Αφεντικό του Βερολίνου η Ουνιόν (VIDEOS)

Στο ντέρμπι της πόλης, η Ουνιόν επικράτησε 3-1 της Χέρτα, στην πρεμιέρα της Bundesliga- Άνετη «τεσσάρα», εκτός έδρας, για Φράιμπουργκ

BUNDESLIGA- 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ-ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: AN DER ALTEN FORSTEREI

Ντέρμπι Βερολίνου περιελάμβανε η πρεμιέρα της εφετινής Bundesliga, με την Ουνιόν να επικρατεί, εύκολα, 3-1 της Χέρτα.

Στο 32ο λεπτό, ο Μπέκερ έβγαλε σέντρα, από τα αριστερά, και το νέο μεταγραφικό απόκτημα της Ουνιόν, ο Αμερικανός Σίμπατσο, πετάχτηκε και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Στην επανάληψη και σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, η Ουνιόν "καθάρισε" το ντέρμπι. Στο 50', οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο Μπέκερ, που έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ, πλάσαρε για το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ του Τρίμελ, ο Κνόχε με κεφαλιά έκανε το 3-0, γκολ που μέτρησε μετά από χρήση VAR. Στο 85ο λεπτό, ο Γιόβετιτς βρήκε τον Λουκεμπάκιο και εκείνος πλάσαρε, με τη Χέρτα να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Ρόνοου, Γιάκελ, Κνόχε, Ριέρσον (64' Γκίσελμαν), Τρίμελ, Κεντίρα, Χάμπερερ (70' Σάφερ), Λέιτε, Χαραγκούτσι (78' Πάντοβιτς), Μπέκερ (71' Λέβελινγκ), Σίμπατσο (78' Μπέρενς)

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Κρίστενσεν, Κένι, Ουρέμοβιτς, Κεμπφ, Πλάτενχαρντ, Μπόατενγκ (56' Ετζούκε), Σούνιτς (80' Νταριντά), Σερντάρ, Λουκεμπάκιο, Ζέλκε (56' Κανγκά), Μαολιντά (56' Γιόβετιτς)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ 0-4

ΓΗΠΕΔΟ: WWK ARENA

Με εντυπωσιακό πέρασμα από το Μόναχο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της, στην εφετινή Bundesliga, η Φράιμπουργκ, συντρίβοντας, εκτός έδρας, 4-0 την Άουγκσμπουργκ.

Το ξέσπασμα, για την ομάδα του Γκόρντον Στράιχ, ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο. Μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε βάλει δυο γκολ και της ακυρώθηκε ακόμα ένα, με χρήση VAR. Στα 15 δευτερόλεπτα, από την έναρξη της επανάληψης, ο Γκρέγκοριτς, με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Σιλντίγια, άνοιξε το σκορ. Στο 48', ο Γκρίφο, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκανε το 0-2, ενώ το γκολ που έβαλε ο Σάλαϊ, στο 55', ακυρώθηκε για οφσάιντ, με χρήση του βίντεο. Εκτός από γκολ, ο Γκρέγκοριτς είχε και ασίστ, αφού από δική του πάσα, στο 61ο λεπτό, ο Γκίντερ έκανε το 0-3. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε, στο 78ο λεπτό, ο Ντόαν.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Μπάουερ, Γκοουβελέου, Ουντουοκάι, Καλιτζούρι (59' Πέντερσεν), Γκρουέσο, Ρεχμπετσάι (75' Πεπί), Ιάγκο (82' Γκάμνι), Χαν (59' Γένσεν), Μάιερ, Ντεμίροβιτς (59' Νιντερλέχνερ)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Σιλντίγια (84' Σίκετ), Γκίντερ, Λίνχαρτ, Γκούντερ, Έγκεσταϊν, Χόφλερ, Ντόαν (82' Γου-Γέονγκ), Σάλαϊ (76' Κάιρε), Γκρίφο (82' Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς (76' Πέτερσεν)

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: VOLKSWAGEN ARENA

Στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, η Βέρντερ Βρέμης έφυγε με βαθμό από την έδρα της Βόλφσμπουργκ, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 2-2.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ, αλλά, η Βέρντερ έφερε τούμπα το ματς μέσα σε δυο λεπτά. Στο 11', ο Βίμερ με ωραία, κάθετη, πάσα βρήκε τον Ενμετσά και εκείνος, απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ, πλάσαρε, βάζοντας μπροστά στο σκορ τη Βόλφσμπουργκ. Με υπέροχο σουτ του Φούλκρουγκ, εκτός περιοχής, η Βέρντερ ισοφάρισε και στο 23ο λεπτό, η ομάδα της Βρέμης έφτασε στην ολική ανατροπή. Από τα αριστερά, ο Ντουκς έβγαλε σέντρα και ο Μπίτενκουρτ, ανάμεσα σε δυο αντιπάλους, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-2. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τζόσουα Γκιλαβογκί πέρασε στο ματς και στο 84ο λεπτό χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στη Βόλφσμπουργκ. Από στημένη φάση, ο Γκιλαβογκί βρέθηκε ξεμαρκάριστος, στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπακού (76' Κρούζε), Μπορνό, Λακρουά, Φαν Ντε Φεν, Σβάνμπεργκ (46' Γκιλαβογκί), Άρνολντ, Βίμερ (67' Καμίνσκι), Μπρέκαλο (56' Βιντ), Μαρμούς (67' Βάλντσμιντ), Ενμετσά

