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή, +29, για το 119-90, φτάνοντας τις τρεις νίκες, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Επιπλέον, μετράνε επτά συνεχόμενες, εντός έδρας, νίκες.
Ο Άντριου Γουίγκινς με 31 πόντους έδειξε τον δρόμο στους Γουόριορς, σε μία βραδιά που ο Στεφ Κάρι (22 πόντοι και 9 ασίστ) και ο Κλέι Τόμπσον (18 πόντοι) πήγαν στο... ρελαντί.
Για τους Κλίπερς, ο Μάρκους Μόρις είχε 19 πόντους (αλλά 6/15 σουτ) και οι Τέρενς Μαν και Νόρμαν Πάουελ από 17 πόντους.

Μαγική εμφάνιση από τον Νίκολα Γιόκιτς, με τον Σέρβο σέντερ να βάζει 39 πόντους και να βοηθάει, ώστε οι Ντένβερ Νάγκετς να λυγίσουν την αντίσταση της Θάντερ, στην παράταση, νικώντας, μέσα στην Οκλαχόμα, με 131-126.
Ο Γιόκιτς ξεκίνησε τον αγώνα με 5/5 και, στο 12ο λεπτό, είχε, ήδη, 14 πόντους, με τους Νάγκετς να προηγούνται με +17, 21-38 στο 12'. Όμως, στο δεύτερο 12λεπτο, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ αντέδρασε, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλε 15 πόντους και ο Αϊζάια Τζο ήρθε από τον πάγκο και ευστόχησε σε τέσσερα σουτ τριών πόντων. Έτσι, οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά, για το 63-69 του ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, η Θάντερ πέρασε μπροστά, 73-72, και, πραγματοποιώντας εξαιρετική τρίτη περίοδο, 35-14 το συνολικό επιμέρους, μπήκε στη τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων, 97-84. Στο τέταρτο 12λεπτο, οι Νάγκετς ήταν καλύτεροι και έστειλαν το ματς στην παράταση, 120-120, με καλάθι στα 47.3 δευτερόλεπτα, αφού, μέχρι το φινάλε της κανονικής διάρκειας, καμία από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε. Με περισσότερες δυνάμεις, συγκριτικά με τους αντιπάλους, οι Νάγκετς ξεκίνησαν το έξτρα πεντάλεπτο με σερί 5-0, για το 120-125, και διαχειρίστηκαν το προβάδισμα μέχρι το τελικό 126-131.
Ο Γιόκιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 39 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Από κοντά τον ακολούθησε ο Άαρον Γκόρντον με 30 πόντους, με τον Βλάτκο Τσάντσαρ να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπρους Μπράουν 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ στη νίκη των Νάγκετς.
Για τη Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 31 πόντους και 11 ασίστ, ο Αϊζάια Τζο 21 πόντους με 7/10 τρίποντα και ο Λου Ντορτ 18 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 13 πόντους με 5/8 σουτ (2/4 τρίποντα) και 1/2 βολές σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Οι Ράπτορς κράτησαν τον Κέβιν Ντουράντ στους 12 πόντους, αλλά ο Καϊρί Ίρβινγκ είχε κέφια και οι Μπρούκλιν Νετς έφυγαν νικητές από το Τορόντο, 112-98.
Μετά το 51-52 του ημιχρόνου, οι Νετς ανέβασαν στροφές στο τρίτο 12λεπτο και μπήκαν με προβάδισμα 15 πόντων, 76-91, στη τελευταία περίοδο. Εκεί, η ομάδα του Μπρούκλιν δεν επέτρεψε στους Ράπτορς να κάνουν μια τελική αντεπίθεση και, με το τελικό 98-112, οι Νετς μετράνε πέντε νίκες, στα επτά τελευταία ραντεβού με τους Ράπτορς.
Ο Καϊρί Ίρβινγκ με 29 πόντους, τους 19 στο τρίτο 12λεπτο, ήταν ο κορυφαίος των Νετς, που είχαν 17/38 τρίποντα.
Ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ με 19 πόντους ξεχώρισε από τους Τορόντο Ράπτορς.

