Απόδραση από Χόφενχαϊμ η Ντόρτμουντ (VIDEOS)

Με τρία γκολ, σε τρεις τελικές, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε 3-2 τη Χόφενχαϊμ και βρίσκεται στο -3 από τη πρωτοπόρο Μπάγερν- Πάρτι η Λεβερκούζεν με χατ τρικ Ντιαμπί, βυθίζεται η Στουτγάρδη

BUNDESLIGA- 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ-ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-3

ΓΗΠΕΔΟ: PREZERO ARENA

Μετά το σοκ μεσοβδόμαδα, με τον αποκλεισμό από τη Ζανκτ Πάουλι στο Κύπελλο, η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήθελε οπωσδήποτε το τρίποντο στην έδρα της Χόφενχαϊμ. Το κατάφερε, παίζοντας κυνικά, και επικράτησε 3-2, αποτέλεσμα που τη φέρνει σε απόσταση τριών βαθμών από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου, που αγωνίζεται την Κυριακή.

Στο 6ο λεπτό, οι παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ έκρυψαν την μπάλα και, από ασίστ του Μάλεν, ο Χάαλαντ πλάσαρε σε κενή εστία για το 0-1. Η Χόφενχαϊμ επιχείρησε να απαντήσει άμεσα και στο 11' ο Ρούτερ έπιασε τη κεφαλιά, ο γκολκίπερ Κόμπελ απέκρουσε με την μπάλα να χτυπάει και στο δοκάρι. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους καταγράφηκε στο 23ο λεπτό σε κεφαλιά του Ρίτσαρντς και την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Τελικά, η Χόφενχαϊμ επιβραβεύτηκε για την επιμονή της στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Από τα δεξιά, ο Μπεμπού έβγαλε τρίτη ασίστ, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, και ο αφύλαχτος Κράμαριτς νίκησε, με ωραίο πλασέ, τον γκολκίπερ Κόμπελ για το 1-1, φτάνοντας τα 100 γκολ με τη φανέλα της Χόφενχαϊμ.
Ωστόσο, στη δεύτερη τελική της στο ματς, η Ντόρτμουντ έφτασε σε δεύτερο γκολ. Στο 58', ο Μάλεν συνεργάστηκε με τον Χάαλαντ, ο Ολλανδός πάσαρε στον Ρόις και ο αρχηγός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Στο 66', σε φάση-αντιγραφή του πρώτου γκολ, ο Μάλεν, με τρίτη ασίστ στο παιχνίδι, βρήκε τον Ράουμ και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-3. Έντεκα λεπτά αργότερα, από εξαιρετική πάσα του Νταμπούρ, ο Ρουτέρ βρέθηκε σε θέση βολής και δεν αστόχησε, κάνοντας το 2-3 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Μάλιστα, στο 89', οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να... σοκάρουν τη Ντόρτμουντ, αλλά ο Ρούντι δεν σημάδεψε σωστά από πλεονεκτική θέση.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Χούμπνερ (62' Νορντβάιτ), Φογκτ, Ρίτσαρντς, Μπαουμγκάρτνερ (9' Ρουτέρ), Στίλερ, Γκάιγκερ (62' Ρούντι), Ράουμ (83' Μπρουν Λάρσεν), Κράμαριτς, Μπεμπού, Νταμούρ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Βολφ (56' Ζαγκαντού), Ακάνζι (83' Πόνγκρατσιτς), Χούμελς, Γκερέιρο, Νταχούντ, Μπέλινχαμ, Μπραντ (56' Αζάρ), Ρόις, Μάλεν (83' Μουκόκο), Χάαλαντ (63' Βίτσελ)

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ 5-1

ΓΗΠΕΔΟ: BAY ARENA

Το αήττητο, κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, διατήρησε η Μπάγερ Λεβερκούζεν, με εμφατικό τρόπο, αφού διέλυσε 5-1 την αντίπαλό της, με χατ τρικ του Μούσα Ντιαμπί. Πλέον, η ομάδα του Σεοανέ σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση και συνεχίζει να ονειρεύεται το σεντόνι.

