Δύσκολα ο ΑΠΟΕΛ, πρόκριση για Σβάρνα, έλαμψαν Παυλίδης και Τζόλης

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε λευκή ισοπαλία στην έδρα της Κιζιλζάρ και μαζί και την πρόκριση καθώς είχε νικήσει στην Κύπρο με 1-0. ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς του Conference League

CONFERENCE LEAGUE-3ος ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ

Κιζιλζάρ-ΑΠΟΕΛ: 0-0 (0-1)

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα πέραν από μιας φάσης (δοκάρι) ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από την Κιζιλζάρ με το 0-0, αφού επικράτησε με 1-0 στον πρώτο αγώνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν πέτυχαν κάποιο γκολ αν και δικαιούνταν.

Πλέον κοιτάζουν την συνέχεια που όλα δείχνουν θα είναι με την Τζουργκάρντεν.

Στο 3ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με ένα σουτ τον Μπέλετς που έπεσε και μάζεψε εύκολα, ενώ στο 9ο λεπτό ο Ηλία έφυγε στην επίθεση, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας απέκρουσε. Στο 34ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ ζήτησε πέναλτι με τον Ηλία αλλά ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Γενικά το ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερο την μπάλα και έψαχνε τους χώρους. Στο 39ο λεπτό ο Μάριος Ηλία έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ είχε προϋποθέσεις με τον Ντογκαλά που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, ενώ ακολούθησε άστοχο σουτ του Σαρφό.

Στο 49’ ο Φεράρι γύρισε την μπάλα στο δεξί, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στο 54 ο Ντογκαλά είχε ένα σουτ αλλά δεν ήταν αυτό που θα ήθελε. Στο 63ο λεπτό η Κιζιλζάρ μετά από στημένη φάση είχε ένα οριζόντιο δοκάρι μετά από κεφαλιά!

Στο 90' πήγε να γίνει μπέρδεμα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Μπέλετς μάζεψε.

Τομπόλ-Ζρινίσκι: 1-1 (0-1)

(Ντέμπλε 53’-Τσουζέ 34’)

Η Ζρινίσκι πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Τόμπολ και πέρασε στα play offs καθώς είχε νικήσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι, Τον ηττημένο του ζευγαριού, Ολυμπιακός-Σλόβαν, περιμένουν οι Βόσνιοι.

Η Ζρινίσκι άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με τον Τσουζέ ενώ στο 53’ ο Ντέμπλε έκανε το 1-1. Στο 80’ αποβλήθηκε ο Μόκιν της Τόμπολ.

Ρακόβ-Σπαρτάκ Τρνάβα: 1-0 (2-0)

(Κοτσέρχιν 68’)

Πρόκριση για τη Ράκοβ στην επόμενη φάση, με τους Πολωνούς να νικούν τη Σπαρτάκ Τρνάβα με 1-0 κι ενώ είχαν επικρατήσει και στο πρώτο ματς με 2-0. Βασικός ο Στράτος Σβάρνας και ο Παπανικολάου για τη Ρακόβ, όπως  και ο Σαββίδης για τη Σπαρτάκ. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κοτσέρχιν στο 68ο λεπτό.

Πετροκούμπ-Φέχερβαρ: 1-2 (0-5)

(Σάντου 34’ πεν.-Ζιβζιβάντζε 31’, 39’)

Η Φέχερβαρ είχε νικήσει την Πέτροκουμπ με 5-0 στο πρώτο ματς, νίκησε κι απόψε με 2-1 και πήρε εύκολα την πρόκριση.

Ο Ζιβζιβάντζε άνοιξε το σκορ για τους Ούγγρους στο 31’ και στο 34’ ο Σάντου ισοφάρισε με πέναλτι αλλά ο Ζιβζιβάντζε σκόραρε ξανά στο 39’ για το 1-2.

Τβέντε-Τσουκαρίτσκι: 4-1 (3-1)

(Πρέπερ 16’, Φλαπ 33’, Τζόλης 84’, 90+2’-Άντζιτς 7’)

Άνετη πρόκριση για την Τβέντε που κέρδισε με 4-1 την Τσουκαρίτσκι ενώ είχε νικήσει με 3-1 και στο πρώτο παιχνίδι. Δύο γκολ ο Τζόλης!

Η Τσουκαρίτσκι άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Άντζιτς αλλά στο 16’ ο Πρέπερ έκανε το 1-1 και μάλιστα στο 33’ ο Φλαπ έγραψε το 2-1. Ο Χρήστος Τζόλης έγραψε το 3-1 στο 84ο λεπτό κι έκανε και το τελικό 4-1 στις καθυστερήσεις.