Το τρίτο καλύτερο ρεκόρ, για φέτος, έχουν οι Καβαλίερς, με την ομάδα του Κλίβελαντ να έχει 12 νίκες σε 18 παιχνίδια, έπειτα και από το 114-96 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.
Στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Καβαλίερς προηγούνταν 28-21, για να ανεβάσουν στροφές, στο δεύτερο 12λεπτο, και με επιμέρους 21-3 να προηγηθούν 40-24. Το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 57-48, χάρη στους Γκραντ και Μίτσελ, οι οποίοι, στις δυο πρώτες περιόδους, έβαλαν από πέντε τρίποντα ο καθένας. Στην επανάληψη, οι Καβαλίερς είχαν προβάδισμα, τουλάχιστον, δυο κατοχών και, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 97-77.
Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Καβαλίερς, που μετράνε 8 νίκες σε 9, εντός έδρας, παιχνίδια. Ακολούθησε ο Τζάρετ Άλεν με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ.
Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ απουσίαζε, για δεύτερο σερί παιχνίδι, λόγω τραυματισμού. Ο Γιουσούφ Νούρκιτς (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Τζέραμι Γκραντ (21 πόντοι) ξεχώρισαν από την ομάδα του Πόρτλαντ, που μετράει τέσσερις συνεχόμενες ήττες.

Οι Μαϊάμι Χιτ απώλεσαν διαφορά 21 πόντων, αλλά, στο φινάλε, πήραν τη νίκη, που τόσο χρειάζονταν, 113-105 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.
Μετά το αρχικό 2-10, οι Χιτ πήραν τον έλεγχο και χάρη σε εξαιρετική δεύτερη περίοδο, 32-17 το επιμέρους σκορ, έκλεισαν το ημίχρονο, έχοντας προβάδισμα 17 πόντων, 60-43. Μάλιστα, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, η ομάδα του Μαϊάμι έδωσε στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της, 66-45, αλλά, ο κορυφαίος της στο ματς, ο Κάιλ Λάουρι, έκανε πέντε φάουλ, πέρασε στον πάγκο και οι Γουίζαρντς βρήκαν την ευκαιρία. Αρχικά, μείωσαν για το 83-80 του 36ου λεπτού και, στη τελευταία περίοδο, πέρασαν και μπροστά στο σκορ, 82-83, στα 8:18 για το τέλος. Όμως, όταν ο Λάουρι επέστρεψε, οι Χιτ ανέκτησαν το προβάδισμα και με καθοριστικά τρίποντα του Χίρο πήραν το ματς.
Ο 36χρονος Κάιλ Λάουρι έβαλε 28 πόντους, τους 24 στο πρώτο ημίχρονο, και ήταν ο καλύτερος παίκτης των Μαϊάμι Χιτ. Ο Χίρο είχε 5/10 τρίποντα και 17 πόντους, στην επιστροφή του στη δράση, έπειτα από επτά αγώνες.
Πρώτος σκόρερ των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 33 πόντους.