Στο 6ο λεπτό, η Άουγκσμπουργκ θέλησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους με τον Πεπί να πιάνει τη κεφαλιά και να υποχρεώνει τον γκολκίπερ Χραντέτσκι σε σπουδαία επέμβαση. Η φάση αφύπνισε τους παίκτες της Λεβερκούζεν και, τρία λεπτά αργότερα, άνοιξαν το σκορ. Ο Μπάκερ μπήκε στη μεγάλη περιοχή, γύρισε την μπάλα και στο δεύτερο δοκάρι ο Μπελαραμπί, από πλάγια θέση, σημάδεψε σωστά, για το 1-0. Στο 14' και πάλι ο Χραντέτσκι φρόντισε η εστία της Λεβερκούζεν να παραμείνει ανέπαφη, αποκρούοντας δυνατό σουτ του Μάιερ. Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι φρόντισαν και διεύρυναν το προβάδισμά τους. Σικ, Αντλί και Ντιαμπί έκρυψαν την μπάλα με τον τελευταίο να τη στέλνει στα δίχτυα για το 2-0. Τέσσερα λεπτά πριν το 45λεπτο, η Λεβερκούζεν έχασε καλή ευκαιρία για τρίτο γκολ, με τον Σικ να πιάνει το σουτ και τον γκολκίπερ Γκίκεβιτς να αποκρούει.
Στο 57', ο Μπελαραμπί σημάδεψε την κλειστή γωνία, αλλά ο Γκίκεβιτς απέκρουσε και στο 63' η Άουγκσμπουργκ μείωσε. Ο Γκρέγκοριτς εκτέλεσε φάουλ, ο Χραντέτσκι δεν συγκράτησε την μπάλα και ο Μάιερ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-1. Αλλά, μέσα σε πέντε λεπτά, ο Μούσα Ντιαμπί με δυο γκολ, ολοκλήρωσε το χατ τρικ του, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Στο 65', ο Μπελαραμπί, από κοντά, έπιασε τη κεφαλιά, ο Γκίκεβιτς απέκρουσε και ο Ντιαμπί πήρε το ριμπάουντ για το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Φρίμπονγκ κράτησε την μπάλα, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ντιαμπί και ο Γάλλος ακραίος φορ σημείωσε το τέταρτο γκολ για τη Λεβερκούζεν. Εννέα λεπτά πριν το τέλος, ο Ντιαμπί είδε τον Αλάριο να του... κλέβει το καρέ, αφού ο Αργεντινός φορ παρενεβλήθη και έκανε το 5-1, για την 7η νίκη σε 8 παιχνίδια της Λεβερκούζεν, κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Η Άουγκσμπουργκ, μετράει πλέον 12 ήττες στα 17 τελευταία παιχνίδια μακριά από την έδρα της.

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Φρίμπονγκ, Τα (82' Ρέτσος), Χιντσάπι, Μπάκερ, Άντριχ, Μπελαραμπί (78' Φονσού-Μενσά), Βιρτς (82' Σερτντεμίρ), Αντλί (72' Αράνγκις), Ντιαμπί, Σικ

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκεβιτς, Γκάμνι (74' Φραμπέργκερ), Όξφορντ, Ουντουοκάι, Πέντερσεν (46' Γκούντχερ), Γκοουβελέου, Ντορς, Ρούμπεν Βάργκας (46' Ζεκίρι), Μάιερ, Γκρέγκοριτς (74' Χαν), Πεπί (57' Νιντερλέχνερ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ-ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 1-2

ΓΗΠΕΔΟ: BORUSSIA PARK

Σε κακό φεγγάρι η Γκλάντμπαχ, αφού, μετά από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, από ομάδα δεύτερης κατηγορίας, 3-0 από το Ανόβερο, συμπλήρωσε τέσσερις σερί εντός έδρας ήττες. Η φοβερή και τρομερή Ουνιόν Βερολίνου, αντίθετα, σκαρφάλωσε στη τέταρτη θέση και κάνει όνειρα για Τσάμπιονς Λιγκ, μετά και το 1-2, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μαξ Κρούζε.

Στο 17ο λεπτό, με χρήση VAR, ο ρέφερι Φέλιξ Μπριχ έδωσε πέναλτι υπέρ της Ουνιόν Βερολίνου, για χέρι μέσα στην περιοχή της Γκλάντμπαχ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κρούζε, που νίκησε τον Ζόμερ για το 0-1. Πέντε λεπτά πριν από τα 45', ο Λάινερ βρήκε τον Κονέ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, εκείνος ζύγισε το σουτ, πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, φέρνοντας το ματς στα ίσα, 1-1.
Στην επανάληψη, η Γκλάντμπαχ δεν είχε να επιδείξει κάτι ουσιαστικό, πλην της ευκαιρίας του Νετζ, στο 77', και στο 84' η Ουνιόν έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Από ωραία κάθετη του Γκίσελμαν, ο Κρούζε πλάσαρε και διαμόρφωσε το τελικό 1-2. Πλέον, η Γκλάντμπαχ βρίσκεται μόλις τέσσερις βαθμούς από τη 17η θέση που οδηγεί σε απευθείας υποβιβασμό.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Γκίντερ (87' Πλεά), Φρίντριχ, Ελβέντι, Λάινερ, Ζακάρια, Κονέ, Νετζ (87' Σκάλι), Χόφμαν (79' Χέρμαν), Νοϊχάουζ, Εμπολό

