1 ΣΧΟΛΙΑ

Άλμα πρόκρισης για ΑΕΚ Λάρνακας και Ομόνοια

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η ΑΕΚ επί της Ντνίπρο και μάλιστα εκτός έδρας, ενώ και η Ομόνοια πέρασε με 2-0 από την έδρα της Γάνδης. EΔΩ όλα τα αποψινά ματς του Europa League

EUROPA LEAGUE-PLAY OFFS

Γάνδη-Ομόνοια: 0-2

(Χαραλάμπους 19’, Μπάρκερ 76’)

Η Ομόνοια είναι με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ για δεύτερη φορά στην ιστορία της και τρίτη συνολικά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Οι πράσινοι μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση επικράτησε στην «Γκελάμκο Αρένα» της Γάνδης με 2-0. Το πλάνο του Νιλ Λένον δούλεψε άψογα και οι παίκτες του κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις πρόκρισης. Το 1-0 έκανε στο 19’ ο Χαραλάμπους, με τον Κύπριο διεθνή να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει, η μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίκτυα του Φοέρ.
Στην επανάληψη οι Βέλγοι όπως ήταν αναμενόμενο πίεσαν, έψαξαν την ισοφάριση αλλά ο Φαμπιάνο για άλλη μια φορά ήταν ανίκητος! Στο 55’ η Γάνδη είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κάιπερς.
Ότι δεν έκαναν οι γηπεδούχοι, το έκαναν οι φιλοξενούμενοι, δηλαδή να βρουν δίκτυα. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μπάρκερ με έναν «κεραυνό» εντός περιοχής στο 76’ και η Ομόνοια έφυγε μ’ ένα τεράστια διπλό από την «Γκελάμκο Αρένα» και πλέον, η πρόκριση της ερχόμενης Πέμπτης, εξαρτάται καθαρά από τα πόδια της.

Ντνίπρο-ΑΕΚ: 1-2

(Σβότοκ 90’-Άλτμαν 16’, Μιλίτσεβιτς 29’)

Η ΑΕΚ νίκησε με 2-1 την Ντνίπρο στη Σλοβακία στο πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «κιτρινοπράσινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους της διοργάνωσης. Την ερχόμενη Πέμπτη (25/8) στην Αρένα, το συγκρότημα του Χοσέ Λουίς Όλτρα θα έχει την ευκαιρία να σφραγίσει την πρόκριση με την υποστήριξη του κόσμου.
Τα γκολ των νικητών επιτεύχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Αρχικά, στο 16’  ο Άλτμαν σκόραρε με πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από ωραία ενέργεια του Εγγλέζου. Στο 29’  ο Μιλίτσεβιτς σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκιούρτσο. Η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες για να σημειώσει και τρίτο γκολ, όμως δεν τα κατάφερε.
Για την Ντνίπρο, σκόραρε ο Σβότοκ με κεφαλιά στο 89’. Οι Ουκρανοί ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σαράπι στο 90’+4 με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ελσίνκι-Σίλκεμποργκ: 1-0

(Μπράουν 80’)

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Ελσίνκι που κέρδισε εντός έδρα της Σίλκεμποργκ με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν με δέκα  παίκτες από το 69ο λεπτό λόγω αποβολής του Κάλισιρ και στο 80’ ο Μπράουν πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς.

Φερεντσβάρος-Σάμροκ Ρόβερς: 4-0

(Αουζκί 13’, Τραορέ 35’, Τσίβιτς 90+3’)

Με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του Europa League βρίσκεται από απόψε η Φερεντσβάρος, που κέρδισε με 4-0 τη Σάμροκ Ρόβερς.

Ο Αουζκί άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και ο Τραορέ έκανε το 2-0 στο 35’, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το 3-0 στο 48’. Στο 90+3’ ο Τσίβιτς έκανε το τελικό 4-0.

Ζυρίχη-Χαρτς: 2-1

(Γκερέρο 32’, Ντζεμαϊλί 34΄-Σάνκλαντ 22’ πεν.)

Προβάδισμα με ανατροπή για τη Ζυρίχη, που κέρδισε με 2-1 τη Χαρτς.

Η Χαρτς άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με το πέναλτι του Σάνκλαντ αλλά ο Γκερέρο ισοφάρισε σε 1-1 στο 32’ και στο 34’ ο Ντζεμαϊλί έκανε το 2-1.

Μάλμε-Σίβασπορ: 3-1

(Ζεϊντάν 18’, Κρίστιανσεν 37’, Μοϊσάντερ 68’-Τζέιμς 30’)

Σημαντικό πλεονέκτημα για τη Μάλμε, που επικράτησε της Σίβασπορ με 3-1.

Η Μάλμε προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με το γκολ του Ζέινταν και ο Τζέιμς ισοφάρισε στο 30’. Ωστόσο στο 37ο λεπτό ο Κρίστιανσεν έκανε το 2-1 και στο 69’ ο Μοϊσάντερ διαμόρφωσε το 3-1.

Πιούνικ-Σερίφ Τιρασπόλ: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Πιούνικ και Σερίφ Τιρασπόλ και άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό. Στον πάγκο έμεινε ο Μπότος.

Λουντογκόρετς-Ζαλγκίρις: 1-0

(Τατομίροβιτς 2’ αυτ.)

Η Λουντογκόρετς κέρδισε με 1-0 τη Ζαλγκίρις στη Βουλγαρία και όλα είναι ανοιχτά για την πρόκριση. Με αυτογκόλ του Τατομίροβιτς στο 2ο μόλις λεπτό κρίθηκε το ματς ενώ στο 90+4’ αποβλήθηκε ο Καζλάουσκας των Λιθουανών.

Αούστρια Βιέννης-Φενερμπαχτσέ: 0-2

(Κινγκ 8’, Ντουρσούν 89’)

Η Φενερμπαχτσέ κέρδισε με 2-0 τη Ραπίντ μέσα στη Βιέννη και την άλλη εβδομάδα στην Πόλη θα έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε ο Κινγκ στο 8ο μόλις  λεπτό ενώ η Αούστρια έχασε και τον Γκαλβάο με κόκκινη κάρτα στο 83’. Έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι πίεσαν κι έφτασαν στο 0-2 στο 89’ με τον Ντουρσούν.