Στην Ιντιανάπολις, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς πανηγύρισαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, αφού επικράτησαν 115-101 των Ιντιάνα Πέισερς.
Η ομάδα της Μινεσότα ξεκίνησε, προηγούμενη 0-8, για να φτάσει, νωρίς, τη διαφορά στο +17, 10-27, πριν οι Πέισερς μειώσουν για το 21-29 του 12ου λεπτού. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Τίμπεργουλβς δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ και το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 48-53. Στο τρίτο 12λεπτο, όταν οι Πέισερς πλησίασαν στους δυο πόντους, 70-72, οι Τίμπεργουλβς πάτησαν γκάζι και με τον Τάουνς να βάζει εννέα σερί πόντους, οι φιλοξενούμενοι πήγαν με διψήφιο προβάδισμα, 77-87, στη τέταρτη περίοδο. Εκεί, οι Πέισερς δεν κατάφεραν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους έξι πόντους και οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν με 101-115.
Οι παίκτες της αρχικής πεντάδας των νικητών τελείωσε το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 23 πόντους, με τους Τίμπεργουλβς να σουτάρουν με 60.3%, έναντι 38.5% των Πέισερς.
Η ομάδα της Ιντιανάπολις είχε για πρώτο σκόρερ τον Μάιλς Τέρνερ με 31 πόντους, 7/9 τρίποντα, και τον τοπ σκόρερ της, τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον, σε μέτρια, επιθετικά, βραδιά, αφού έβαλε 10 πόντους, 4/15 σουτ. Ωστόσο, μοίρασε 12 ασίστ.

Το σερί επτά συνεχόμενων νικών των Κινγκς σταμάτησε στην Ατλάντα, αφού οι Χοκς επικράτησαν 115-106 της ομάδας του Σακραμέντο.
Έχοντας αποκτήσει προβάδισμα εννέα πόντων, μετά την πρώτη περίοδο, οι Χοκς ανέβασαν στροφές στο δεύτερο 12λεπτο, φτάνοντας την, υπέρ τους, διαφορά έως και το +18, πριν από το 72-57 του ημιχρόνου. Με 5:11 για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Κινγκς μείωσαν τη διαφορά στους έξι πόντους, 85-79 με τρίποντο του Μονκ, χάρη σε επιμέρους 15-4, για να μπουν, στη τέταρτη περίοδο από το -9, 97-88. Στο τελευταίο 12λεπτο, ωστόσο, η ομάδα του Σακραμέντο δεν πλησίασε πιο κοντά από τους επτά πόντους, την ίδια στιγμή που ο Γιανγκ φρόντισε να "κλειδώσει" τη νίκη των Χοκς, κάνοντας, αρχικά, το 110-97, στα 3:58 για το τέλος, και, στη συνέχεια, με νέο τρίποντο, το 113-102 στο τελευταίο λεπτό.
Ο 24χρονος γκαρντ σταμάτησε στους 35 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χοκς, με τον Κλιντ Καπέλα να έχει 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.
Για τους Κινγκς, ο Μαλίκ Μονκ έβαλε 27 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, αφού ο ΝτεΆαρον Φοξ έμεινε στους 18 πόντους (7/20 σουτ) προερχόμενος από δυο σερί παιχνίδια με 32+ πόντους.

Με καθοριστικό Τέρι Ροζίερ, οι Σάρλοτ Χόρνετς πέτυχαν τη δεύτερη νίκη τους, σε δέκα τρία παιχνίδια, νικώντας 107-101 τους Φιλαδέλφεια Σίξερς.
Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με σημαντικές απουσίες και, στο πρώτο ημίχρονο, οι Σίξερς ξεκίνησαν δυνατά, 8-20, φτάνοντας τη διαφορά έως και τους 13 πόντους, 24-37, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Χόρνετς ξεκίνησαν, τότε, να μειώνουν την απόσταση και το τρίποντο του Ροζίερ, έφερε τους γηπεδούχους στον πόντο, 53-54. Επιπλέον, με σερί 8-0, η ομάδα της Σάρλοτ πέρασε μπροστά στο σκορ, 68-67, για να προηγηθεί, λίγο αργότερα, και με +5, 78-73, πριν το 79-75 του 36ου λεπτού. Στην τελευταία περίοδο, ο Ροζίερ έβαλε 9 πόντους, στο τελευταίο πεντάλεπτο, και οι Χόρνετς επικράτησαν 107-101.
Ο 28χρονος γκαρντ έβαλε 22 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χόρνετς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον ΛαΜέλο Μπολ. Άλλοι τρεις παίκτες των νικητών έβαλαν διψήφιο αριθμό πόντων.
Οι Σίξερς παρατάχθηκαν χωρίς τρεις πενταδάτους, τους Εμπίντ, Χάρντεν και Μάξι. Ο Σέικ Μίλτον έβαλε 22 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ, για την ομάδα της Φιλαδέλφεια.

