Τα τρίποντα των Μπουλς «σκότωσαν» Γιάννη και Μπακς

Οι Σικάγο Μπουλς πήραν σπουδαία νίκη μέσα στο Μιλγουόκι, 118-113, αφού ευστόχησαν σε μεγάλα τρίποντα, στο φινάλε του αγώνα- Κυριάρχησε στην επανάληψη ο Αντετοκούνμπο, αλλά έκανε επιθετικό φάουλ σε κρίσιμο σημείο του ματς

Μιλγουόκι Μπακς-Σικάγο Μπουλς 113-118

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Fiserv Forum, με τους Σικάγο Μπουλς να βάζουν τρία μεγάλα τρίποντα, στα τελευταία λεπτά, και να παίρνουν σπουδαία νίκη, επικρατώντας 118-113 των Μιλγουόκι Μπακς. Νταμπλ-νταμπλ για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που έβαλε 36 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, αλλά δεν απέτρεψε την πέμπτη εφετινή ήττα των Μπακς.

Στις δυο πρώτες κατοχές, οι Μπακς πέτυχαν ισάριθμα τρίποντα, με δράστη τον Μπρουκ Λόπεζ, ο οποίος ευστόχησε και σε τρίτο τρίποντο, δίνοντας προβάδισμα εννέα πόντων, 14-5, στην ομάδα του Μιλγουόκι. Οι Μπουλς προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, με καλάθια των ΝτεΡόζαν και Ντοσούνμου, αλλά, οι γηπεδούχοι έπαιρναν πολύτιμες βοήθειες από τους παίκτες του πάγκου. Έτσι λοιπόν, το τρίποντο του Μάθιους έκανε το 21-17, με τους φιλοξενούμενους να έχουν έξι λάθη, στο πρώτο 12λεπτο, αλλά τους γηπεδούχους να παίρνουν μόλις τέσσερις πόντους από αυτά. Έτσι, στο φινάλε της περιόδου, οι Μπακς προηγούνταν με την ελάχιστη διαφορά, 33-32. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 12λεπτου, οι Μπακς είχαν το προβάδισμα, με τον Αντετοκούνμπο να δημιουργεί, αλλά, δεν κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Το γκολ-φάουλ του Λόπεζ έκανε το 45-38, για να ακολουθήσει, στα μέσα της περιόδου, ένα τρίποντο του Μάθιους για το +12 των Μπακς, 50-38. Η απάντηση των Μπουλς ήρθε με σερί 8-0, για το 50-46, με το τέμπο να παραμένει το ίδιο και τους Μιλγουόκι Μπακς να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο, προηγούμενοι 62-61.

Στη τρίτη περίοδο, ο Αντετοκούνμπο ήταν φοβερός, αλλά και οι Μπουλς είχαν σε μεγάλη βραδιά τον ΝτεΡόζαν με τον ΛαΒίν. Ο ΝτεΡόζαν ήταν αυτός που πήρε το τέταρτο φάουλ του Αντετοκούνμπο, αλλά και εκείνος που έφερε το ματς στην ισοπαλία, 75-75. Με "όπλο" την άμυνα, η ομάδα του Σικάγο πήρε προβάδισμα έξι πόντων, 79-85, και τον ΝτεΡόζαν να φτάνει τους 18 πόντους, για το 83-90 του 36ου λεπτού. Ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο παρκέ και φρόντισε ώστε οι Μπακς να μειώσουν, 92-94, αρχικά, ενώ στη συνέχεια, ο Έλληνας φόργουορντ ήταν ο υπεύθυνος για το 97-95, επτά λεπτά πριν το τέλος. Λίγο αργότερα, με το σκορ στο 105-104, οι διαιτητές ακύρωσαν καλάθι του Λόπεζ, έστειλαν τον σέντερ των Μπακς στη γραμμή βολών, αλλά εκείνος είχε 0/2. Με Κάρτερ και Αντετοκούνμπο, οι Μπακς προηγήθηκαν 109-106, για να ισοφαρίσουν οι Μπουλς, με τρίποντο του Γουάιτ, 1:15 πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο Αντετοκούνμπο έκανε επιθετικό φάουλ στον Καρούζο. Από τρομερή ασίστ του ΝτεΡόζαν, ο Γουάιτ έβαλε και άλλο τρίποντο, για το 109-112, και τους Μπακς να κάνουν τραγική επαναφορά μπάλας, στα 41.4 δευτερόλεπτα, έπειτα από κακή συνεννόηση Χόλιντεϊ και Γιάννη. Ο Βούτσεβιτς σκόραρε από την κορυφή για το 109-115 και εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι.

Για τους νικητές Μπουλς, που πέτυχαν την όγδοη νίκη τους στη σεζόν, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν έκανε συγκλονιστική εμφάνιση, πετυχαίνοντας 36 πόντους (12/21 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές), ενώ είχε τέσσερα ριμπάουντ και οκτώ ασίστ. ΛαΒίν και Βούτσεβιτς έβαλαν από 18 πόντους ο καθένας, με τον Κόμπι Γουάιτ να είναι καθοριστικός, χάρη στα δυο τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Πέρα από τα μεγάλα τρίποντα στο φινάλε, η πλάστιγγα έγειρε προς τη μεριά των Μπουλς και επειδή η ομάδα του Σικάγο είχε 12 μπλοκ έναντι μόλις 3 των Μπακς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινήθηκε σε χαμηλές ταχύτητες, στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 4/10 δίποντα και 8 πόντους. Όμως, στην επανάληψη ανέβασε στροφές, κυριάρχησε, αλλά, έκανε επιθετικό φάουλ σε κρίσιμο, χρονικά, σημείο, με το σκορ στο 109-109. Αρνητικό ρεκόρ τα 8 λάθη. Σε 34 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 36 πόντους (15/25 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/9 βολές), 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 λάθη.

Από τους υπόλοιπους παίκτες των Μπακς, ο Μπρουκ Λόπεζ έβαλε 20 πόντους, μαζεύοντας και 8 ριμπάουντ, αλλά δεν συνέχισε όσο δυναμικά ξεκίνησε στο παιχνίδι. Ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 11 ασίστ, αλλά έδινε τις περισσότερες δυνάμεις του στην άμυνα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-32, 62-61, 83-90, 113-118

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Άλεν 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 36 (15/25 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 λάθη, 5 φάουλ σε 34 λεπτά), Λόπεζ 20 (5/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάρτερ 2, Χόλιντεϊ 14 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μάθιους 6 (2), Χιλ 10 (2), Νουόρα, Κόνατον 3 (1/5 τρίποντα)

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 36 (12/21 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίλιαμς 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Βούτσεβιτς 18 (4/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΛαΒίν 18 (3/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντοσούνμου 9 (1), Γκριν 11 (2), Γουάιτ 14 (4/7 τρίποντα), Καρούζο, Ντράμοντ 2 (8 ριμπάουντ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!