«Ραψωδία» ποδόσφαιρου από τα πιτσιρίκια του Λουίς Ενρίκε! (VIDEO)

Η Ισπανία έπαιξε πανέμορφο ποδόσφαιρο, διέλυσε την Κόστα Ρίκα με 7-0 κι έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο Μουντιάλ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ 2022-5ος ΟΜΙΛΟΣ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΙΣΠΑΝΙΑ- ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ: 7-0

Γήπεδο: Al Thumama Stadium

Σε σάκο του μποξ μετέτρεψε η Ισπανία την Κόστα Ρίκα. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ήταν εντυπωσιακή κατά διαστήματα, έκρυβε την μπάλα και διέσυρεμε 7-0 τους Κοσταρικανούς, που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο. Σημαντική η νίκη και το ευρύ σκορ για την Ισπανία που την Κυριακή κοντράρεται με τους Γερμανούς.

Ιστορία έγραψε ο Γκάβι αλλά και η ίδια η Ισπανία που δημιούργησε νέο ρεκόρ εύστοχων πασών (1.056) στο Μουντιάλ και πέτυχε την ευρύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Πέδρι από αριστερά είδε απέναντι τον Όλμο, του έβγαλε όμορφα αλλά ο άσος της Λειψίας πλάσαρε άστοχα κι ενώ είχε βρεθεί στην πλάτη του αντιπάλου του και στο 9’ οι Ισπανοί άλλαξαν όμορφα, ο Πέδρι έστρωσε στον Ασένσιο κι εκείνος πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε για εκατοστά.

Και τελικά στο 11ο λεπτό ο Άλμπα από αριστερά βρήκε τον Όλμο, εκείνος έδωσε στον Γκάβι που σήκωσε ξανά για τον άσο της Λειψίας κι εκείνο κατέβασε στο πέναλτι, γύρισε όμορφα και πλάσαρε τον Νάβας για το 1-0.

Οι Ισπανοί δεν άφησαν την Κόστα Ρίκα να ανασάνει σε κανένα σημείο και στο 21ο λεπτό ο Άλμπα σέντραρε από αριστερά και ο Ασένσιο πλάσαρε από το πέναλτι για το 2-0.

Μάλιστα στο 30’ ο Άλμπα κέρδισε πέναλτι από τον Ντουάρτε και ο Φεράν Τόρες έγραψε το 3-0 από την άσπρη βούλα και στο 45+5’ ο Ασένσιο μπήκε διαγώνια στην περιοχή αλλά εκτός ισορροπίας έκανε κακό σουτ.

Στο 48’ η Ισπανία βγήκε στην κόντρα, ο Αθπιλικουέτα από δεξιά έστρωσε στον Ασένσιο που πλάσαρε άστοχα έξω από την περιοχή, ενώ στο 54’ ο Φεράν Τόρες κέρδισε τις κόντρες στην περιοχή και από πλάγια θέση γύρισε και πλάσαρε για το 4-0, με τον Νάβας να είναι εκτός θέσης.

Στο 74ο λεπτό ο Νάβας αρχικά πρόλαβε τον Μοράτα, η φάση συνεχίστηκε και ο Γκάβι με φοβερό σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής έγραψε το 5-0 ενώ στο 90’ ο Νίκο Ουίλιαμς σέντραρε από δεξιά, ο Νάβας έδιωξε πάνω στον Σολέρ που πλάσαρε από το πέναλτι για το 6-0. Στο 90+2' ο Μοράτα άλλαξε με τον Όλμο και από το πέναλτι πλάσαρε για το 7-0 και στο 90+6' το συρτό σουτ του Σολέρ έφυγε μόλις έξω.

Ο πρωταγωνιστής

Γκάβι

Ο πιτσιρικάς της Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακός. O 18χρονος έγινε ο νεότερος Ισπανός στην ιστορία των Μουντιάλ, έβγαλε την ασίστ στο γκολ του Όλμο κι έκανε και το γύρισμα στον Φεράν στο 4-0. Έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 74’, πετυχαίνοντας ένα φοβερό γκολ κι έγινε ο 3ος νεότερος σκόρερ στην ιστορία του θεσμού

Ο «αφανής» ήρωας

Πέδρι

Αυτό το παιδί στα 20 του χρόνια (έχει μεθαύριο γενέθλια) μοιάζει σαν ένας πολύπειρος χαφ. Το ταλέντο ξεχειλίζει από πάνω του και όσο κι αν μοιάζει με ιεροσυλία, θυμίζει κάτι από Αντρές Ινιέστα. Ο Πέδρι αγωνίστηκε σε έναν ελεύθερο ρόλο πίσω από την τριάδα κι έκανε τα πάντα σωστά ως το 57’ όταν βγήκε από το ματς. Στο 2ο μόλις λεπτό έβγαλε μια μαγική διαγώνια σέντρα στον Όλμο όπως έκανε και στο 45+5’ στον Ασένσιο.

Η απογοήτευση

H Κόστα Ρίκα

Όχι ότι περιμέναμε να επαναλάβει μια πορεία ανάλογη εκείνης του 2014 αλλά αυτό το σύνολο του Σουάρες δεν είναι για τελική φάση Μουντιάλ! Κατέβηκε με μοναδικό στόχο να προσπαθήσει να αναχαιτίσει την Ισπανία, δεν τα κατάφερε ούτε στο ελάχιστο και από εκεί και πέρα έδειξε πως μπροστά δεν έχει το παραμικρό ταλέντο για να απειλήσει. Κομπάρσος σε όλο το ματς.

Οι ενδεκάδες

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Άλμπα (64’ Μπαλντέ), Λαπόρτ, Μπούσκετς (64’ Κόκε), Ρόδρι, Γκάβι, Πέδρι (57’ Σολέρ), Ασένσιο (69’ Νίκο Ουίλιαμς), Φεράν Τόρες (57’ Μοράτα), Όλμο

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Λουίς Σουάρες): Νάβας, Φούλερ, Ντουάρτε, Οβιέδο (82' Ματαρίτα), Κάλβο, Μαρτίνεθ (46’ Γουάστον), Μπόρχες (72’ Αγιλέρα), Μπένετ (61’ Θαμόρα), Κάμπελ, Τεχέδα, Κοντρέρας (61’ Ρουίθ)

ΤO LIVE TΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής: Μοχάμεντ Αμπντουλά (ΗΑΕ). Βοηθοί: Μοχάμεντ Αλ Χαμαντί (ΗΑΕ), Χασάν Αλ Μαχρί (ΗΑΕ). 4ος: Νινγκ Μα (ΚΙΝ)

Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Ακολουθήστε το aek365 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!