Κλουζ-Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ: 1-0 (0-0)

(Μπετανκόρ 37’)

Δύσκολη πρόκριση για την Κλουζ, που νίκησε με 1-0 τη Σαχτιόρ κι ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο χωρίς σκορ.

Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Μπετανκόρ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τζουργκάρντενς-Σέπσι: 3-1 (3-1)

(Φιντέλ 11’, Ασορό 23’, 71’-Ματέι 8’)

Πρόκριση με δύο νίκες (και οι δύο με 3-1) για την Τζουργκάρντενς κόντρα στη Σέπσι.

Η Σέπσι άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Ματέι αλλά ο Φιντέλ έκανε το 1-1 στο 11’ αι  στο 23’ ο Ασορό έγραψε το 2-1. Ο ίδιος έκανε και το 3-1 στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κόνιασπορ-Βαντούζ: 2-4 (1-1)

(Γκιλιέρμε 18’ πεν., Χαντζιαχμέτοβιτς 90+5’-Γκάσερ 28’, 88’, Σάτερ 31’, Τσίτσεκ 67’)

Πάρτι πρόκρισης έστησε η Βαντούζ στην έδρα της Κόνιασπορ την οποία διέλυσε με 4-2 (1-1 το πρώτο ματς).
Η Κόνιασπορ προηγήθηκε στο 18ο λεπτό με το πέναλτι του Γκιλιέρμε αλλά στο 28’ ο Γκάσερ έκανε το 1-1. Ο Σάτερ μάλιστα έκανε το 1-2 στο 31’ και στο 67’ ο Τσίτσεκ διαμόρφωσε το 1-3. Ο Γκάσερ σκόραρε ξανά στο 88’ για το 1-4 και ο Χαντζιαχμέτοβιτς απλά μείωσε σε 2-4 στο 90+5’.

Χάποελ Μπερ Σεβά-Λουγκάνο: 3-1 (2-0)

(Βίτορ 51’, Χαϊντάρι 61’ αυτ., Χατουέλ 85’-Ντουμπιά 73’ πεν.)

Πανεύκολα στον επόμενο γύρο η Μπερ Σεβά που νίκησε τη Λουγκάνο με 3-1 κι ενώ είχε επικρατήσει με 2-0 και στο πρώτο ματς.

Η Λουγκάνο έχασε πέναλτι στο 42ο λεπτό με τον Σαμπατίνι και στο 51’ ο Βίτορ άνοιξε το σκορ για την Μπερ Σεβά. Στο 61’ ήρθε το 2-0 με αυτογκόλ του Χαϊντάρι και στο 73’ ο Ντουμπιά μείωσε με πέναλτι. Ωστόσο στο 85ο λεπτό ο Χατουέλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στεάουα-Ντουνάισκα: 1-0 (1-0)

(Κορντέα 29’)

Η Στεάουα κέρδισε την Ντουνάισκα με 10-0 όπως και στο πρώτο ματς και πέρασε στην επόμενη φάση, Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Κορντέα στο 29ο λεπτό.

Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα-Ζόρια Λουχάνσκ: 3-0 (0-1)

(Ραούλ Σίλβα 5’, Μπαϊράμ 52’, Κρέτσου 56’)

Η Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα διέλυσε με 3-0 τη Ζόρια, ανέτρεψε το 1-0 του πρώτου αγώνα και καθάρισε την πρόκριση.

Ο Σίλβα άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό ενώ στο 52’ ο Μπαϊράμ έκανε το 2-0 και στο 56’ ο Κρέτσου έγραψε το 3-0.

Αντβέρπ-Λίλεστρομ: 2-0  (3-1)

(Φράι 11’, Φερστράτε 69’)

Η Αντβέρπ κέρδισε με 2-0 τη Λίλεστρομ και προκρίθηκε με συνολικό σκορ, 5-1.

Η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ με τον Φράι στο 11ο λεπτό και στο 69’ ο Φερστράτε έγραψε το 2-0.

Μπασακσεχίρ-Μπρεϊντάμπλικ:  3-0 (3-1)

(Οκάκα 44’, Τούμπα 74’, Άλεκσιτς 84’)

Πλάκα έκανε η Μπασακσεχίρ στην Μπρεϊντάμπλικ, καθώς την κέρδισε μερ 3-0 (3-1 το πρώτο ματς) και πήρε πανεύκολη πρόκριση.

Ο Οκάκα άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους στο 44ο λεπτό και ο Τούμπα έκανε το 2-0 στο 74’. Το τελικό 3-0  διαμόρφωσε ο Άλεκσιτς στο 84ο λεπτό.

