Ο Λαρέν στη θέση του Χόιλετ. Έξω και ο Χάτσινσον, μέσα ο Κονέ

Ο Εουστάκιο γέμισε για τον Ντέιβιντ που έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο

46'

Μενιέ και Ονάνα αντί των Καρασκό και Τίλεμανς

46'

Σέντρα στην ππανάληψη

Μαγική εικόνα το 1-0 του Βελγίου. Ο Καναδάς είχε χαμένο πέναλτι και ένα τσουβάλι ευκαιρίες

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

45+2'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Ο Λαριέα σέντραρε από δεξιά και ο Μπιουκάναν αστόχησε από κοντά με προβολή

44'

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: 1-0 το Βέλγιο από το πουθενά! Ο Αλντερβάιρελντ έβγαλε μαγική μπαλιά πίσω από το κέντρο, ο Μπατσουαγί είχε κάνει κίνηση ανάμεσα στα στόπερ και από το πέναλτι έπιασε το σουτ στο σκάσιμο κι έγραψε το 1-0

ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΞΑΝΑ

39'

Πέναλτι μοιάζει να είναι χαμηλά. Θα δούμε στο VAR

38'

Για πέναλτι φωνάζουν ξανά οι Καναδοί

31'

Ο Ντέιβις έκανε το σουτ από το πέναλτι και κόπηκε ενώ είχε συμπαίκτη αμαρκάριστο στα δεξιά!

30'

ΝΕΑ ΜΕΓΑΛΗ ΦΑΣΗ: Ο Τζόνστον έκανε το σουτ από δεξιά και ο Κουρτουά έσωσε εντυπωσιακά

23'

Ο Αζάρ από αριστερά έκοψε στον Τίλεμανς, εκείνος άνοιξε δεξιά στον Μπατσουαγί που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Μίλερ έβαλε σωτήρια προβολή

16'

Νέο σουτ του Χόιλετ από το πέναλτι, λίγο έξω η μπάλα. Μόνο Καναδάς στο ματς

Τίποτα...

14'

ΝΕΑ μεγάλη φάση αλλά έχει δοθεί οφσάιντ και πιθανό πέναλτι. Αν το δουν στο VAR είναι πέναλτι

13'

Πλασέ του Λαριέα μέσα από την περιοχή, άουτ η μπάλα

11'

ΤΟ ΕΠΙΑΣΕΕΕΕΕΕΕΕ Ο ΚΟΥΡΤΟΥΑ. Λέει όχι στον Ντέιβις και σώζει τον Καναδά

9'

ΠΕΝΑΛΤΙ!! Κίτρινη στον Καρασκό

Έχει βρει στο χέρι του Καρασκό η μπάλα ξεκάθαρα

ΠΑΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙ ο ρέφερι

8'

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ: Από το κόρνερ ο Μπουκάναν κατέβασε στο πέναλτι κι έκανε το γύρισμα, η μπάλα κόντραρε αλλά ο Κουρτουά την μπλόκαρε. ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση για χέρι

7'

O Ντεντόνκερ πρόλαβε τον Ντέιβιντ σωτήρια

2'

Ο Εουστάκιο σούταρε από το πέναλτι με την μπάλα να σταματά στα σώματα

1'

Ο Μπατσουαγί έπιασε το μακρινό σουτ αλλά ο Μπόριαν μπλόκαρε εύκολα

1'

ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΟ ΜΑΤΣ

Οι αναπληρωματικοί του Καναδά: Στ.Κλερ, Παντέμης Αντεκούγκμπε, Πιτ, Φρέιζερ, Καβαλίνι, Ούκγμπο, Λαρέν, Κονέ, Καγέ, Οσόριο, Μιγιάρ, Γόδερσπουν, Κορνέλιους, Βάτερμαν

ΚΑΝΑΔΑΣ (Τζον Χέρντμαν): Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτίρια, Χόιλετ, Μίλερ, Εουστάκιο, Χάτσινσον, Ντέιβις, Ντέιβιντ, Μπουκάνα, Λαριέα.

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Φερτόνχεν, Ντεντόνκερ, Βίτσελ, Καρασκό, Καστάιν, Ντε Μπρόινε, Τίλεμανς, Αζάρ, Μπατσουαγί

Διαιτητής: Τζάνι Σικάζουε (ΖΑΜ). Βοηθοί: Ζέρσον ντος Σάντος (ΑΓΚ), Αρσένιο Μαρινγκούλε (ΜΟΖ). 4ος: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)

Ο Καναδάς επιστρέφει σε Μουντιάλ μετά από 36 χρόνια. Στο Μεξικό έχασε τους τρεις αγώνες χωρίς να σκοράρει, 0-5 τα γκολ.

Το Βέλγιο δεν ηττήθηκε σε κανέναν από τους 12 τελευταίους αγώνες σε όμιλο και μετρά 7 σερί νίκες. Μόνο η Βραζιλία έχει πανηγυρίσει 8 διαδοχικές στην ιστορία της διοργάνωσης, πάντα σε φάση ομίλων (από το 1986 ως το 1994 και από το 2002 ως το 2010).

Άλλη μία φορά έχουν αναμετρηθεί οι δύο ομάδες, σε φιλικό στην Οτάβα, τον Ιούνιο του 1989, με το Βέλγιο τότε να επικρατεί με 2-0.

Στο Ahmad Bin Ali Stadium της Αλ Ραγιάν η αναμέτρηση

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς του Βελγίου με τον Καναδά για την 1η αγωνιστική του 6ου ομίλου

ΣυνθέσειςΔιαιτητές
ΒΕΛΓΙΟ
Αναπ: Οι αναπληρωματικοί του Βελγίου: Μινιολέ, Κάστελς, Τεατέ, Λουκάκου, Φαές, Μέρτενς, Μενιέ, Τ.Αχάρ, Τροσάρ, Ονάνα, Φανάκεν, Ντε Κετελάρ, Οπεντά, Ντοκού, Ντεμπάστ
ΚΑΝΑΔΑΣ
Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Χόιλετ, Μίλερ, Εουστάκιο, Χάτσινσον, Ντέιβις, Ντέιβιντ, Μπιουκάναν, Λαρέια.
Αναπ: Στ.Κλερ, Παντέμης Αντεκούγκμπε, Πιτ, Φρέιζερ, Καβαλίνι, Ούκγμπο, Λαρέν, Κονέ, Καγέ, Οσόριο, Μιγιάρ, Γόδερσπουν, Κορνέλιους, Βάτερμαν
Διαιτητικό team:
Διαιτητής: Τζάνι Σικάζουε (ΖΑΜ). Βοηθοί: Ζέρσον ντος Σάντος (ΑΓΚ), Αρσένιο Μαρινγκούλε (ΜΟΖ). 4η: Γιοσίμι Γιαμασίτα (ΙΑΠ)