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Πίπερ, Βελίκοβιτς, Φριντλ, Γκρος, Βάισερ (76' Αγκού), Γιουνγκ (69' Μπουχάναν), Στάγκε, Λεονάρντο Μπίτενκουρτ (76' Ραπ), Ντουκς, Φούλκρουγκ (80' Μπουρκ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ 3-1

ΓΗΠΕΔΟ: BORUSSIA PARK

Με τον Πλεά να μοιράζει δυο ασίστ, η Γκλάντμπαχ ανέτρεψε το σκορ και νίκησε 3-1 τη Χόφενχαϊμ, εκμεταλλευόμενη και το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 19ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, στο 15' και στο 19' ο Πος δέχτηκε κίτρινη κάρτα και άφησε τη Χόφενχαϊμ με δέκα παίκτες. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ. Στο 25', ο Σκοφ έδωσε στον Κράμαριτς, εκείνος σούταρε, ο γκολκίπερ Ζόμερ δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας και η Γκλάντμπαχ βρέθηκε πίσω στο σκορ. Όμως, τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Μπενσεμπαϊνί, με υπέροχο ανάποδο ψαλιδάκι, ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στην επανάληψη, ανέλαβε δράση ο Πλεά. Από δική του κάθετη μπαλιά, ο Τιράμ βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ Μπάουμαν και πλάσαρε για το 2-1. Στο 78', άλλη μια ωραία πάσα του Πλεά, ο Ελβέντι κοντρόλαρε και... εκτέλεσε για το τελικό 3-1.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Σκάλι (84' Λάινερ), Ιτακούρα, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Κράμερ, Κονέ, Χόφμαν (89' Χέρμαν), Νόιχαουζ, Πλεά, Τιράμ-Ουλιέν

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Πος, Φογκτ, Κάμπακ, Καντεράμπεκ (64' Ακπογκούμα), Σαμασέκου (24' Ενσοκί), Σκοφ, Πρόμελ, Μπαουμγκάρτνερ (80' Ντάμαρ), Ρούτερ (64' Μπρουν Λάρσεν), Κράμαριτς (80' Ρούντι)

ΜΠΟΧΟΥΜ-ΜΑΪΝΤΣ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: VONOVIA RUHRSTADION

Με δύο γκολ του Ονισίβο, η Μάιντς έφυγε με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Μπόχουμ και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Bundesliga.

Αν και η Μπόχουμ ήταν η ομάδα που είχε στον έλεγχό της το ματς, η Μάιντς ήταν αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν από την λάθος πάσα του τερματοφύλακα Ρίμαν, ο Γάλλος Φουλτζινί είδε τον Ονισίβο έκανε την σέντρα και ο επιθετικός της Μάιντς με κεφαλιά έκανε το 1-0. Ένα λεπτό πριν και πάλι η Μάιντς ήταν αυτή που άγγιξε το γκολ, όμως ο Σταχ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρίμαν. Το γκολ όπως ήταν λογικό έδωσε… φτερά στην ομάδα του Σβένσον και μέσα σε ένα 7λεπτο θα μπορούσε να έχει σκοράρει ένα ακόμη τέρμα με Ονισίβο και Φερνάντες χωρίς όμως να τα καταφέρει. Εκεί όμως που όλα έδειχναν πως το 2-0 είναι πιο πιθανό να έρθει απ’ ότι το 1-1, η μπάλα έκανε τα δικά της… κόλπα και σε μία σέντρα του Στόγερ από τα 30 μέτρα, όλοι πίστεψαν πως θα βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, όμως εκείνη κατέβηκε στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Τσέντνερ.

Το ημίχρονο έφυγε στο 1-1 και η αρχή του δευτέρου έχει από μία καλή στιγμή για τις δύο ομάδες, αρχικά για την Μπόχουμ με τον Ιάπωνα Ασάνο, με ωραίο σουτ και του Άαρον για την Μάιντς με απευθέιας φάουλ. Και στις δύο περιπτώσεις η μπάλα έφυγε άουτ. Την τύχη του αγώνα όμως θα την καθόριζε ο Ονισίβο, ο οποίος με κεφαλιά και πάλι, ύστερα από κόρνερ, έστειλε στην μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν και το τέλικό αποτέλεσμα.

ΜΠΟΧΟΥΜ: Ρίμαν, Γκαμπόα Λούνα (87' Γιάνκο), Μάσοβιτς, Όρντετς, Σταφυλίδης, Λοσίγια, Στόγκερ, Τσόλερ (76' Οσέι-Τούτου), Ασάνο, Χόλτμαν (81' Φόρστερ), Χόφμαν (76' Γκάνβουλα)

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Μπελ, Χακ, Λέιτς, Κορ, Φερνάντες (90'+3' Κάτσι), Ααρόν, Λι (62' Μπαρέιρο), Σταχ, Φουλτζίνι (62' Μπουργκζόργκ), Ονισίβο (85' Μουσταφά)

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...