Άντερλεχτ-Πάιντε: 3-0 (2-0)

(Φάμπιο Σίλβα 63’, Μουρίγιο 72’, 75’)

Η Άντερλεχτ επικράτησε της Πάιντε με 3-0 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 5-0.

Ο Φάμπιο Σίλβα έβαλε μπροστά στο σκορ την Άντερλεχτ στο 63’ ενώ ο Μουρίγιο με δύο ακόμη γκολ στο 72’ και στο 75’, έκανε το 3-0.

Σλίγκο Ρόβερς-Βίκινγκ: 1-0 (1-5)

(Φιτσγκέραλντ 44’)

Η Σλίγκο κέρδισε με 1-0 τη Βίκινγκ αλλά στο πρώτο ματς είχε χάσει με 5-1 κι αποκλείστηκε. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Φιτσγκέραλντ στο 44’ ενώ η Σλίγκο έχασε και πέναλτι στο 74’ με τον Λίβακ.

Χιμπέρνιανς-Ρίγα: 1-3 (1-1)

(Γκρεχ 71’ πεν.-Μαρές 45’ πεν., Ίλιτς 78’, 87’)

Πρόκριση μέσα στην έδρα της Χιμπέρνιανς για τη Ρίγα, που κέρδισε με 3-1 (1-1 το πρώτο ματς).

Η Ρίγα άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό με το πέναλτι του Μαρές ενώ ο Γκρεχ απέντησε με πέναλτι κι εκείνος στο 71’. Στο 78’ ο Ίλιτς έγραψε το 1-2 και ο ίδιος έκανε το 1-3 στο 87’.

Βασιλεία-Μπρόντμπι: 2-1 [3-1 πεν.] (0-1)

(Φράι 40’ πεν., Ζέκιρι 45+5’-Κβιστγκάρντεν 45+1’)

Πρόκριση στα πέναλτι για τη Βασιλεία, που κέρδισε με 3-1 την Μπρόντμπι, αφού πρώτα είχε ισοφαρίσει το 1-0 του πρώτου αγώνα (2-1).

Η Βασιλεία άνοιξε το σκορ στο 40’ με το πέναλτι του Φράι και ο Κβιστγκάρντεν ισοφάρισε στο 45+1’ αλλά στο 45+5’ ο Ζέκιρι έγραψε το 2-1. Το ματε δεν είχε γκολ στην επανάληψη κι έτσι οδηγήθηκε στην παράταση

Σεντ Πάτρικς-ΤΣΣΚΑ Σόφιας: 0-2 (1-0)

(Μαουρίτσιο 12’, Τουρίτσοφ 81’ πεν.)

Ανατροπή μέσα στο Δουβλίνο για την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, που εόχε χ΄σει με 1-0  στο πρώοτ ματς αλλά κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Σεντ Πάτρικς.

Ο Μαουρίτσιο άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό ενώ ο Τουρίτσοφ έκανε το 0-2 με πέναλτι στο 81’.

Σκεντίγια-ΑΪΚ:  1-1 [2-3 πεν.] (1-1)

(Χασάνο 22’ πεν.-Αγιάρι 56’)

Σκεντίγια και ΑΪΚ ήρθαν ισόπαλες 1-1 όπως και στο πρώτο ματς και οι Σουηδοί πήραν την πρόκριση στα πέναλτι όπου επικράτησαν με 3-2.

Η Σκεντίγια άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με το πέναλτι του Χασάνι και  ο Αγιάρι έγραψε το 1-1 στο 56’. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση (1-1 και το πρώτο ματς)

Κλάκσβικ-Μπαλκάνι: 2-1 [3-4 πεν.](2-3)

(Μίκελσεν 56’, Ντα Σίλβα 89’-Κρασνίκι 83’)

Πρόκριση στα πέναλτι για την Μπαλκάνι που κέρδισε με 4-3 την Κλάκβσικ κι ενώ είχε χάσει με 2-1 στην κανονική διάρκεια (είχε κερδίσει με 3-2 στο πρώτο ματς).

Η Κλάκσβικ άνοιξε το σκορ με τον Μίκελσεν στο 56ο λεπτό ενώ ο Κρασνίκι ισοφάρισε στο 83’ και στο 89’ ο Ντα Σίλβα έκανε το 2-1. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση

Λέφσκι-Χάμρουν Σπάρτανς: 1-2 [1-4 πεν.] (1-0)

(Tσουνάμι 90+1’-Γκιγιομέ 77’, Καμεντζούλι 90+2')

Ιστορικές στιγμές για τη Χάμρουν Σπάρτανς από τη Μάλτα, η οποία κέρδισε με 2-1 μέσα στην έδρα της Λέφσκι, έστειλε το ματς στα πέναλτι κι εκεί πήρε την πρόκριση με 4-1.