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Ρένοου, Μπαουμγκάρτλ, Κνόχε, Γιάκελ, Τρίμελ, Κεντίρα, Γκίσελμαν (88' Οτζίπκα), Μπέκερ (70' Οζτουνάλι), Πρόμελ (58' Μόουβαλντ), Φογκλζάμερ (71' Μπέρενς), Κρούζε (88' Χαραγκούτσι)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ-ΣΤΟΥΤΓΆΡΔΗ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: EUROPA PARK STADION

Μετά τη πρόκριση, μεσοβδόμαδα, στο Κύπελλο, η Φράιμπουργκ επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα, νικώντας 2-0 τη Στουτγάρδη, αποτέλεσμα που τη φέρνει στην πέμπτη θέση.

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε από τη Φράιμπουργκ, στο 32', με τον Μαξιμίλιαν Έγκεσταϊν, από το ύψος του πέναλτι, να πιάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 34' ο διαιτητής Στίλερ έδωσε πέναλτι υπέρ της Στουτγάρδης, αλλά, πήρε πίσω την απόφασή του, μετά από χρήση του VAR. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, ήρθε και το αυτογκόλ στο 37'. Ο Χόφλερ έπιασε το σουτ, η μπάλα βρήκε στον Ίτο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.
Στο 58', η Στουτγάρδη απείλησε με κεφαλιά του Κάλαϊτζιτς και τον Φλέκεν να διώχνει σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση και, κόντρα στη ροή του αγώνα, δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Ο Ντεμίροβιτς πήρε τη κεφαλιά, ανάμεσα σε δυο αντιπάλους, εκείνη στρώθηκε στον Σάντε που δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον γκολκίπερ Μίλερ για το 2-0. Πέμπτο σερί ματς χωρίς να σκοράρει για τη προτελευταία Στουτγάρδη που αγνοεί τη νίκη από τις 11/12.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κούμπλερ (67' Γκούλντε), Λίνχαρτ, Σλότερμπεκ, Γκούντερ, Έγκεσταϊν (86' Κέιτελ), Χόφλερ, Σάντε (74' Σάλαϊ), Γκρίφο, Χόλερ (86' Πέτερσεν), Ντεμίροβιτς (74' Γου Γέονγκ)

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Μίλερ, Μαυροπάνος, Άντον, Ίτο (86' Μπεγιάζ), Φούχριχ, Έντο, Μανγκαλά (72' Αχαμαντά), Σόσα, Κουλιμπαλί (72' Έγκλοφ), Τιμπιντί (66' Εμβουμπά), Κάλαϊτζιτς

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ-ΜΑΪΝΤΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: SPORTPARK RONHOF

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ουραγός Γκρόιτερ Φιρτ, με το 2-1 επί της Μάιντς.

Στο 12ο λεπτό, ο Σεγκίν βρήκε, με κάθετη πάσα, τον Ντούντζιακ και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον γκολκίπερ Τσέντνερ, ανοίγοντας το σκορ για την Γκρόιτερ Φιρτ. Στο 28', η Μάιντς έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Σταχ να σουτάρει δυνατά, αλλά τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι. Πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν και δεύτερο δοκάρ, αυτή τη φορά σε σουτ του Βίντμερ.
Η Μάιντς είχε τις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά τα γκολ τα έβαζε η Γκρόιτερ Φιρτ. Στο 66' ο Ντούντζιακ, από πλάγια θέση, έκανε το γύρισμα, και ο Μπελ, με αυτογκόλ, έκανε το 2-0. Στις καθυστερήσεις η Μάιντς μείωσε στο τελικό 2-1.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ: Μπούρχερτ, Μεγιερχόφερ, Γκρίσμπεκ, Φίργκεφερ, Βίλεμς (69' Ίτερ), Κρίστιανσεν, Σεγκίν, Τίλμαν (85' Αμπιάμα), Χργκότα, Λέβελινγκ, Ντούντζιακ (77' Νίλσεν)

ΜΑΪΝΤΣ: Τσέντνερ, Σεντ Τζούστε, Μπελ (66' Χακ), Νιακατέ, Βίντμερ (80' Μπροζίνσκι), Σταχ (72' Στόγκερ), Μαρτίν (66' Μποέτιους), Μπαρέιρο, Λι (72' Νέμπελ), Μπούρκαρντ, Ονισίβο