Στην καλύτερη, εφετινή, του εμφάνιση, ο Ζάιον Γουίλιαμσον οδήγησε τους Νιου Ορλινς Πέλικανς στη νίκη, 129-110 τους Σαν Αντόνιο Σπερς μέσα στο Τέξας.
Οι Πέλικανς ξεκίνησαν δυναμικά, προηγήθηκαν 6-21, την ίδια ώρα που οι Σπερς είχαν 0/8 σουτ. Γουίλιαμσον και Βαλαντσιούνας έβαλαν, μαζί, 18 πόντους (7/9 σουτ) στα πρώτα 6.5 λεπτά του αγώνα, με τους Πέλικανς να προηγούνται 19-29 στο 12'. Στο δεύτερο 12λεπτο, η διαφορά έφτασε και τους 21 πόντους, με τους Σπερς να πετυχαίνουν τέσσερις πόντους, στα τελευταία 4.5 λεπτά του ημιχρόνου, για να προκύψει το 47-66 του 24ου λεπτού. Χάρη στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, τα πάντα είχαν κριθεί, με τους Πέλικανς να φτάνουν τη διαφορά και στο +27, 91-118, με 6:09 να απομένουν για το τέλος. Ακόμα και όταν οι παγκίτες των Σπερς έκαναν σερί 11-0 και μείωσαν σε 102-118, οι Πέλικανς δεν ανησύχησαν και, με το τελικό 110-129 έφτασαν τις επτά νίκες, στους εννέα τελευταίους αγώνες.
Ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.
Για τους Σπερς, ο Ντέβιν Βάσελ είχε 26 πόντους και ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ 21 πόντους.

Δεύτερη συνεχόμενη, εκτός έδρας, νίκη για τους Ντιτρόιτ Πίστονς, που επικράτησαν 125-116 των Τζαζ, μέσα στη Γιούτα.
Στο πρώτο μέρος, οι Πίστονς πήραν διαφορά έως και 14 πόντων, 29-43 στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου, για να προηγηθούν με 54-66, στη λήξη του ημιχρόνου, έχοντας 15 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, έναντι 2 των Τζαζ. Στην επανάληψη, η ομάδα της Γιούτα προσπάθησε να μειώσει την απόσταση και, με 3:49 για το τέλος, βρέθηκε στο -3, 110-113. Όμως, ένα τρίποντο και δυο βολές έφεραν, ξανά, τους Πίστονς σε απόσταση ασφαλείας, με τους Τζαζ να μένουν χωρίς πόντο για 3:22 λεπτά.
Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 23 πόντους κόντρα στην πρώην ομάδα του, με τον Κέβιν Νοξ να προσθέτει 21 πόντους, για ένα Ντιτρόιτ που παρατάχθηκε χωρίς τους Κάνινγχαμ, Στιουαρτ και Μπέι.
Για τους Τζαζ, ο Μαλίκ Μπίσλι είχε 29 πόντους, ο Τζόρνταν Κλάρκσον 24 πόντους και ο Κόλιν Σέξτον 17 πόντους και 12 ασίστ.

Διαβάστε εδώ για την ήττα των Μπακς από τους Μπουλς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Τορόντο Ράπτορς-Μπρούκλιν Νετς 98-112

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ντένβερ Νάγκετς 126-131 παράταση (120-120 κανονική διάρκεια)

Σαν Αντόνιο Σπερς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 110-129

Γιούτα Τζαζ-Ντιτρόιτ Πίστονς 116-125

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Λος Άντζελες Κλίπερς 124-107

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!