Η Χάμρουν άνοιξε το σκορ με τον Γκιγιομέ στο 77ο λεπτό ενώ ο Τσουνάμι έκανε το 1-1 στο 90+1’. Κι όμως με τη σέντρα ο Καμεντζούλι έκανε το 1-2 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Αλκμαάρ-Νταντί Γιουνάιτεντ: 7-0 (0-1)

(Παυλίδης 21’, 36’, Ράιντερς 31’, 41’, Εβιέν 44’, Ντε Βιτ 46’, Λάντο 74’)

Απίθανο πάρτι πρόκρισης της Αλκμαάρ, που διέλυσε με 7-0 την Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία είχε νικήσει με 1-0 στη Σκωτία.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό ενώ στο 31’ ο Ράιντερς έκανε το 2-0 και ο Παυλίδης σκόραρε και πάλι στο 36’ για το 3-0. ο Ράιντερς έκανε το 4-0 στο 41’ ενώ ο Εβιέν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 και ο Ντε Βιτ έκανε το 6-0 στο 46’. Στο 74ο λεπτό ο Λάντο έκανε το 7-0.

Γιανγκ Μπόις-Κουόπιο: 3-0 (2-0)

(Ενσάμ 3’, 57,  Σιέρο 35’)

Η Γιανγκ Μπόις κέρδισε με 3-0 την Κουόπιο, την οποία είχε νικήσει με 2-0 και στο πρώτο ματς και τσέκαρε την πρόκριση.

Η Γιανγκ Μπόις άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ενσάμ ενώ στο 35’ ο Σιέρο έκανε το 2-0. Ο Ενσάμ έκανε και  το 3-0 στο 57ο λεπτό.

Ζιλ Βισέντε -Ρίγα: 4-0 (1-1)

(Ενγκοντά 16’ αυτ., Κέβιν 22’, Ναβάρο 45+1’, 76’ πεν.)

Εύκολα στην επόμενη φάση η Ζιλ Βισέντε, που διέλυσε με 4-0 τη Ρίγα (1-1 το πρώτο ματς).

Η  ΖΙλ Βισέντε προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ενγκοντά στο 16ο λεπτό ενώ ο Κέβιν έκανε το 2-0  στο 22’ και ο Ναβάρο το 3-0 στο 45+1’. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ναβάρο με πέναλτι στο 76’.

Κισβάρντα-Μόλντε: 2-1 (0-3)

(Ασάνι 14’, 29’-Μάνσβερκ 69’)

Η Μόλντε έχασε με 2-1 στην έδρα της Κισβάρντα αλλά είχε νικήσει στο πρώτο ματς με 3-0 και προκρίθηκε.

Ο Ασάνι άνοιξε το σκορ στο 14’ κι έκανε το 2-0στο 29’ ενώ ο Μάνσβερκ μείωσε σε 2-1 στο 69’.

Λεχ Πόζναν-Βίκινγκουρ: 4-1 παρ. (0-1)

(Ισάκ 32’, Βέλντε 44’, Μαρτσβίνσκι 96’, Αφόνσο Σόουζα 119’-Ντζούριτς 90+5’)

Το γύρισε στην παράταση η Λεχ Πόζναν, η οποία κέρδισε με 4-1 τη Βίκινγκουρ κι ενώ είχε χάσει με 1-0 στο πρώτο ματς.

Η Λεχ Πόνζαν άνοιξε το σκορ με τον Ισάκ στο 32’, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου ματς ενώ στο 44’ ο Βέλντε έκανε το 2-0. Ωστόσο ο Ντζούριτς μείωσε σε 2-1 στο 90+5’ κι έστειλε το ματς στην παράταση όπου στο 96’ ο Μαρτσβίνσκι έγραψε το 3-1. Στο 110’ αποβλήθηκε και ο Μάγκνουσον της Βίκινγκουρ ενώ στο 118’ ο Αφόνσο Σόουζα έχασε πέναλτι αλλά στο επόμενο λεπτό έγραψε το 4-1.

Ραπίντ Βιέννης-Νέφτσι Μπακού: 2-0 παρ. (1-2)

(Γκριλ 67’, Ντράουφ 112’)

Η Ραπίντ κέρδισε με 2-0 τη Νέφτσι Μπακού και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση (είχε χάσει με 2-1 στο πρώτο ματς).

Η Ραπίντ άνοιξε το σκορ με τον Γκριλ στο 67ο λεπτό και με αυτό το γκολ έστειλε το ματς στην παράταση (είχε χάσει με 2-1 στο Μπακού). Εκεί η Ραπίντ πίεσε κι άλλο και στο 112’ ο Ντράουφ έκανε το 2-0.